Son Konu

Canakkale İcinde Vurdular Beni Hikayesi Kısa

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Canakkale Turkusunun Kısa Hikayesi

Canakkale icinde aynalı carşı diye başlayan turkuyu hepimiz biliriz Peki bu turkunun hikayesini hic merak ettiniz mi? İşte Canakkale turkusunun yaşanmış hikayesi:

Turku Canakkale savaşı sırasında ortaya cıkmıştır BUnu savaşta asker olan Emrullah Nutkunun annesine yazdığı mektuptan anlıyoruz Mektupta Nutku annesine şoyle diyor:

Birkac gunden beri Canakkale sokaklarından askerler geciyor “Canakkale icinde Aynalıcarşı, Anne ben gidiyorum duşmana karşı şarkısını soyluyorlar At ustunde zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu Harp olacakmış İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında dolaşıyormuş Buraları bombardıman edeceklermiş Bu bombardımanı gormek isterdim, ama yakında Canakkaleden ayrılacağız Ama size kavuşacağım ben

Bu cumlelerden anladığımız kadarıyla turku cephede savaş sırasında yazılmış ve dilden dile ulaşmış Turku savaşta şehit olan askerlerin anısına yazılmış Zaten Canakkale savaşı sırasında pek cok şiir yazılmış ve bestelenmiştir Bu şiirler edebiyatımızda harp edebiyatı adı altında sınıflandırılmıştır

Üst Alt