Son Konu

Cenk Yaltırak Yer Bilimcilerin Çekişmesi Nedeniyle Türkiye'nin Deprem Haritalarının 'Yanlış' Olduğunu Açıkladı

habercibotu

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-4ee9134a0058e3a6e159e3212bd9262c3552b2a2.jpg

Yer bilimci Cenk Yaltırak, Gazeteci Cansu Çamlıbel ile geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirdiği söyleşinin başlıkları epey dikkat cazipti. Yaltırak, ortalarında Celal Şengör üzere yer bilimcilerin de olduğu akademik etrafta bir çekişme uğruna Türkiye'nin 'doğru' zelzele haritasının yok sayıldığını belirtti.

Akademik bir ego savaşı uğruna gerçek haritaların kullanılamadığını söyleyen Yaltırak, bu nedenle oluşturulan zelzele senaryolarının da kusurlu olduğunu söz etti. Gelin ayrıntılara birlikte bakalım...

Kaynak: ...
İTÜ Jeoloji Mühendisliği Kısmı'ndan Profesör Hekim Cenk Yaltırak'ın yaptığı açıklamalar zelzelenin yaralarını sarmaya çalıştığımız şu günlerde gündeme bomba üzere oturdu.

s-f9bef391c62be4aeef80f22c597e2a6b998651be.jpg

Kahramanmaraş ve 10 vilayet merkezi Pazarcık ilçesi olan evvel 7.7 büyüklüğündeki akabinde 9 saat sonra Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde bir diğer sarsıntı ile büyük bir yıkım yaşadı.

1999 Gölcük zelzelesinin akabinde bir defa daha büyük sarsıntılara hazırlıklı olmak gerektiğini hatırlayan Türkiye için sarsıntı ve yer bilimcilerin görüşlerine başvuruldu.

s-db7a731c8191831c254bb4101d76ce11b0dfdb41.jpg

Ülkemizde ve başka milletlerin dayanak emeliyle yas ilan ettiği zelzelenin akabinde televizyonlar ve tüm başka medya platformlarında uzman şahıslara fikirleri soruldu.

En çok konuşulanlardan biri ise muhtemel büyük İstanbul sarsıntısıydı.

s-7489f760cc27e9bb09fd5eaa07db9f33812e6475.jpg

Kahramanmaraş ve civar vilayetlerinde enkaz şimdi kaldırılamadı ve binlerce insanın yaralanmasına hatta yüzlercesinin can kaybına neden olan zelzelenin ardınan artçılar da devam ediyor. Lakin tüm bu olumsuz senaryolar Türkiye'nin bir zelzele ülkesi olduğunu değiştirmiyor.

Uzmanlar da televizyonlarda bu tarafta açıklamalar yaparak 'hazırlıklı olmalıyız' dedi. Pekala incelenen haritalar, ellerindeki datalar ve muhtemel sarsıntı senaryoları nitekim hakikat mu?

s-eced61aebccdd74271099ebc2725028353b387e5.jpg

Tüm yurttaşların, kamu kuruluşlarının, belediyelerin ve hatta devlet yetkililerinin bilgi seviyesini arttırmak için uzmanların görüşlerine muhtaçlık duyduğu bu günlerde Prof. Dr. Cenk Yaltırak açıklamaları ile şok etti.

Yaltırak, Gazeteci Cansu Çamlıbel ile gerçekleştirdiği sohbet sırasında yer bilimciler ortasındaki çekişmenin Türkiye'nin 'doğru' zelzele haritasının yok sayıldığını açıkladı.

s-3dfb2c497ec162b483d8ccc0e3ca270ee2d87021.jpg

Çamlıbel şöyle aktarıyor: 'Profesör Cenk Yaltırak ile söyleşiye geliştirdikleri üç boyutlu zelzele haritalarını yazmak için gittim. Zelzele tahlili dinlerken kendimi inanması sıkıntı bir akademik çekişme öyküsünün ortasında buldum.'

"Marmara'da tek fay yok. Çoklu fay olduğunu gösteren ayrıntılı incelemeler sonucu bir harita oluşturdum."

s-727efb976a3227e9c1382e4c16ee8e5edb1367ef.jpg

Yaltırak haritayı çizdikten sonra Şengör ile yaşadıklarını anlatıyor: 'Haritayı tamamladığım akşam o takıma güvenmediğim için bir kopyasını çalışma masasına koyuyorum, oburunu rulo yapıp yanlışsız 4. Levent’teki fotokopiciye gidiyorum. Yepyeni haritanın dijital çıktısını alıyorum kendim için. Sonraki sabah Celal Şengör’ün odasına gidiyorum. Kendisi haritaya bakarken hop oturuyor hop kalkıyor. 'Ben Xavier’e söylemiştim tek fayın olamayacağını. Aferin Cenk, bu işi sen çözdün. Biz bunu dünyanın en düzgün mecmualarında yayınlayacağız' diyor. Fakat 'sen yaz' demiyor. 'Makaleyi Caner yazsın, sen ikinci isim ol, Xavier Le Pichon üçüncü isim olsun, ben dördüncü isim olayım.'

"Aradan dört yıl geçiyor dört yıl boyunca Caner İmren bu harita yayınlanmasın diye uğraşıyor."

s-e9230c8bf167365b7189f904bf98b676cd06d86b.jpg

Yaltırak'ın anlatımına nazaran Şengör, İmren'in doktora tezi nedeniyle bu haritanın yayınlanmasını istemediğini belirtiyor. Hatta bu periyot kendisinin asistan olduğunu ve bu nedenle haritasının yok sayıldığını söyleyen Yaltırak, durumun sebebini 'Asistan bunu yaptıysa profesör ne yaptı olacak' diye belirtiyor.

"Bir müddet sonra 2014 yılı içinde bir harita yayınlıyorlar lakin değiştirerek. Ve birinci sefer kendi haritalarında olmayan ve benim 15 sene evvel kendi haritama koyduğum fayı oraya ekliyorlar."

s-bbf3fbec9105d74a401ade187111aadf2325e659.jpg

Kendi çizdiği haritaya misal fakat daha farklı yorumlanacak olan yeni çizilen harita hakkında Yaltırak, 'Tek fay dedikleri yere başkalarını de ekliyorlar fakat bir detay var, gri çizgilerin yani öbür fayların artık faal olmadığını söylüyorlar. Yani aslında bizim yaptığımız harita neredeyse lakin orada ben yokum' diyor.

"Diğer fayları oraya koymuşlar ancak tek fay var, diyorlar."

s-75d4c120796679feb0c9c6a26a1c98456e372547.jpg

hâlâ 'Marmara'da tek fay var' diyorlar. Lakin bizim yaptığımız haritayı temel alarak 2014'te yayımladıkları haritada 4 tane segment var. Bugün o segmentten birisinin üzerinde sarsıntı olsa diyecekler ki 'bizim haritamızda var'. Ya da öbüründe olsa 'biz onun faal olmadığını düşünüyorduk lakin demek ki aktifmiş' diyecekler. Yani her halde haklılar.'

"Bu harita kenarda yedek duruyor. Hâlâ televizyonlara çıkıp anlattıkları harita eski tek faylı harita."

s-20e5e340909255af46beaff21dab3fdb794345db.jpg

'Söz konusu haritayı çok göstermiyorlar ortalıkta ancak bir sigorta olarak kenarda duruyor' diyen Yaltırak, 'Bizim hazırladığımız Marmara'nın 2022 model haritasında 22 bin kilometre bilgi var. Marmara'nın tek fay haritasının dayandığı bilgi 1630 km. 12 kat daha fazla bilgi var bizde demek. Artı denizin 10 kilometre altındaki yapıyı da haritaladık. Fayı yalnızca yüzeyde haritalamadık, derinliğine hakikat da haritaladık. Biz böylelikle denizin tabanındaki 3 tane fayı derine doğruda bulduk. Fay derine yanlışsız gidiyorsa zelzele üretiyordur' sözlerini kullanıyor.

"Artık İstanbul zelzelesi periyoduna girdik."

s-35d74e179b89f7203ba459291b9aea344b116024.jpg

Yaltırak'ın 2002 yılındığı yazdığı bir makale ile birlikte röportajdaki kelamları de bu haritaya nazaran 4 fayın Marmara'da 7.5 büyüklüğünde zelzele oluşturacağı belirtiliyor. Yanı sıra İstanbul zelzelesi dediğimiz zelzelenin 2019 ile 2026 aralığında olacağı ile ilgili öngörüsüne de 'Artık o periyoda girdik' diyerek cevap veriyor.

Hal bu türlü olunca geçenler yayınlanan İBB sarsıntı haritası da yanlış, diyebiliriz.

s-b89b65eebfd4236b7823a7e1e838c660f6fdd7d7.jpg

'İBB tek faya nazaran tehlike haritası yaptı' diyen Yaltırak, 'Şunu herkesin anlaması gerekiyor; AFAD ve İBB'nin bedellerine dayanarak yapılan bütün yeni binalar riskli zira kullandıkları fay haritası ve tarihî alakalar büyük bir soru işareti' açıklamalarında bulunuyor.

Üst Alt