Son Konu

Burunun Kemiği Eğriliği Septüm Deviasyon

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Septüm Deviasyon Burunun Kemiği Eğriliği

Septum Deviasyonu(SD) Nedir: SD burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa veya ara sıra her iki tarafa doğru eğilmesidir

Niçin Oluşur: SD, buruna gelen darbeler, düşme veya yüz kemiklerinin gelişmesi esnasında kemiklerin biribiriyle orantısız büyümesi sonucu oluşur

Hangi Şikayetleri Oluşturur: SD'nin maksimum oluşturduğu şikayet burun tıkanıklığıdır Burun tıkanıklığı geceleri daha artı hissedilebilir bununla birlikte horlama, ivedi yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikayetlerde hastayı rahatsız edebilir

Ne Sakıncaları Vardır: SD yaptığı burun tıkanıklığı sonucu hastanın bakımlı nefes almasını engeller Ayrıca özellikle geceleri ağızdan nefes alma nedeni ile solunum havasının nemi ve ısısı ayarlanamaz ve farenjitin ortaya çıkışını kolaylaştırır Sinüslerin olağan çalışmasını engelleyerek sinüzite, oluşturduğu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşite yol açabilir Özellikle ileri yaşlarda oksijen alınmasını azalttığı için akciğer ve kalp hastalıklarının oluşmasına veya mevcut hastalığın iyileşmesinin zorlaşmasına neden olabilir

Nasıl Tedavi Edilir: Burun içi bölme çoğu kimsede düz olmadığı için hastaya hastalık vermeyen hafif derecedeki deviasyonların tedavisi gerekmez Fakat problem oluşturan deviasyonlar çare edilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır

Ameliyat Nasıl Yapılır: SD ameliyatında kemik ve kıkırdaktaki eğri kısımların düzeltilmesi işlemi yapılır Düzeltilemeyecek değin eğri kısımlar dışarı çıkartılır Ara Sıra dışarı çıkarılan kıkırdakların bir kısmı düzeltilerek yerine konur Ameliyat hem lokal uyuşturma hem de genel hissizlik ile yapılabilir Ameliyattan sonra burun içine tampon konur Burun içinden çalışıldığı için açık havada herhangi bir ameliyat izi olmaz Bu ameliyat son zamanlarda endoskopik usul (görüntülü usul) ile de yapılmasına rağmen yalnızca septum deviasyonu olan hastalarda mutlaka zorunlu değildir

Ameliyat Hasta İçin Zorlama mudur: SD ameliyatı, ameliyat tekniğindeki son grelişmeler ile basit bir ameliyat olarak kabul edilir Ancak yine de bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır Ayrıca yerel hemde genel duyu yitimi bir takım riskler taşımaktadır Oysa bu da son derece azalmış bir risktir Ameliyat süresi değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat olarak kabul edilir Ameliyat sonunda hastanın burnuna tampon konur ve bu tamponlar takriben 48 saat yerinde bırakılır Tamponlar baş ağrısı ve uyuma zorluğu yapabilir Tamponlar çıktıktan daha sonra hasta adi hayatına devam eder

Ameliyatta Ne Gibi Sorunlar Çıkabilir: SD ameliyatı komplikasyon oranı son derece düşük bir ameliyattır Ara Sıra burun içindeki bölmede hasta için herhangi bir sakınca yaratmayan delik oluşabilir Burun bölmesinden fazla miktarda kemik ve kıkırdak çıkartılırsa burun sırtında bir bastırma oluşabilir

Özel Baskı *

Üst Alt