Son Konu

bir bilgeye sormuşlar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bir bilgeye sormuşlar Bir bilgeye sormuşlar: Efendim, dünyada en fazla kimi seversiniz? Terzimi severim,diye yanıt vermiş Soruyu soranlar şaşırmışlar: Aman üstad, dünyada sevecek böylece çok kimse varken terzi de kim oluyor? O da nereden çıktı? Neden terzi?Bilge, bu soruya da şöyle cevap vermiş: Dostlarım, evet ben terzimi severim Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü bitmiş alır Lakin ötekiler böylece değildir Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da, beni her zaman benzer gözle görürler **** Bir bilgeye sormuşlar: Bir insanın zekasını nereden anlarsınız? Konuşmasından Ya hiç konuşmazsa? o kadar zeki insan yoktur oysa! **** Bir bilgeye nasıl bu dek doğru kararlar alabildiğini sormuşlar, Tecrübedemiş O deneyimi nasıl kazandın, diye sormuşlar Hatalarımlademiş **** Bir bilgeye sormuşlar: Efendim canınız ne istiyor? Bilge cevaplamış: Canım hiçbir şey istememeyi istiyor ve devam etmiş Bu ruh halinin adı gönül yorgunluğudur **** Bir bilgeye Nasıl insan oluruz?diye sormuşlar ya Üç adım atlamagibi bir cevap vermiş bilge birey: Önce sana musibet yapanlara kötülük düşünmemen kazanç, İnsanlığa attığın ilk adım budur Sana kötülük yapanlara iyilik yapabildiğin an ise ikinci büyük adımı atar ve hakiki insan olmaya başlarsın Nihayet, sana iyilik yapanla kötülük yapan arasında bir fark hissetmeyecek ülkü geldiğin zaman insan olursun **** Bilgeye sormuşlar dünya da en hoş şey ne diye? ´Hoşlanmak´ demiş Peki, daha sonra, demişler ´Sevilmek´ demiş Peki, neden sevmek sevilmekten önce geliyor, demişler O da demiş fakat ´insan sevdiğine sevildiğinden daha fazla emindir **** Bilgeye Sormuşlar; insan niçin dilek diler? insan gerçekleşmesi için diler, ama bilmez fakat yerine getirmek için istemek gerek **** Bir bilgeye sormuşlar en mutlu insan kimdir İşte o dağdaki çobandır demiş Niçin diye sormuşlar Çünkü demiş insan bildikleriyle yaşar, onun bildikleri koyunları ve çevresiyle sınırlı kendisini mutsuz edecek ya da kafasını karıştıracak fazla bir bilgiye sahip değil  

Üst Alt