Son Konu

Çamaşır yıkamaya son!

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Pamukkale Üniversitesi'nde TÜBİTAK'ın da desteğini alan mahsul için üniversite tarafından berat başvurusu yapıldı

PAÜ Mühendislik Fakültesi'ndeki Çevre Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği ve Biyoloji Bölümü göre 18 ay önce, pamuklu kumaşların güneş ışığında kendi kendini temizlemesini sağlayacak bir mahsul için çalışmalara başlandı TÜBİTAK'ın da destek verdiği projeye İtalya'dan Napoli Üniversitesi ve Kuzey İrlanda'dan da Ulster Üniversitesi ortak oldu Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç Dr Hüseyin Selçuk, Dokuma Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd Doç Dr Sema Palamutçu, Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç Dr Fehiman Çiner ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Ahmet Hilmi Çon'un birlikte çalıştığı projenin son aşamasına gelindi Dokuma Mühendisliği labaratuvarında pamuklu bez parçalarına nano partikülleri uygulandı Arkasında ilk önce akarsu edinmek üzere ve farklı alanlara yönlendirilmiş lekeler sürülen kumaş parçaları güneş ışığında takriben 4 saat bekletildi Kumaşların deterjanla temizlemeye lüzum duymadan, üzerindeki lekeleri güneş ışığı doğru kendi kendine temizlediği gözlendi

PROJE 6 AY SONRADAN SONUÇLANACAK

Proje yürütücüsü Doç Dr Hüseyin Selçuk, kumaşın güneş ışığında kendi kendini temizlemesini sağlayan ürünün tekstil sektörüne kayda değer katkı maddesi sağlayacağını ve icat getireceğini belirterek şu bilgileri verdi:

Ilaç, kaplama, çevre ve temizleme gibi o kadar çok alanda kullanılan nano teknolojiyi bizde tekstil de kullanmayı amaçladık Nano partikülleri pamuklu bez üzerine kaplanması ile kendi kendini arıtma ve antibakteriyel olma özelliğini elde ettik Yaptığımız araştırmalar sonrası hiç beklemediğimiz sonuçlarla karşılaştık Yapılan kullanım sonrası lekeli kumaşın güneş ışığı ve güya bir ışıkta kendi kendini temizlediğini belirledik Çalışmayı 6 ay daha sonra sonuçlandıracağız

DETERJAN VE SU KULLANIMI AZALACAK

Proje amaçlarından birinin deterjanın doğaya verdiği zararı durdurmak olduğunu vurgulayan Yrd Doç Dr Sema Palamutçu ise Yaptığımız çalışmalar sonucunda kumaşa kendi kendini temizleyebilen bir özellik kazandırdık Kumaşın yıkanması için su harcamaları ve detarjan zararları ortadan kaldırılmış ve azaltılmış olacak Çok pozitif su ve deterjan tüketen dokuma ürünleri için epeyce yardımcı ve kullanışlı mahsul olacak Kumaşın üzerindeki lekenin kaybolması için güneş ışığı yada güneş ışığa aynı bir ışığın görmesi gerekiyor Biz de yaptığımız çalışmada çay lekesi ve başka lekelerde denedik Güneş ışığına maruz kaldığı zaman leke kayboluyordiye konuştu *

Üst Alt