Son Konu

bitkilerde buyume nasıl olur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bitkilerde buyume, bitkilerde buyume nasıldır, bitkiler nasıl buyur

Bitkilerde govde ve dalların ucunda ve iletim demetlerinde olduğu gibi belli yerlerde meristematik hucreler vardır Bu bolgedeki hucreler devamlı surette bolunerek yeni hucreler meydana getirir Hucre bolunmesi ve buyume fazla miktarda maddeye ve enerjiye ihtiyac gosterirler Bu nedenle buyume esnasında metabolik faaliyetler ozellikle solunum hızlanır ve cok miktarda karbonhidrat sarf edilir Primer (birincil) buyume, primer (birincil) buyume koklerin ve dalların uzamasıdır

Isı

Her bitki turu icin buyumenin en hızlı olduğu optimum (en uygun) bir sıcaklık vardır ve bu iklim bolgelerine gore değişmektedir Orneğin ekvator bitkilerinde buyume +10 ile +50 arasında mumkun olmaktadır Ilık kuşakta optimum sıcaklık yukselmeye devam ederse buyume hızı gitgide duşer ve sonunda durur

Işık

Dokuların meydana gelmesi icin gerekli bazı maddeler fotosentez yoluyla meydana geldiklerinden ışık bunların buyumesi icin sekonder (ikincil) şarttır

Su

Genellikle kurak yerlerde buyuyen govdeler daha kısa, rutubetli yerlerde yetişenler ise daha uzundur Rutubetli bolgelerde internodyumlar uzar, yaprak yuzeyi genişler, kalınlıkları azalır iletim sistemi basitleşir, tuy sistemi belli bir dereceye kadar dumura uğrar Kurak koşullarda epidermis hucreleri coğalır, stomalar artar, mekanik ve iletim sistemi coğalır

Üst Alt