Son Konu

Cahit arf kimdir kısaca hayatı eserleri hakkında bilgiler...

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cahit arf kimdir özetle hayatı eserleri hakkında bilgiler Cahit arf kimdir biyografisi ve özet olarak hayatı hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz melekler Cahit Arf 11 Ekim 1910 tarihinde Selanik'te doğmuş ve 26 Aralık 1997 yılında da İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur Bu yazımızda Cahit Arf'ı yakından tanımaya çalışacağız Cahit ARF (19101997) Cahit Arf 1910'da Selanik'te doğduğu zaman bu bölge Osmanlı İmparatorluğu'nun elindeydi Ancak, Arf iki yaşındayken Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Karadağ'ın başlattığı Balkan Savaşı çıktı Karadağ 8 Ekim 1912'de Osmanlı İmparatorluğu'na savaş açarken, bunu 10 gün sonra diğer Balkan ülkeleri izledi Balkan ülkeleri bu savaştan şampiyon çıkınca Yunan ordusu Selanik'i yoklama aşağıda aldı sırası gelmişken Arf'ın ailesi İstanbul'a kaçtı Arf, hatıralarında İstanbul'da dört yaşındayken okula gittiğini anlatır: 1548241115 1548241115 cahitarfkimdirkisacahayatieserlerihakkindabilgiler5c5a69cc43ca5cahitarfkimdirkisacahayatieserlerihakkindabilgiler5c5a69cc43ca5cahitarfkimdirkisacahayatieserlerihakkindabilgiler5c5a69cc43ca5 Okuldaki diğer öğrencilerle hiç oynamadım, utangaç bir çocuktum Eğitimime Beşiktaş Sultanisi'nde devam ettim Bir yangından sonradan, Beşiktaş'ı terkedip bir yerden diğerine taşınmaya başladık En sonunda Süleymaniye'de bir ev kiraladık Buradan İstanbul Sultanisi'ne geçtim Orada da aynı şeyler oldu Ailem okulun dışına çıkmama izin vermiyordu, ancak okul iyi gidiyordu 1919'da, Arf'ın ailesi yine taşındı, bu sefer gidilen yer Ankara oldu, fakat buradan İstanbul'a kısa bir vakit geldikten sonradan son taşınacakları yer olan İzmir'e geçtiler Cahit Arf'ın matematiğe olan ilgisi İzmir'deki okul yıllarında, onu öklid geometrisinden sorular çözmeye özendirme eden bir öğretmeni tarafından körüklendi 1926'da, Arf'ın babasının, paranın değerini kaybetmesi nedeniyle biriktirdiği Fransız frankları sebebiyle Arf'ın Fransa'da okumaya gitmesi daha ucuz bir seçenek haline gelmişti Hatıralarında şöyle yazar: Ailem beni Fransa'ya, amcamın arkadaşlarıyla yaşamaya yolladı Orada St Louis Lisesi'ne kaydoldum, ama pozitif Fransızca bilmiyordum Tüm bildiğim bana okulda öğretilen kadardı Matematik sınavında en iyi sonucu ben aldım ve bu yüzden üç takvim liseyi iki yılda bitirdim, buna karşılık babamın gönderecek başka frankı kalmadığından Türkiye'ye döndüm Arf, bir burs vasıtasıyla eğitimine Paris'te devam etti ve École Normale Supérieure'den iki yıl sonunda mezun oldu Doktorasını tamamlamaktan ziyade İstanbul'a dönerek mektep öğretmenliğini seçim eden Arf, Galatasaray Lisesi'nde 1932 yılında öğretmenlik yaptı Fransa'dan bir öğretmenin yerini alacaktım ve onun işini yapacaktım Maaşım 60 Türk lirasıydı, ama yerine geçtiğim kişiye 600 Türk lirası ödüyorlardı Bir sene idealist olarak çalıştım Bir Takım öğretmenler benim durumuma üzülüyordu Benim için eyvah, 60 liraya çalışıyordiyorlardı Muhtemelen bu nedenle idealizmimi kaybettim Bu sırada üniversitelerde reform üretilmiş ve bana bir (tezgâhtar) doçentlik konumu önermişlerdi Bunu kabul ettim ve sonra başarılı olduğumu düşündüm Arf İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü'ne katıldı Fakat kişisel matematik çalışmalarına devam etmeye karar verdi: Lisede, kendi kendime hangi geometri problemlerinin cetvelle çözüleceğini, hangilerinin çözülmeyeceğini kendi kendime sorardım Sonradan, Galois teoremini öğrendim ve o süre almadım Bu sırada, cebir denklemlerinin ya da çözülebilecek Galois cebir denklemlerinin bir listesini hazırlamayı düşünüyordum düşündüm Benim sorunum buydu Jordan çözülebilecek tüm grupları bulmuştu ve konu hakkında kalın bir kitap ta yazmıştı Kitapları okuyamadım gerçi, bu problemi bir proje olarak düşündüm Bu yalnızca bir projeydi, onun hakkında hiç birşey yapmadım Tüm bu fikirlerle kafam meşgulken vakit geçti İstanbul'da bu projeyle başa çıkamayacağımı düşündüğümden üniversiteden müsade alarak Göttingen'e gittim 1937'de Götingen'de Helmut Hasse'nin danışmanlığında doktora çalışmasını yaptı, 1938'de öteki sonuçlar içinde, hemen HasseArf teoremi olarak aşina teoremi de bularak çalışmasını tamamladı İkinci Dünya Savaşı'na dürüst dışarı giden fazla zorlubir dönemden geçerken Göttingen'de çalışmıştı, oysa Hasse ondan bir yıl daha kalmasını ve çalışmasına devam etmesini rica etti Böylece bugün Arf sabitleri olarak tanıdık incelemeler ortaya çıktı Arf, Almanya'dan 1962 yılına değin çalışacağı İstanbul Üniversitesi'ne geri döndü, 1943'te profesörlüğe, 1955'te ordinaryüs profesörlüğe yükseltildi Bu süre içinde Maryland Üniversitesi'nde misafir profesör olarak bir sene geçirdi ve Mainz Akademi'sinin bir üyesi olarak seçilerek onurlandırıldı 1963'te, Arf İstanbul Robert Koleji'nde öğretmenlik yaptı 19641966 arası, ABD'deki Princeton İleri Incelemeler Enstitüsü'nde çalıştı Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde bir sene daha geçiren Arf, 1967'de Türkiye'ye dönerek ODTÜ'ye katıldı 1980'de emekli olan Arf, hayatının geri kalan kısmını İstanbul'da geçirdi Arf Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu TÜBİTAK'ın 1971'deki kurulumunda önemli bir rol üstlendi Kurulduğu tarihten itibaren çoğu yıl başkan olarak hizmet verdi 19851989 yılları aralarında Türk Matematik Topluluğu'nun başkanlığını yaptı Arf matematiğe olağanüstü katkıları sebebiyle o kadar fazla ödül aldı, bunların içinde İnönü ödülü, gayretkeş çalışmaları sebebiyle verildi Onursal payeleri aralarında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden aldığı fahri doktora ünvanları mevcuttur Arf günümüz matematikçilerinin çoğunun eğitiminde katkısı olan bir birey olup yalnızca dersleriyle değil, konferans ve seminerlerdeki aydınlatıcı tartışmaları sebebiyle de saygıyla anılır Arf ile yüzyüze mülâkat fırsatını bulabilmiş kimseler matematiğe ve genelde bilime yaptığı önemli özverisinden çok etkilenmiştir Genç matematikçilere destek etmekte çok istekli olan Arf, onlara çok sağlam önerilerde bulunmuş ve onları cömertçe yüreklendirmiştir Arf'ın matematiğe yaklaşımı MG Ikeda tarafından şöyle betimleme edilmiştir: Her soruna, kendi fikriyle yaklaşır Yaklaşımının karakteristik yanı derinliğidir; daima sabitleri arar ve var olan teorilerin birleştirilmesinden fazla açık yapıları seçim eder Yaklaşımını belirlediği vakit, problemle enerjik bir şekilde uğraşır ve amacını gerçekleştirene kadar asla vazgeçmez Cahit Arf'ın iyice orijinal ve titiz hesaplamalar içeren çalışmalarını inceleyen biri, Arf'ın nereden ilham aldığını ve en karmaşık hesaplamalara nasıl çözüm bulduğunu mutlaka merak edecektir Arf'ın en önemli çalışmaları cebir ve sayılar teorisi alanında olmuş ve sayılar teorisi (topoloji) alanında öyle çok uygulamaları olan Arf sabitlerini bulmuştur Arf'ın birincil çalışmaları alanlardaki karesel oluşumlar üstüne olup bilhassa karakteristik 2 alanlarla ilgilenmiştir Adı sadece Arf sabitleriyle bağlantılı olmayıp, derslik alan teorisi ve Artin'in L fonksiyonları teorisinde kayda değer bir rol oynayan HasseArf Teoremi ile hatırlanmaktadır Halka teorisinde, Arf halkaları ismi, ondan daha sonra verilmiştir Buna ilaveten, Arf uygulamalı matematik alanında çalışarak, özgür sınırlarla çevrilmiş esnek düzlem parçaları üstüne öyle fazla makale ve bir tane de istatistik mekaniğin küme açılımının cebirsel yapısı üstüne makale yazmıştır Arf, hatalı amaçlar için yapılan uygulamalı matematiğe bu konu dışı çalışmayı tanım etmiştir: Beğeni arıyordum Bu yüzden mühendislerle konuştum ve onların işlerini anlamaya çalıştım Mustafa İnan'a doktorasını yaparken bir problem verilmişti Belçika'da bir köprü çökmüştü, ama sebebini bilen yoktu Mustafa, bir malzemeden bu köprünün bir modelini yaptı, üzerine yükler koyarak köprünün nereden çatlamaya başladığına ilişkin konumları saptama etti Bu malzemede gerilimlerin nerede arttığını bakmak mümkündü Problemi inceledim Bu tür profil inşa edecek formülleri verdim Beş ya da altı adet rapor yazdım, bunların tümü birbirini tamamladı İşte o süre alkışlandım ama alkışlanmak için birşeyler gerçekleştirmek güzel değil Arf, 1954'te Richard von Mises'e sunulan Matematik ve mekanik çalışmaları ilgili cildin içinde, Green formülünün genelleştirilmesi ve bir hiperbolik denklem için Cauchy problemine uygulanması üzerine iisimli bir yayınlama hazırladı Arf İstanbul'da 1933'te von Mises ile görüştü Silivri'de, 37 Eylül 1990 tarihinde Arf'ın anısına Uluslar arası Cebir ve Sayılar Teorisi sempozyumu düzenlenmiştir İstanbul'da 1984'de yapılan Halkalar ve Geometri konferansında, Arf Matematikte geometrik kavramların avantajı isimli bir sunum yapmıştır Arf, bir kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmış ve İstanbul Üniversitesi'ndeki törenden sonra İstanbul'da toprağa verilmiştir  

Üst Alt