Son Konu

cityville dolmakalem nereden alınır

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kur'an hakkında ayetler

Ey iman edenler! Acıklanırsa hoşunuza gitmeyecek olan şeyleri sormayın Eğer Kur'an indirilirken onları sorarsanız size acıklanır (Acıklanmadığına gore) Allah onları affetmiştir (Siz sorup da başınıza iş cıkarmayın) Allah cok bağışlayıcıdır, aceleci değildir
Maide : 101

De ki: Hangi şey şahadetce en buyuktur? De ki: (Hak peygamber olduğuma dair) benimle sizin aranızda Allah şahittir Bu Kur'an bana, kendisiyle sizi ve ulaştığı herkesi uyarmam icin vahyolundu Yoksa siz, Allah ile beraber başka tanrılar olduğuna şahitlik mi ediyorsunuz? De ki: «Ben buna şahitlik etmem» «O ancak bir tek Allah'tır, ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden kesinlikle uzağım» de
En'am : 19

Allah muminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır Cunku onlar Allah yolunda savaşırlar, oldururler, olurler (Bu), Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da Allah uzerine hak bir vaaddir Allah'tan daha cok sozunu yerine getiren kim vardır! O halde O'nunla yapmış olduğunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin İşte bu, (gercekten) buyuk kazanctır
Tevbe : 111

Onlara ayetlerimiz acık acık okunduğu zaman (oldukten sonra) bize kavuşmayı beklemeyenler: Ya bundan başka bir Kur’an getir veya bunu değiştir! dediler De ki: Onu kendiliğimden değiştirmem benim icin olacak şey değildir Ben, bana vahyolunandan başkasına uymam Cunku Rabbime isyan edersem elbette buyuk gunun azabından korkarım
YUnus : 15

Bu Kur’an Allah’tan başkası tarafından uydurulmuş bir şey değildir Ancak kendinden oncekini doğrulayan ve o Kitab’ı acıklayandır Onda şuphe yoktur, o alemlerin Rabbindendir
YUnus : 37

Ne zaman sen bir işte bulunsan, ne zaman Kur’an’dan bir şey okusan ve siz ne zaman bir iş yaparsanız, o işe daldığınız zaman biz mutlaka ustunuzde şahidizdir Ne yerde ne gokte zerre ağırlığınca bir şey Rabbinden uzak (ve gizli) kalmaz Bundan daha kucuğu ve daha buyuğu yoktur ki apacık kitapta (levhi mahfuzda) bulunmasın
YUnus : 61

Anlayasınız diye biz onu Arapca bir Kur'an olarak indirdik
YUsuf : 2

Eğer okunan bir Kitapla dağlar yurutulseydi veya onunla yer parcalansaydı, yahut onunla oluler konuşturulsaydı (o Kitap yine bu Kur'an olacaktı) Fakat butun işler Allah'a aittir İman edenler hala bilmediler mi ki, Allah dileseydi butun insanları hidayete erdirirdi? Allah'ın vadi gelinceye kadar inkar edenlere, yaptıklarından dolayı ya ansızın buyuk bir bela gelmeye devam edecek veya o bela evlerinin yakınına inecek Allah, vadinden asla donmez
Ra'd : 31

Elif Lam Ra Bunlar Kitab'ın ve apacık bir Kur'an'ın ayetleridir
Hicr : 1

Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi ayeti ve yuce Kur'an'ı verdik
Hicr : 87

Onlar, Kur'an'ı tutarsız parcalar olarak nitelendirenlere gelince,
Hicr : 91

Kur'an okuduğun zaman o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın!
Nahl : 98

Biz, onların akıllarını başlarına toplamaları icin bu Kur'an'da (ceşitli ikaz ve ihtarları) turlu şekillerde tekrar ettik Fakat bu, onlara, daha da kacıp uzaklaşmaktan başka bir şey sağlamıyor
İsra : 41

Biz, Kur'an okuduğun zaman, seninle ahirete inanmayanların arasına gizleyici bir ortu cekeriz
İsra : 45

Muhakkak ki biz, bu Kur'an'da insanlara her turlu misali ceşitli şekillerde anlattık Yine de insanların coğu inkarcılıktan başkasını kabullenmediler
İsra : 89

Hakikaten biz bu Kur'an'da insanlar icin her turlu misali sayıp dokmuşuzdur Fakat tartışmaya en cok duşkun varlık insandır
Kehf : 54

Biz, Kur'an'ı sana, gucluk cekesin diye değil, ancak Allah'tan korkanlara bir oğut olsun diye indirdik
Taha : 2

Gercek hukumdar olan Allah, yucedir Sana O'nun vahyi tamamlanmazdan once Kur'an'ı (okumakta) acele etme ve «Rabbim, benim ilmimi artır» de
Taha : 114

Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı busbutun terkettiler
Furkan : 30

Ta Sin Bunlar Kur'an'ın, apacık bir Kitab'ın ayetleridir
Neml : 1

(ResUlum!) Şuphesiz ki bu Kur'an, hikmet sahibi ve her şeyi bilen Allah tarafından sana verilmektedir
Neml : 6

Doğrusu bu Kur'an, İsrailoğullarına, hakkında ihtilaf edegeldikleri şeylerin pek coğunu anlatmaktadır
Neml : 76

(De kiimagescityvilledolmakalemneredenalinir5aee3cdf60eecpng Ben ancak, bu şehrin (Mekke'nin) Rabbine ki O burayı dokunulmaz kılmıştır kulluk etmekle emrolundum Her şey de zaten O'na aittir Bana muslumanlardan olmam ve Kur'an okumam emredildi Artık kim doğru yola gelirse, yalnız kendisi icin gelmiş olur; kim de saparsa ona de ki: Ben sadece uyarıcılardanım
Neml : 91

(ResUlum!) Kur'an'ı (okumayı, tebliğ etmeyi ve ona uymayı) sana farz kılan Allah, elbette seni (yine) donulecek yere dondurecektir De ki: Rabbim, kimin hidayeti getirdiğini ve kimin apacık bir sapıklık icinde olduğunu en iyi bilendir
Kasas : 85

Andolsun ki biz, bu Kur'an'da insanlar icin her ceşit misale yer vermişizdir Şayet onlara bir mucize getirsen inkarcılar kesinlikle şoyle diyeceklerdir: Siz ancak batıl şeyler ortaya atmaktasınız
RUm : 58

Kafir olanlar dediler ki: Biz hicbir zaman bu Kur'an'a ve bundan once gelen kitaplara inanmayacağız Sen o zalimleri, Rablerinin huzurunda tutuklanmış, birbirlerine soz atarlarken bir gorsen! Zayıf sayılanlar, buyukluk taslayanlara: Siz olmasaydınız, elbette biz inanan insanlar olurduk, derler
Sebe' : 31

Hikmet dolu Kur'an hakkı icin,
Yasin : 2

Biz ona (Peygamber'e) şiir oğretmedik Zaten ona yaraşmazdı da Onun soyledikleri, ancak Allah'tan gelmiş bir oğut ve apacık bir Kur'an'dır
Yasin : 69

Sad Oğut veren Kur'an'a yemin ederim ki, kufredenler, (iddia ettiklerinin) aksine, bir gurur ve tefrika icindedirler
Sad : 1

Andolsun ki biz, oğut alsınlar diye, bu Kur'an'da insanlara her turlu misali verdik
Zumer : 27

Korunsunlar diye, puruzsuz Arapca bir Kur'an indirdik

(Bu,) bilen bir kavim icin, ayetleri Arapca okunarak acıklanmış bir kitaptır
Fussilet : 3

Apacık Kitab'a andolsun ki biz, anlayıp duşunmeniz icin onu Arapca bir Kur'an kıldık
Zuhruf : 2

Biz onların dediklerini cok iyi biliriz Sen onların uzerinde bir zorlayıcı değilsin Tehdidimden korkanlara Kur'an'la oğut ver
Kaf : 45

Rahman Kur'an'ı oğretti İnsanı yarattı Ona acıklamayı oğretti
Rahman : 1

Şuphesiz bu, korunmuş bir kitapta bulunan değerli bir Kur'an'dır
Vakıa : 77

O inkar edenler Zikr'i (Kur'an'ı) işittikleri zaman, neredeyse seni gozleriyle devirivereceklerdi Hala da (kin ve hasetlerindenimagescityvilledolmakalemneredenalinir5aee3cdf60eecpng «Hic şuphe yok o bir delidir» derler
Kalem : 51

(ResUlum!) Senin, gecenin ucte ikisine yakın kısmını, (bazen) yarısını, (bazen de) ucte birini yatmadan (ibadetle) gecirdiğini ve beraberinde bulunanlardan bir topluluğun da (boyle yaptığını) Rabbin elbette biliyor Gece ve gunduzu (icinde olup bitenleri iyiden iyiye) olcup bicen ancak Allah'tır O sizin, bunu sayamayacağınızı bildiği icin, sizi bağışladı Artık, Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun Allah bilmektedir ki, icinizde hastalar bulunacak, bir kısmınız Allah'ın lutfundan (rızık) aramak uzere yeryuzunde yol tepecekler, diğer bir kısmınız da Allah yolunda carpışacaklardır O halde Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun Namazı kılın, zekatı verin, Allah'a gonul hoşluğuyla odunc verin Kendiniz icin onden (dunyada iken) ne iyilik hazırlarsanız Allah katında onu bulursunuz; hem de daha ustun ve mukafatca daha buyuk olmak uzere Allah'tan mağfiret dileyin, şuphesiz Allah cok bağışlayıcı, cok esirgeyicidir
Muzzemmil : 20

(ResUlum!) Kur'an'ı sana biz, evet biz indirdik
İnsan : 23

Onlar kendilerine Kur'an okununca secde de etmezler
İnşikak : 21

Hakikatte o (yalanladıkları, aslı) levhi mahfuzda bulunan şerefli Kur'an'dır
BurUc : 21

Üst Alt