Son Konu

Bill Gates

Forumdas

Editor
Tepkime
15,298
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Microsoft şirketinin kurucusu ve başkanı Bill Gates, 28 Ekim 1955'te ABD'nin Seattle kentinde avukat bir babanın ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gerçek adı William Henry "Bill" Gates III'tür. Teknoloji ve yazılıma olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. 12 yaşındayken bilişim kurslarına gitti.

Bill Gates, Boş zamanlarının çoğunu bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu. Bilgisayar programcılığına çok merak salmasına rağmen ilkin Harvard'da 1973'te hukuk okur.

Zamanla hukuk derslerine ilgisi azalıp bilgisayar ekranına kayan Gates, daha sonra Harvard'ı bırakarak arkadaşı Paul Allen ile ilk işletim sistemi olan "Microsoft" sitemi üzerinde çalışmaya başladı.

Bill Gates ve arkadaşı ilkin kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp bulmaya çalıştı. 1972'de ilk şirketleri olan "Traf-O-Data"yı kurdular. Şirket, bir trafik sayım-kontrol sistemi için yazılımlar oluşturarak 20.000 dolarlık satış yaptı. Bill Gates, böylece bilgisayar üzerinde uzmanlaştı.

Paul Allen her anlamda Bill Gates ile birlikte hareket etti. Bill Gates, yazılım alanında kendisini çok iyi bir şekilde yetiştirdi.

Evli ve üç çocuk babası olan Bill Gates, eğitim hayatını yarıda bırakarak işe koyuldu. Arkadaşı Allen ile New Mexico'da Microsoft şirketini kurdu. Microsoft, mikro bilgisayarlar için yazılım geliştiren ilk işletmelerden biri olur.

Bill Gates, kısa sürede Apple başta olmak üzere birçok kişisel bilgisayar üreten firma ile lisans sözleşmeleri imzaladı. Büyük bir azim ve inançla işine yöneldi. Çalışmak ve eğitim en önemli prensipleri olarak ön plana çıktı. Herkesin iş yerine, evine bilgisayar girecek hayaliyle çalıştı. Hayallerini gerçekleştirip hem başarıdan başarıya koştu hem de dünyanın en zengin kişisi unvanını elde etti.

Bill Gates, 50.000 USD karşılığında DOS işletim sistemini aldı. DOS işletim sistemini IBM'in ihtiyaçları doğrultusunda değiştirerek sisteme MS-DOS adını verdi. Geliştirdikleri işletim sistemi zamanla bütün bilgisayarlar için tekbiçim bir şekil aldı. MS-DOS işletim sistemi 1980'li yıllarda dünyada satış rekorları kırdı.

Bill Gates, uygulama yazılımları alanında da çok başarılı çalışmalarda bulundu. 1983'te ilk kez Mouse'u (fare) kullanan Word ismindeki metin işlemci sistemini başlattı. Çeşitli uygulama sistemleri için Word ve Excel'i geliştirdi.

Bill Gates, Word metin işlemci programıyla Avrupa'da büyük ün sahibi oldu. Windows'un geliştirilmesi çalışmalarına 1985'te başlayan Bill Gates onu pazara sürdü. Oldukça başarılı oldu ve sürekli olarak geliştirdi. Piyasanın lideri durumuna geldi.

Microsoft şirketinin hem teknik danışmanlığını hem de başkanlığını yapan Bill Gates hem dünyanın en zengin insanlarından biri hem de dünyanın en fazla hayır bağışı yapan kişisi olarak da bilinir. Sanata büyük ilgi duyup evinde ünlü ressam Leonardo da Vinci'nin el yazması kitaplarını bulundurur.

Bill Gates'ten Önemli Sözler
Başarıyı kutlamak oldukça güzel ama başarısızlıkların derslerine kulak vermek daha önemlidir.
Başarı, alçak bir öğretmendir.
Eğer iyi bir şey yapamıyorsanız o şeyin iyi görünmesini sağlayın.
Sabır, başarının anahtarıdır.
Kapitalizm, insanları motive eden muhteşem bir şeydir fakat dünyanın hastalıklı bölümünde bizi yarı yolda bırakıyor.
Teknoloji yalnız bir araçtır. Çocuklara birlikte iş yapmayı öğretmek ve onları motive etmek için en önemli şey öğretmendir.
Bitiş çizgisi ile ilgili bir hayalim olsaydı onu seneler önce geçmiş olmaz mıydım?
En mutsuz müşterileriniz sizin öğrenmeniz için en büyük kaynağınızdır.
Fikri haklar, bir muz kadar bir raf ömrüne sahiptir.
İnsanlara sorunları ve çözümleri gösterirseniz insanlar harekete geçer.
İş için kullanılan teknolojinin ilk kuralı, verimli bir işleme uygulanan otomasyonun verimliliğini artırmaktır.
Bir notebook'un en iyi tarafı ona ne kadar çok şey koyarsanız onun ağırlaşmaması ve büyümemesidir.

Bill Gates ile İlgili İlginç Bilgiler
Bill Gates servetini zirvelere çıkardığında henüz 31 yaşındaydı.
Eşi Melinda Gates bir Microsoft çalışanıydı. Eşiyle şirkette tanıştılar.
Harvard Üniversitesi'ndeki eğitimini yarıda bıraktı.
Bill Gates, mirasının çoğunu kurumlara bağışladı.

Bill Gates'in Evi
Washington'da bulunan ev, 7 yılda yapılmış ve eve 63 milyon dolar harcanmıştır.
5 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen ev, ileri teknoloji harikaları ile doludur.
Evin yapımında 500 yıllık köknar ağaçları kullanılmıştır.
Evde 80.000 dolar değerinde bilgisayar ekranları yer almaktadır.
Evde bulunan sensor sistemi ile misafirlere odalardaki ısı ve aydınlatmayı kontrol etme imkanı sağlanmaktadır.
Yalnızca bir butona dokunarak evin duvardaki tabloları değiştirilebilmektedir.
Bill Gates'in evinde 150.000 dolar değerinde cihazlarda saklanan görseller istenilen ekrana yansıtılabilir.
Evinde büyük bir havuz, havuzun da sualtı müzik sistemi vardır. Cam bir duvarın altından yüzerek terasa çıkılabilmektedir.
200 kişiyi ağırlayabilecek kadar büyük bir resepsiyon salonu mevcuttur.
Evde 24 banyo yer almaktadır.
Evde 6 mutfak vardır.
Evinde çok büyük bir kütüphane vardır.
Evde, 20 kişilik lüks koltukların olduğu bir sinema salonu yer almaktadır.
Bill Gates’in evinde 23 arabanın sığabileceği garajlar mevcuttur.
Gates'in evinin arazisi içinde balıkların bulunduğu yapay bir dere vardır.

Üst Alt