Son Konu

Çikolatalı Pasta (Karaorman Meyveli)

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
cikolatali-pasta-karaorman-meyveli.jpg

Çikolatalı Pasta (Karaorman Meyveli) Tanımı İçin Malzemeler

Pandispanya için;
  • 4 adet yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım çay bardağı ılık su
  • 1.5 su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 fiske tuz
Pastacı kreması için;
  • 3 su bardağı süt
  • Yarım çay bardağı nişasta
  • Yarım çay bardağı un
  • 1 çay bardağı şeker
  • 3 çorba kaşığı kakao
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 90 gram bitter çikolata (1.5 paket)
  • 1 paket sade kremşanti
  • Yarım su bardağı soğuk süt
Arasına koymak için;
  • Muz
  • Dondurulmuş frambuaz vişne böğürtlen
  • Çikolata kaplı antep fıstığı
  • İstediğiniz farklı meyveler
  • Damla çikolata
Süslemek için;
  • 60 gram bitter çikolata

Çikolatalı Pasta (Karaorman Meyveli) Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Pandispanya için oda sıcaklığında yumurtaların sarısı ve beyazını ayırıyoruz.
  2. Yumurta beyazlarına bir fiske tuz atıp kremşanti kıvamına gelene kadar çarpıyoruz.
  3. Başka bir kapta yumurta sarılarına şekeri ekleyip rengi açılana kadar çarpıyoruz.
  4. Yumurta sarısı ve şeker karışımının içine yavaşça çırpmaya devam ederek ılık su ekliyoruz.
  5. Ardından yağ ekliyoruz bu kademeden sonra çırpıcıyı kenara bırakıp spatula yardımıyla un kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip, alt üst yaparak karıştırıyoruz.
  6. En son çırpılmış yumurta beyazını köpüklerini söndürememeye çalışarak alt üst yaparak karıştırıyoruz. Kelepçeli kalıbımıza yağlı kağıt serip karışımı döküyoruz.
  7. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 35 dakika pişiriyoruz. Ben pandispanyamı bir gece evvelden hazırlıyorum kekin kendini toparladığını düşünüyorum
  8. Pastacı kreması için; süt, kakao, şeker, un, nişasta bir tencereye alınıp uygunca çırpılır. Tüm gereçler sütun içinde eridikten sonra ocağın altı açılır ve karıştırarak pişirilir.
  9. Kaynadıktan sonra altı kapatılıp içine çikolata ve tereyağı konulur ve karıştırılarak eritilir ve soğumaya bırakılır.
  10. Diğer taraftan yarım su bardağı süt ile kremşanti çırpılır. Hazırlanan kremşantinin içine soğumuş olan çikolatalı krema eklenir ve 5 dakika kadar çırpılır.
  11. Hazırlanan pandispanya bıçak ya da ip yardımıyla ikiye bölünür. Benim kalıbım büyük olduğu için biraz ince oluyor kalıbınız küçükse üçe bölebilirsiniz.
  12. En alt tabanın üzerine krema sürülür üzerine istediğiniz meyveler çikolatalar şekerlemeler koyabilirsiniz ben yazdan dondurduğum böğürtlen, frambuaz, vişneleri kullandım bimden aldığım çikolata kaplı antep fıstıklarını ve muz kullandım.
  13. Daha sonra öteki keki de üzerine kapatıp pastanın her yerini kalan krema ile kaplıyoruz. Süslemek için benmari yolu erittiğimiz bitter çikolatayı buz dolabı poşetine doldurup kürdan ile deliyoruz ve pastanın ölçüsüne nazaran kestiğimiz yağlı kağıtların üzerine gelişi hoş sıkıyoruz. Çikolataları iki üç dakika kadar buzdolabına koyup soğutuyoruz tam donmamasına dikkat edin.
  14. Soğuyan çikolatayı tekrar dolapta soğuttunuz pastanın yanlarına yağlı kağıt ile dikkatlice yapıştırıyoruz. 10 dakika kadar dolapta beklettikten sonra yağlı kağıdı dikkatlice çıkarıyoruz. Şayet erittiğiniz çikolatadan kaldıysa pastanın üzerine de gezdirebilirsiniz.
  15. Farklı hallerde üstünü süsleyebilirsiniz. Biraz uğraştırıcı bir tanım lakin lezzeti katiyen garanti afiyet olsun
Çikolatalı Pasta (Karaorman Meyveli) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt