Son Konu

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Hakkında Bilgi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Boşaltım Sistemi Hastalıkları nelerdir

Boşaltım sistemi hastalıklarında teşhisi siz koyamayacağınız icin bir ic hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekiyor ( hastanelerde dahiliye bolumu) Ayrıca BOŞALTIM SİSTEMİ HASTALIKLARI ciddi hastalıklardır ve tedavi gerektirir Eğer sizinde boşaltım (sindirim) sistemi hastalıkları yaşıyorsanız acilen hastaneye başvurunYinede aşağıda boşaltım sistemi hastalıkları ile genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz

Boşaltım sistemi hastalıklarının en yaygınları hakkında bazı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz

Boşaltım sistemi hastalıkları, bu sistemde gorevi olan organların gorevini icra edememesinden kaynaklanır Boşaltım sistemi hastalıklarını şu şekilde sıralamak mumkundur:

Bobrek İltihabı; tıp dilinde adı nefrit olarak da bilinen bu hastalığın akut ve kronik nefrit olmak uzere 2 turu mevcuttur Akut nefrit bobrek iltihabının ilk yaşandığı zamanlarda gozlemlenir ve kendisini bobrek ağrısı, idrar sırasında yanma şeklinde belli eder Kronik nefrit ise akut nefritin ilerlemiş halidir Akut nefritin tedavi edilmemesi sonucunda oluşur ve bobrek kaybına sebebiyet verecek kadar tehlikeli bir durumdur
Bobrek Yetmezliği; bu hastalık turunde bobrekler gorevini icra etmez veya kısmen icra eder Bu hastalık kendini idrar sırasında gelen kanla birlikte gosterir Hastalığın tedavisinde diyaliz makinesi kullanılabilir veya bobrek nakli gerekebilir
Bobrek taşı; idrar yollarının iltihaplanarak tıkanması sonucu kandaki atık maddeler bobrek kanalında kalır ve zamanla bobrek taşlarını oluşturur Bobrek bolgesinde ozellikle idrar cıkarma sırasında kronik ağrılar şeklinde kendini belli eder Tıpta bobrek taşı cozumu bir hayli gelişmiştir Gunumuzde lazer ışınları ile bobrek taşı kırma operasyonları gercekleştirilmekte ve kısa surede hastalık yenilebilmektedir
Mesane iltihabı; ozellikle ayak ve karın bolgesinin uşutulmesi ile meydana gelen bu hastalık, mesane bolgesinde bakteri uremeleri sonucu kendisini gosterir ve idrar cıkışını zorlaştırır İşeme ardından kramplı ağrılar yaşanması muhtemeldir Bol miktarda sıvı tuketmek ve antibiyotik kullanmak hastalığın tedavisi icin uygulanmalıdır
Albumin; vucutta genel olarak basınc duzenleyerek, kılcal damarlara madde taşınmasını sağlayan bir proteindir Bobrek kanalında bulunan kapsuller gorevini tam gercekleştiremezse, albumin bobrek kanlından gecerek idrarla dışarı atılır ki bu durumda vucutta albumin eksikliği gorulur
Uremi; bobreğin ayırma kanallarının gorevini icra edememesi sonucunda ortaya cıkan bir boşaltım sistemi hastalığıdır Bu durum kanda bulunan ure miktarını artırır
Boşaltım Sistemi Hastalıklarının Genel Belirtileri
Sık idrar ihtiyacı yaşama,
Aşırı terleme ve ateş yukselmesi,
Yorgunluk,
Mide bulantıları ve kusma,
İdrar sırasında kan gelmesi,
Bobrek ve mesane ağrıları

Üst Alt