Son Konu

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz'dan Korkutan Açıklama: 'Üçüncü Piki Yaşamak Üzereyiz'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d5d5fbb27a11d7669367eae6e190b96720e77d46.jpg

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Varyantların da katkısıyla 3'üncü piki yaşamak üzereyiz. Hala mecburî olmadıkça kalabalıklara girmemeli, konuk kabul etmemeli, misafirliğe gitmemeliyiz" dedi.

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Covid-19 pandemisinin 1'inci yılında olunduğunu anımsatarak, "Varyantların da katkısıyla 3'üncü piki yaşamak üzereyiz. Hala zarurî olmadıkça kalabalıklara girmemeli, konuk kabul etmemeli, misafirliğe gitmemeliyiz, bilhassa kapalı/kalabalık ortamlarda maskesiz asla durmamalıyız" tabirlerini kullandı.

"Bu pandeminin 5 yıl sürmeyeceğini düşünüyorum"

Yavuz, daha evvel koronavirüslere bağlı kesin kanıtlanmış pandemi olmadığını vurgulayarak, "Ama 1889'daki Rus gribinin insan koronavirüsü OC43'e bağlı olabileceği konusunda hudutlu data var. Bu pandemi 1889-1895 ortasında, en ağır tesiri 1'inci yılda olmak üzere 5 yıl falan sürmüş. Bilimin gücüyle bu pandeminin 5 yıl sürmeyeceğini düşünüyorum. 1 yıl olmadan tesirli onlarca aşı kullanılmaya başlandı, varyantlar ve tesirleri yakından izleniyor, tanımlanıyor, tesirli oral antiviral bulunmasına çok yakınız, tek muhtaçlığımız biraz daha sabırlı ve akılcı olmak" dedi.

Üst Alt