Son Konu

Canakkale Turkusu Nicin Yazılmıştır Nerede

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Canakkale Turkusu Nicin Yazılmıştır Nerede
Canakkale Turkusu Nerede Nicin Yazılmıştır

Bu turku Turk insanının hafızasında derin izler bırakmış bir olayın, yani buyuk bir savaşın atmosferinde meydana gelmiştir Dolayısıyla bu turkunun bir doğuş zamanı vardır Ancak Canakkale turkusunun doğuş zamanına ilişkin bilgiler şu soruları sormamıza neden olmaktadır

Canakkale Turkusu ne zaman doğmuştur? Yani bu turku Canakkale Savaşları başlamadan once mi yoksa harp sırasında mı yakılmıştır? Aslında bize bu soruları sorduran elimizdeki bir mektuptur Soz konusu mektup Emrullah Nutkunun “Canakkale Şanlı Tarihine bir Bakış adlı eserinde yer almaktadır Mektubu yazan Emrullah Nutkunun kardeşi Seyfullahtır 1903 doğumlu olan Seyfullah savaşın arifesinde Canakkale Sultanisi (lisesi) 1 sınıf oğrencisidir Seyfullah, Canakkaleden gonderdiği ve uzerinde 29 Eylul 1914 tarihi yazılı olan mektubunda şoyle der:

Sevgili Anneciğim,

Canımıza tak diyen iki yıllık gurbet hayatından artık kurtuluyoruz Sana ve aileme kavuşacağım icin seviniyorum

Mektebimizi alıyorlar, hastane olacakmış, bizi de İstanbuldaki mekteplere dağıtacaklarmış Hocalarımızın coğu da askerlik hizmetine gidiyorlar, buyuk sınıflar da gonullu yazılacaklarmış Bugun Turkce hocamız sınıfa geldi, ama cok kalmadı, bize veda etti Bize; “Zamanı gelince cephede yapılacak vatan hizmetinin mektepte yapılan hizmetten kutsi olduğunu soyledi

Birkac gunden beri Canakkale sokaklarından askerler geciyor “Canakkale icinde Aynalı Carşı, Anne ben gidiyorum duşmana karşı şarkısını soyluyorlar At ustunde zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu Harp olacakmış İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında dolaşıyormuş Buraları bombardıman edeceklermiş Bu bombardımanı gormek isterdim, ama yakında Canakkaleden ayrılacağız Ama size kavuşacağım ben

Beybabamın, sizin ellerinizi oper kardeşlerime selam ederim

Oğlunuz Seyfullah

Mektuptan oğrendiğimize gore henuz Canakkale savaşı başlamadan once Canakkalede harbe hazırlanan askerler tarafından Canakkale Turkusu soylenmektedir Bu da bize turkunun doğuş zamanını harp oncesine goturmemiz gerektiğini haber vermektedir Turk muzik tarihi ve halk turkuleri uzerine onemli calışmaları bulunan Mahmut Ragıp Kosemihalin goruşleri de bu belgeyi destekler mahiyettedir Kosemihal, Musiki Mecmuasında bu turkunun Canakkale Savaşları sırasında yeniden hazırlanmış ve zamana uygun mısralar araya katılmış bir turku olduğunu, asıl turkunun “ilk iki kıtadan anlaşıldığı gibi (Canakkale icinde vurdular beniNişanlımın cevresiyle sardılar beni; Canakkale icinde aynalı carşıAna ben gidiyorum duşmana karşı) daha eski olup Canakkalede oldurulen bir delikanlının ağzından yakılmış bir ağıt olduğunu hatta Bay Vahit Lutfinin bu turkunun 1 Dunya Savaşından cok once soylendiğini kendisine anlattığını bildirir

O zaman bu bilgiler ışığında şimdilik şoyle bir ara tespitte bulunabiliriz; Canakkale Turkusunun meydana gelmesi savaş oncesine kadar uzanır İlk iki kıtadaki sozler de bu kanaatimizi doğrulayan işaretlerdir

Araştırmalarımız sırasında bulduğumuz başka belge ve bilgiler ise bu turkunun savaş başladıktan sonra meydana geldiği yonundedir Şimdi de sırayla bunlara bakalım

Şamlı Selim tarafından 1915 yılında yayımlanan ve uzerinde Risalei Musikiyye yahut Musiki Gazetesi yazan eserin on uc numaralı nushasında şu ifadeyi okuyoruz Canakkale Marşı bestekarı Kemani Kevser Hanım

Kevser Hanım tarafından bestelendiği belirtilen ve ikişer mısralı on iki bentten oluşan marşın sozleri şoyledir:

Canakkale Kahramanlarının Hatırası

Atar cavuş atar vururlar seni
Olmeden mezara koyarlar seni
Of gencliğim eyvah

Canakkale icini duman burur
Kırk altıncı fırkanın namı yurur
Of gencliğim eyvah

Canakkale icinde dolu bir testi
Analar babalar umidi kesti
Of gencliğim eyvah

Canakkale icinde sıra serviler
Altında yatıyor aslan şehitler