Son Konu

Bol Çikolatalı, Meyveli Yaş Pasta

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bol-cikolatali-meyveli-yas-pasta-7.jpg

Bol Çikolatalı, Meyveli Yaş Pasta Tanımı İçin Materyaller

Pandispanya için;
  • 6 yumurta (oda sıcaklığına, sakın dolaptan çıkarır, çıkarmaz kullanmayın)
  • 1, 5 su bardağı toz şeker
  • Çay kasığının ucu ile tuz
  • 4 yemek kaşığı sıcak su
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1, 5su bardağı un ( sakin hamur cıvık diye fazla eklemeyin )
Pastacı kreması için ;
  • 1 litre süt(5 su bardağı)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı un
  • 2yemek kaşığı nişasta
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2yumurta sarısı
  • 1 paket (80gr)bitter çikolata (ben çikolata yaptım, sadede yapabilirsiniz )
Üzerinin kreması için;
  • 3 poşet kremşanti(afia marka kullandım, içerisinde jelatin yok, siz istediğinizi kullanabilirsiniz )
  • 1su bardağı soğuk süt
  • 2 yemek kaşığı kahvaltılık çikolata (kremşantiyi sütle çırptıktan sonra, kahvaltılık çikolatayı ekliyoruz)
Çikolatalı ganaj için;
  • 1 paket krema
  • 100 gr sütlü çikolata (kremayı ısıtıp, içine çikolatayı ekleyip, biraz soğuması için bekletiyoruz)

Bol Çikolatalı, Meyveli Yaş Pasta Tanımı Yapılışı

1. Pandispanya için yumurtanın sarısını ve beyazını ayırın, içine sarısı asla karışmasın, ve kullandığınız kaplar kuru olsun.
  2. Beyazına çay kaşığının ucu ile tuz atıp, köpük köpük olana kadar çırpın. (kabı aykırı çevirdiğinizde sabit kalıyorsa olmuş demektir )
  3. Sarısına 1, 5 su bardağı şekeri ekleyin çırpın yeterlice ve çırptıktan sonra 4 yemek kaşığı sıcak suyu sarısına ekleyip, biraz daha çırpın.(Bu aşamadan sonra mikser kullanmıyoruz ‼️ )
  4. Yumurta beyazlarını 3 seferde sarısı ile tahta bir spatula ile alttan üste doğru yedirerek hafifçe karıştın.
  5. Un , kakao, vanilya ve kabartma tozunu eleyip onu da yavaşça alttan üste doğru karıştırın.
  6. Zati köpük köpük çok kıvamı olduğunu göreceksiniz
  7. Kullanacağınız kalıbın altına yağlı kağıt serin ve pandispanyamızı yavaşça dökün. (ben çember kalıp kullandım, kelepçeli kullanacaksanız iç kısmına da yağlı kağıt koyun❗)
  8. 170 derece fırında alt üst ayarda 40 dk kapağını hiç açmadan pişirin. (her fırına göre değişir, fırınınıza göre hareket edin pişirme süresi için)
  9. Kürdan kontrolü yapın, temizse fırından çıkarın, birinci sıcağı çıkınca fırının ızgarasına karşıt çevirin ve soğuyana kadar bekleyin❗
  10. Soğuyan pandispanyamızı, ekmek bıçağı ile yada tel ile 3 parçaya bölün.
  11. Sütle ıslattığımız keke, pastacı kremasını ekleyip, istediğiniz meyveyi koyabilirsiniz. (ben birinci kata çilek, 2. Kata muz koydum)
  12. Meyvelerini eklediğimiz kekimize kremşanti sürmeden dolapta 2-3 saat bekletelim.
  13. Daha güzel şekil alması ve kalıp üzere donması için‼️ ben 1 gece beklettim.
  14. Sonraki gün kremşantisini sürdüm. (vaktiniz varsa benim üzere yapın derim )
  15. Dışına kremşantisini sürelim. Ben sıkma torbası ile şekiller verdim ve üzerine de çikolatalı ganajimizi dökelim, ( ben çay kaşığı yardımı ile rastgele şekiller verdim)
  16. Ganajdan birazda kenarlarına döküp akıttım☺️  üzerini dileğiniz üzere süsleyebilirsiniz ❤️
afiyet olsun

Üst Alt