Son Konu

Boşaltım sistemi organları

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Boşaltım sistemi organları nelerdir
Boşaltım sistemi organları ve görevleri
Boşaltım sistemi organları ne işe yararlar

Boşaltım Sistemi Hastalıkları ve Boşaltım Sistemleri

Hücrelerdeki protein metabolizması sonucunda oluşan amonyaklar, hücrelerden kan damarları ve kan dolaşımı aracılığıyla karaciğerden geçerler ve amonyak, karaciğer hücreleri tarafından üre ve üre asitine dönüştürülür Ancak, üre asiti vücudun bütün hücreleri kadar da üretilir Üre asiti ve öteki bazı maddelerin hücrelerde birikimi insanı ölüme kadar götürür böylece, suda eriyen üre ve üre asiti, beden için artık bir yararı olmayan diğer bir takım maddeler, hücrelerden kan dolaşımı sistemiyle böbreklere taşınırlar, bu nedenle, kandaki zararlı maddeler böbrekler ve idrar yollarıyla akıcı olarak her gün gövde dışına atılırlar

İnsanlarda Boşaltım Sistemi Organları; böbrekler, idrar torbası, idrar yolları ve idrarı dışarı veren organlardan oluşmuştur

Böbrekler

Her insanda, 1012 santim uzunluğunda ve 120200 gram ağırlığında biri sağda ve biri solda olmak üzere iki böbrek vardır Böbrekler, karın boşluğunun üstteki arka duvarında ve omurganın bel bölgesinde bulunur Fasulye şeklinde olan böbrekler birer yağ yatağı içindedir Böbreklerin üstteki tepelerinde, böbreküstü bezi (adrenalin, sürrenal) adı bahşedilen ve kana önemli hormonlar salgılayan birer adet iç salgı bezi vardır Böbreklerin üstü kapsül adını alan sert bir bağdokusuyla kaplıdır Atardamarlar, toplardamarlar, sinirler ve idrar yolu böbreğin karın bölgesinden girerler ve bu antre noktası bilum adını alır Her böbreğe bir arter girer ve her böbrekten bir toplardamar çıkar

Böbrek; havuzcuk (pelvis), öz bölgesi ve kabuk bölgesi elde etmek üzere üç esas bölgeden oluşmuştur Böbreklerin çalışması, böbreküstü beziyle beyindeki hipofiz iç salgı bezlerinin kana verdikleri hormonlar ve vejetatif asap sisteminden gelen sinirlerle yönetilir Çiçek, difteri, eklem romatizması ve öteki bazı hastalıklar böbrek iltihabını oluştururlar Böbreklerin iltihaplanmasına alkol ve öteki zehirlenmeler de neden olabilir Böbreklerin yetmezliği nedeniyle üremi hastalığı oluşur

Atık maddeleri uzaklaştıran organlar

Deri: Suyu ve tuzu terleme ile atar

Akciğerler: Korbondioksit ve suyu benzi atmış verme ile atar

Kalın bağırsak: Gıda atıklarını dışkı ile atar

Karaciğer: Proteinlerin sindirilmesi ile oluşan zehirli maddeyi daha az zehirli olan maddeye dönüştürür

Böbrekler: Kan içindeki atıkları idrar şeklinde atar

Boşaltım sistemi

Dört kısımdan oluşur

1 Böbrekler:Böbrekler bel hizasında 2 tane ve fasülyeye benzer Kabuk öz ve havuzcuk almak üzere 3 kısmı vardırböbreğin süzme birimi olan nefronlar kabuk kısmında bulunurKan böbrek atardamarı ile böbreğe gelirnefronlarda süzülürSüzülen kan böbrek toplar damarı ile böbrekten çıkar

2 İdrar kanalı(üreter) : böbreklerde oluşan idrar ,idrar kanalı ile idrar, idrar kesesine gönderilir

3 İdrar torbası(mesane): İdrarın biriktiği yerdir

4 Boşaltım kanalı (üretra): İdrarın dışarı atıldğı kısımdır

Boşaltım sistemi hastalıkları

* Böbrek yetmezliği: Böbreğin kanı süzememesiHasta diyaliz mkinesine girer
* Üremi:tatmin edici üre süzülemeyince kandaki üre mikrarının artması
* Nefrit: Böbrek iltihabı
* Böbrek taşı: Azotlubileşiklerin ve kalsiyum tuzlarının böbrekte çökelmesidir(Işın ve ses dalgasıyla kırdırılır)

Boşaltım sisteminin sağlığını gözetmek için neler yapmalıyız?

1 Soğuktan korunmalıyız
2 günde 2 litre su içmeliyiz
3 Diş çürüklerini ve boğaz iltihablarını çare ettirmeliyiz
4 Süt ürünlerini ve tuzu fazla miktarda tüketmemeliyiz

Notlar

* Dinç insanın idrarında dekstroz olmaz
* Heyecanlanan kişilerde böbreğe daha pozitif kan geldiği için daha fazla idarar çıkarlar
* terde üre vardır
* Bitkilerde boşaltım terleyerek ve yaprak dökerek olur
*

Üst Alt