Son Konu

Çocuğunuz bir indigo mu

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Çocuğunuz bir indigo mu Çocukların yaramaz olması, söz dinlememesi yaygın ve kabul görebilen bir durumdur Ama düz duvara tırmanıyor, bir koltuktan diğerine uçarak gidiyor, yaşından önce konuşuyor, kendisine ‘çocuk’ muamelesi yapılmasına kızıyorsa hem aileler hem de doktorlar tarafından ‘hiperaktif’ olduğu varsayılır halbu ki fazla yaramaz, yaşından beklenmeyecek değin zeki ve ailesiyle ağız dalaşı edecek değin uyumsuz bir çocuksa o belki de bir ‘indigo’dur Onlar bizim bildiğimiz tarzda çocuklar yok Annebabalardan çocuklarına geçerek nesilden nesile aktarılan herzamanki eğitim tarzını kesinlikle reddediyor Kendi yöntemlerinizle bir şeyler yaptırmanız adeta imkansız saygı göstermek ve bakmak istiyor Hiçbir zaman bebek muamelesi yapılmasından hoşlanmıyor Fazla ufak yaşlarda bile onlarla her şeyi konuşmanız gerekiyor Şehvetli sömürüye hiç gelemiyor Onlar için her durum karşı değişmez sevgi belirtileri çok kayda değer Bakışları, olaylar karşısındaki duruşları fazla net ve belirgin Algıları ve sezgileri yüksek Enerjileri fazla pozitif Uzmanların bir kısmı hiperaktif teşhisi koysa da keza kendileri hem de aileleri bunu kabul etmiyorÇünkü onlarda öğrenme problemi, dikkat eksikliği görülmüyor Herhangi bir bilgiyi öğrenmesi için yapmanız gereken tek şey; rasyonel açıklamalarla bunun gerekliliğini açıklama yapmak İndigo çocukları araştıran kişilere tarafından de bırakın öğrenme bozukluğunu 21 yüzyılın kurtarıcısı olabilme potansiyeline sahipler Sosyal ilişkileri ise güçlü Nereden çıktı bu indigolar? ilk olarak 1982 yılında Nancy Ann Tappe “Yaşamınızı Renk Yoluyla Anlama kitabında indigo kavramından bahsetti Çocukların tutum kalıpları ilk önce bu kitapta tanımlandı Doğruluğu ise yaşayan çoğu kişi kadar onaylandı Bu kitap sayesinde “indigo çocuk kavramı gündeme alındı 1986 yılında da danışman ve konuşmacı Lee Carroll ve Jan Tober ‘İndigo ChildThe New Kids Have Arrived’ isimli kitaplarında bu çocukları anlattı Kitabı yazma nedenlerini ise şöyle açıklıyorlar: “Biz annebabalardan yeni bir sorun türünü işitmeye başlamıştık Zor ve garip yapıdaydılar Onlar yetişkin ve çocuk rollerinde beklenmedik davranışlar gösteriyor ve kendi kuşağımızın deneyimlerine tutarsız bir yer değiştirmeyi temsil ediyordu Benzer şeyi uzmanlar da kendi arasında konuşmaya başlamıştı Sorunlu annebabalar artık ne yapacağını şaşırmış durumdaydı Bu çocukları incelemeye aldık Çünkü anlaşılmaya ihtiyaçları vardı Anlaşıldıkları takdirde de geleceğin en etkin bireyleri olacaklardı İndigo çocuklar hakkında birbirine benzeşen değişik tanımlamalar var Genel ve muhakkak bir açıklama getirilemiyor Çünkü tıp dünyası bu çocukların var olduğunu kabul etmiyor Bu tarz çocuklar için tek bir açıklama var O da hiperaktif Fakat indigo çocuklara sahip ailelerin çocukları hiperaktiflikten uzak Olağandışı olan onlar yok, bizleriz Tanımlar aralarında farklılıklar olsa da genel anlamda indigo çocuk; “bir dizi olağandışı psikolojik nitelik sergileyen, daha önce belgelenmemiş bir davranış biçimi gösterip özel tutum şekilleriyle muamele gerektiren ve alışılmış eğitim düzenini yıkmayı amaçladıklarına inanılan çocuklar olarak tanımlanıyor Bebeğim Çocuk Yuvası’in 18 yıldır sahibi ve yöneticisi Işık Halkası Özaygen de bir indigo çocuk annesi Bu kavramı Türkiye’de başlangıçta gündeme getiren şahısların başında geliyor Kreşte bulunan çocukların birçoğu da ingido çocuklardan oluşuyor Özaygen, indigo çocukların bir yere kadar anlatılabiliceğini düşünüyor İndigo çocukları araştırma nedenini de şöyle açıklıyor: “18 yıldır çocuklarla birlikteyim Bir şeylerin iyi gitmediğini, yetmediğimi düşünüyordum Bazılarının çok daha ayrı olduğunu anlıyordum Onların keskin tavırlarını çözemiyordum Kroyon dizisini okudukça çocukları birazcık daha çözümlemeye başladım Anormal olan onlar değil, biziz demeye başladım Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Sema Özörnek’in 2,5 yaşındaki oğlu Deniz, bir indigo Özörnek, mesleği itibariyle çoğu çocukla içiçe Dolayısıyla Deniz’in farkını anlaması kolay olmuş Özörnek, annebabaların kendi aile sorunları yahut ve ruhen rahatlarsa çocuklarının davranışlarını daha basit inceleme edebileceklerine dikkat çekiyor “Daha 2 yaşındayken beni yönlendirmeye başladı Konuşamıyordu, ama neyi nasıl istediğini anlatıyordu Evde istediği düzenin nasıl olduğunu öğretiyordu Eşyalarının kendi isteği dışında konmasına itiraz ediyordu diyor Ekonomist Yasemin Pınar Aktürk’ün kızı İlayda da 2,5 yaşında Dokuzuncu aydan beri konuşuyor, yürüyor Annesine göre yetişkin olarak yapması gereken her şeyi yapabiliyor Büyük ırk gibi olayları iyi ve net tanımlayabiliyor Doğru kelimeleri doğru zamanlarda kullanıyor Çoğu indigo gibi onu razı etmek çok kuvvet ve yapacağınız her eylemin mantıklı bir nedenini sunmak zorundasınız Yaşıtlarına tarafından fazlasıyla hareketli Bir türlü öğle uykusuna yatırılamayan İlayda annesinin “Öğle vaktinde uyuman gerekiyor Çünkü, senin büyümeni sağlayacak yükselme hormonu fakat bu şekilde görevini yerine getirebiliyor Gelişmek istiyorsan uyuman gerekir açıklamasından sonradan uyumaya başlıyor İndigolar kişisel konforu bozuyor Yasemin Pınar Aktürk, kızı İlayda sayesinde hayata gösterme açısının değiştiği görüşünde; “İlayda’ya anlamsız, sizin bile tanımlayamayacağınız şeyleri şüphesiz söylememeniz, ağzınızdan çıkan her şeyin nedenini nasılını anlatmanız gerekiyor Doğduğu andan itibaren böyleydi Poposu pişikken altını başkalaşmak istediğimde hiçbir yorumlama yapmadan temizlemeye çalışırsam bağırıyor, yasaklayıcı hareketler yapıyordu Onun altını niçin temizleyip krem sürmem gerektiğini anlattığımda sesini bile çıkarmıyordu Burak Akkurt 18 yaşında ve lise son derslik öğrencisi “Şen Hayat isimli danışmanlık merkezinin ortaklarından ve reiki dersleri veriyor Keza indigo çocuklara da danışmanlık yapıyor Onların problemlerine muavin olmaya çalışıyor Çünkü kendisi de bir indigo Akkurt’a tarafından indigo çocuklar zorlama ve farklılar… Duygu sömürüsüne boyun eğmeyen, bilinen eğitim sistemini değiştirmeye gelen karakterist kişiler Hatta olağan, üzerinde düşünülmeyen şeyleri düşündürerek insanların bireysel konforunu bozmaya çalışanlar olarak da tanımlanabilir Burak Akkurt da bütün indigolar gibi sıradan çocuk hallerinin dışındaymış Daha 8 aylıkken konuşup yürümeye başlamış Altı yaşındayken kendisinin bir indigo olduğunu öğrenmiş Annesi kendisini tanımlamaya, anlamaya çalıştığı için büyük çapta problem yaşamamış Burak’ın en katlanamadığı şey amaçsız kurallar ve klasik eğitim sistemi Öğretmeni, öğretmeye çalıştığı şeylerin nedenini anlattığı sürece başarılı bir öğrenci olmuş Aksi durumda ise öğrenememiş Derhal üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve psikoloji okumak istiyor İlkokuldayken başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor: “Matemetik derslerini hiç sevmezdim Bana yararsız gelirdi, kavramlar, formüller… Neden öğrenmem gerektiğini de öğretmenim anlatamıyordu, yapamıyordum Sonradan öğretmenim matematik dersinin beynimi, düşünme gücümü kuvvetlendirdiğini örneklerle açıkladı O sene okulda matematik birincisi oldum Başka bir indigo da Larzan Aras’ın ilkokul dördüncü sınıfta okuyan oğlu Tuna Tuna ilkokula başlayana dek hiç konuşmamış Bunun için Tuna’yla yaşamak Larzan Aras’a sıkıntılı günler getirmiş Fakat Tuna, 2,5 yaşında iken onun bir indigo olma ihtimalini öğrenmiş Tuna’yı annesi şu cümlelerle tanımlıyor: “Hudut çizilmesini istemeyen, hürmet duymayı seven ve hürmet bekleyen, karşı tarafın bir zayıflığını hissederse bunu sonuna kadar kullanan, asla zevzekleşmeyen, ciddiyetini her zaman koruyan, ona sürükleyici davranıldığında düzgün karşılık veren bir çocuk Bir indigoya nasıl davranılmalı? İndigolar, davranışları, duruşları, tepkileri ve duygularıyla basmakalıp çocuklardan öbür Bu çeşitlilik da ister istemez onlara aleyhinde bambaşka muameleyi gerektiriyor Eğer onları çözümleyip bir indigo olduğunu anlayabilir ve doğru davranabilirseniz sorunsuz; hatta mükemmel bir çocuğunuz olduğunu düşünmemek elde değil Ama onu anlayamıyorsanız veya gerekli değişimi yaşayamadıysanız sonu doktorda biten ve muhtemelen hiperaktif teşhisi konulacak bir çocuğa sahipsiniz demektir Bundan dolayı indigolara karşısında duruşunuz manâlı Kreşte indigo çocuklara muavin olan Ülkü Özaygen, bir indigoya karşısında kesinlikle dürüst olmanız, eğer bir durum aleyhinde korkuyorsanız bunu ifade etmeniz ve birlikte hareket etmeyi istemeniz gerektiğini vurgulayarak, “Kendi nefsinizin arzusuyla davranış sergilerseniz bu size döner Ama gerçekten onu düşünüyorsanız bunu hisseder Katiyen zevk seviyesinde olmamalı O Kadar bir şımarır ancak bununla baş edemezsiniz diye anlatıyor İşletme mezunu Nergiz Özcan da bir indigo çocuk annesi… Oğlu Bartu 2,5 yaşında iken indigo kavramıyla tanışmış Bartu derhal 7,5 yaşında… Fazla kuvvet günler geçirdiğini söyleyen Nergiz Bayan, “2,5 yaşına dek fazla agresifti Ben olağan yöntemlerle inatlaşarak üzerine gittikçe o, daha da çekilmez oluyordu Çok kuvvet günler geçirdim Sonradan doğru davranmayı öğrendikten daha sonra olumlu tepkiler vermeye başladı diyor Nergiz Özcan’a tarafından, indigolara muhakkak dikte verilmemeli, sorunlar aleyhinde alternatifli çözümler sunulmalı, erişkin bir kişi kabul edilip hakları gözetilmeli, tabiri yerindeyse adam yerine konmalı Doktorlara kadar indigo çocuk yok Dr Sema Özörnek, olağan yöntemlerin indigo için yerinde olmadığının altını çizerek “Hangi çocuk ‘ayıp’ kavramını bilir? Bir indigoya bunu öyle yapma ayıp derseniz dünyayı başınıza yıkar Akılcı açıklamaları tekrar tekrar kabul eder; lakin tek başına bir ‘hayır’ı elbette kabul etmez Yahut bu çocuk sorunlu, baş edemiyorum demeye başlarsınız diye anlatıyor İndigo çocuklar başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde bir hastalık tanısı konulmasa da kabul ediliyor, biliniyor, araştırmalar yapılıyor Birçok hekim da hiperaktiflikten öbür bir tanımı olduğunu biliyor Bu stil çocuklar için özel eğitim programları yapılıyor Türkiye’de ise durum daha bambaşka Uzmanlar indigo çocukları kabul etmiyor Bu herif çocuklar gerçekte sorunlu varlıklar değil Lakin dürüst davranılmadığı takdirde sorunlu ülkü geliyor; çoğunlukla da DES (Uyarı eksikliği) veya DEHS (Uyarı eksikliğihiperaktif) tanısı konuluyor Aşırı huysuzluk ve uyumsuzluk gösterdiği için de ritalin adı bahşedilen uyuşturucu ilaçlar veriliyor Ritalin ise, çocuğu daha sakin, olgun ve dengeli yapıyor fakat doğrusu büyümeyi ve ona eşlik eden bilgeliği erteliyor Nöropsikiyatri Merkezi doktorlarından Prof Dr Nevzat Tarhan, bir bilirkişi olarak indigo çocukların bilimsel olarak kabul edilmediğini söylüyor İndigo çocukları hiperaktif çocuklara verilen yeni bir ad ve tıp karşıtı bir hareket olarak nitelendiriyor İndigo çocukların hiperaktif çocuklardan öbür olarak öğrenme bozukluğu ve uyarı eksikliği yaşamadığını söylediğimizde ise durumu şöyle açıklıyor: “Aslında bu çocuklar da hiperaktif Tek farkları çok zekiler ve yüksek zekaları tamamen hiperaktif olduklarını gizliyorlar Bunlar, özel olarak eğitilmesi gereken çocuklar Kayıtlı tutum kalıplarına uyuyor diye bir çocuğa indigo denemez Bir çocuğa hiperaktif teşhisi koyabilmek için onlarca testten geçiriyoruz Bilim bu değin basite indirgenmemeli Dr Sema Özörnek de bir doktor olmasına rağmen indigoyu kabul ediyor ve hiperaktiflikle karıştırılmaması gerektiği üstünde duruyor: “Hiperaktiflik çocuğun haraketliliği olarak tanımlanıyor Ancak çocuk natürel oysa haraketli ve devingen olacak Hiperaktiflerde en büyük belirti öğrenme bozukluğu olmasıdır Çocuğun dikkatini toparlayıp bir şey izah etmek zordur Yalnızca oyuna konsantre olurlar İndigo olan hareketli çocuklara hiperaktif tanısı konuyor, sonradan da ilaçlarla uyuşturuluyor Özörnek, bir indigo çocuğun hiperaktif olabileceğini, hiperaktif bir çocuğun da indigo olabileceğini söylüyor Çünkü hiperaktiflik bir hastalık ve indigoyu hatalı davranışlarla hiperaktif boyutuna getirmek hiç de baskı yok Nevzat Tarhan, indigo kavramının son zamanlarda yaygınlaşıyor olmasından rahatsız Çünkü bu çocukların annebabaları çocuklarının indigo olduğunu kabul edip bilirkişi desteği alması gerektiği halde almıyor İndigo kavramını kişilerin büyüttüğünü, her annebabanın çocuğunun zeki olduğunu anlatmak istediğini, çocuğunun toplum içinde ayrı ve özel algılanmasının hoşlarına gittiğini söylüyor İndigonun farkı bellidir Bebeğim Anaokulu’den Ayla Özaygen de çocukları indigo olduğu halde hap tedavisi uygulatan kişileri eleştiriyor İndigoları eğer sürünün bir parçası yapamadılarsa ilaçlarla sürünün içine dahil etmeye çalıştıklarını savunuyor “Her indigo hiperaktif değil, her hiperaktif de indigo değildir diyor ve ekliyor: “Anlayabilene indigonun farkı fazla bellidir Onlar küçük yaşlardan itibaren fazla kişiliklidir Anlaşılması ara sıra şiddet olabiliyor Bunun nedeni bizim, kalıplarla onlara bakıyor olmamızdan kaynaklanıyor Onları anladığınız sürece onlarla yaşamak kolay Üstün zekaları çevrelerindeki her şeyi sorgulamayı, mantık süzgecinden geçirmeyi doğdukları andan itibaren ilke edinen indigoları tanımlarken çoğu kez vurgulanan konulardan biri de yirmibirinci yüzyılı indigo çocukların kurtaracağı Işık Halkası Özergen’e tarafından indigoların zekaları fazla üstün demek yanlış Belirli bir kıstas yok Ama hissi zekalarının fazla dinç olduğu söylenebilir Kavrama yetenekleri bizden öbür Duygularını devreye sokmadıkları için de algıları pozitif Çabuk öğreniyorlar, olaylar karşısındaki çözümleri, tavırları kısa ve öz Bunlar istediği her şeyi yapabilen çocuklar  

Üst Alt