Son Konu

Cengiz Bektaş Kimdir, Hayatı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cengiz Bektaş Biyografisi

imagescengizbektaskimdirhayati5af8e2a73dea0

Şair ve mimar Cengiz Bektaş 1934'te Denizlide doğdu

Cumhuriyet Donemi mimarlık tarihi ornekleri arasında sayılan yapılar gercekleştirdi İki kez Ulusal Mimarlık Odulu aldı Akdeniz Universitesi (Antalya Sosyal Kulturel Ozek yapısıyla Ağahan Odulu'nu (2001) kazandı Uluslararası PEN Turkiye Bolumu bir donem ikinci Başkanlığı, altı yi TurkiyeYunanistan Dostluk Derneği Başkanlığı, altı yıl Yazarlar Sendikası Başkanlığı yaptı Şimdi Onur Uyesi TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yonetim Kurulu Uyesi Amerika'da, Almanya'da, Makedonya'da konuk oğretim gorevliliği yaptı 1999'dan beri Mimar Sinan Guzel Sanatlar Universitesi, Şehircilik Bolumu'nde, lisans ustu icin, Kulturun Planlamaya Etkisi; Guzel Sanatlar FakUltesi'nde, Estetik dersi oğretim gorevlisi olarak calışıyor

Mimarlıkla ilgili deneme ve inceleme yazıları var Şiirin yanısıra deneme ve gezi yazıları yazdı Cağdaş yaşamdan yola cıkan, toplumun kultur biriminin bilincinde, ozden cıkarak bicimlenen bir şiire yoneldi Şiirlerinde yer yer motif olarak kullandığı Anadolu kulturlerinin bir butun oluşturduğunu vurguladı 1999da Turkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanlığına secildi Doğa ve insan temasını işleyen şiirlerinde yalın bir dil kullanmaya ozen gosterdi

Şiir Kitapları:

Kişi (1964)
Akdeniz (1970)
Mor (1974)
Dort Kişiydiler Bir de Ben (1975)
Yeryuzunun Yureği (1978)
Yerdeli Gokdeli (1979)
Zeytinli Fırın Sokağı (1981)
Guz Ey (1983)
Onu Birden (Butun şiirleri, 1990)
Dışların İci (1994)

Üst Alt