Son Konu

Cabir Bin Abdullah'ın Hayatı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
HzCabir Ra
Cabir Bin Abdullah'ın Hayatı
sahabe Cabir Bin Abdullah
604697
Cabir bin Abdullah'ın babası, İkinci Akabe Biatı'nda bulunarak İslam'a girmiştir Cabir bu sırada henuz 1819 yaşlarında bulunuyordu Bedir ve Uhud savaşlarına katılmak istediyse de babası ona engel olmuştur Cabir'in babası Abdullah, Uhud Savaşı'nda şehit duştu Cabir bu konuda şunları soylemiştir: Babam Uhud'da şehit edildi Kız kardeşim bana bir deve vererek: Git babanı bu deve ile taşı, onu Selemeoğullarının kabristanına defnetdedi Ben birkac kişi ile savaş alanına gittim Benim oraya varış haberim Allah Rasulu'ne (sav) ulaşınca, beni yanına cağırttı Allah Rasulu o sırada Uhud'da bulunuyordu Şoyle buyurdu: Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin olsun ki, Abdullah da ancak kardeşleri (Uhud şehitleri) ile birlikte gomulecektir Bunun uzerine babam arkadaşları ile birlikte Uhud'a defnedildi

Hazreti Cabir, Allah Rasulu'nden 1540 hadis rivayet etmiştir Sahabe ve Tabiundan bazı kimseler Cabir İbn Abdullah'a gelirler ve ondan hadis oğrenirlerdi Cabir b Abdullah Mescidi Nebevi de kendisine ait bir halkada hadis oğretirdi

Cabir ibn Abdullah bizzat kendisinin Resulullahdan işitmediği, fakat ravisinin Abdullah ibn Uneys olduğunu oğrendiği bir hadisi kaynağından oğrenmek icin Şama bir ay suren yolculuk yapmıştır

Bu olayı kendisi şoyle nakleder: Ravisi sahabeden olan bir hadis işittim Derhal bir deve aldım, ona binerek bir ay suren bir yolculuktan sonra Şam'a geldim Bir de baktım ki Abdullah ibn Uneys ordadır Kapıcısına, Cabirin kapıda olduğunu ona soyle dedim Abdullah cıktı, evin kapısında karşılaşınca, Cabir İbn Abdullah dedi ve hemen boynuma sarıldı Evet, benim bilmediğim bir hadisi, senin Resulullahdan işitmiş olduğunu oğrenince sana geldim, dedim Bunun uzerine o, Allah Rsulunden duyduğu Allah kıyamet gunu insanları cıplak ve sunnetsiz olarak haşredecektir hadisini rivayet etti

Cabir bir defasında da bir tek hadisi oğrenmek icin Mısırda bulunan Ukbe İbn Amire yolculuk etmiş, hadisi oğrendikten sonra tekrar Medineye donmuştur

Cabir ibn Abdullah Resulullahla uzun muddet sohbet etmiş ve Resulullahın vefatından sonra da uzun sure yaşadığı icin cok hadis rivayet etmiştir

Cabir ibn Abdullah sunneti iyi bilmekteydi Sunnet hafızlarından sayılmıştır O sadece Hz Peygamberden değil, Hz Ebu Bekr, Hz Omer, Hz Ali, Ebu Ubeyde, Talha, Muaz İbn Cebel, Ammar İbn Yasir, Halid İbn Velid, Ebu Said, Abdullah İbn Uneys, Ummu Şerik ve Ummu Malikden de hadis oğrenmiştir

Hz Cabir, hadis oğrenim ve oğretimini sistemli hale sokanlardan biridir O Medinede MescidunNebide kurduğu ders halkasında muntazaman hadis okutmuştur Onun bu halkası tavsiye edilen bir meclis olmuş, kendisine muhtelif yerlerden ilim oğrenme maksadı ile gelinmiştir EbuzZubeyr kendisini Atanın Cabire gonderdiğini ve onlar icin hadisler oğrendiğini ifade ettikten sonra Cabir ibn Abdullah, sika ve cok hadis biliyordu demek sureti ile onun rivayetlerinin sağlamlığına ve ilminin genişliğine işaret etmektedir

Hz Peygamberden cok hadis rivayet etmiş bulunan Cabir İbn Abdullah Resulullahdan bir cok faydalı ilim ahzetmiştir Kendisinin Hacc Menasiki ile ilgili rivayetlerini toplayan bir sahifesi vardır Rabi İbn Sad, Cabiri, İbn Sabitin yanında bir takım yassı maddelere hadis yazarken gorduğunu soylemektedir EbuzZubeyr, Ebu Sufyan ve eşŞabi, Cabirden hadis dinleyip ders almışlardır Onların Cabirden işittikleri hadislerin ekserisi bu sahifeden idi Mucahid Cabirin sahifesinden hadis rivayet ederdi

Cabir ibn Abdullah aynı zamanda hadis yazdırmıştır Bu konuda Abdullah ibn Muhammed ibn Ukaylin rivayeti şoyledir: Ben ve Ebu Cafer, Cabir İbn Abdullaha giderek kendisinden yanımızda bulunan kucuk levhalara hadis yazıyorduk Suleyman ibn Kays el Yeşkuri de Ebu Hatimin ifadesine gore Cabirin Huzurunda oturarak ders almış ve ondan bir sahife yazmıştır

Sahabe Ve Hadis Rivayetleri Dr Nevzat Aşık

Üst Alt