Son Konu

Çocuğunuza Hangi Yaşta Hangi Spor

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Çocuğunuza Hangi Yaşta Hangi Spor yüzmeye başlangıç yaşı basketbola başlama yaşı tenise basketbol basketbola kaç yaşında başlanmalı Spor, çocuk gelişiminin manâlı bir parçası Bu konudaki bilinç arttıkça, çocuklarını spora gönderen ailelerin sayısı da her geçen gün artıyor Evet, çocuk spor yapmalı ama hangisini? Komşusunun çocuğu yüzmeye gidiyor diye kendi çocuğunu da yüzmeye zorlayan, gençliğinde basketbol oynadığı için koşup çocuğunu basketbol okuluna yazdıran, spora ne değin erken başlarsa böylece iyi deyip tenis kortlarına götüren aileler var Fakat, spora başlamada ailenin isteğinden fazla, çocukların arzu ve ilgileri daha manâlı En iyisi mi siz çocuğunuza yapmaktan hoşlanıp, yaparken eğleneceği bir aktivite bulun Önce spor yaparak kendiniz misal olun Çocuğunuz spor yaparken paylaşmayı öğrenir, arkadaş edinir, kendine güven kazanır Oysa her çocuğun yarışma sporcusu elde etmek zorunda olmadığını da unutmayın Marmara Üniversitesi Ceset Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd Doç Dr Semih Yılmaz, günümüzde çocukların hareket etmesini engelleyen alışkanlıkları ve hayat biçimleri var, diyor Doğru beslenmedikleri için de çocukluk çağı maddesel aktivite etkinliklerine yöneliyorlar Ancak, insan organizması hareket etmek için yaratılmış Bireysel faaliyetleri sınırlayıcı alet ve cihazların ortaya çıkması, bedensel etkinliklerin çoğunun azalmasına niçin oluyor Sırf böylece başgösteren birtakım hastalıklar var Spor ve maddesel etkinlik, bu hastalıklarda çare edici bir vasıta olarak kullanılıyor Çeşitli çalışmalar, düzenli bedensel etkinliklerin insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkiler yarattığını kanıtlıyor Spor yalnızca dinç gelişme için değil, bununla beraber kişilik gelişimi ve zihinsel afiyet açısından da manâlı Esas eğitim devresinde branşa özgü incelemeler yapılmak istenirse mutlaka yaş gruplarının özelliklerine, öğretim metotlarına uyarı edilmeli Kullanılan materyaller tekrar yaş grubu özelliklerine özgü olmalı Örneğin 7 yaşındaki bir çocuğun basketbol eğitiminde ufak basketbol topu ve çocuk potaları kullanılmalı Eklemlere ve kemiklere ağırlığın bindiği sporlara erken yaşta başlamamalı, çalışmalarda travmaya neden olabilecek yüklenmelerden kaçınılmalı genellikle 1 yaş refleks hareketler dönemi, 12 yaş ilkel hareketler dönemi, 27 yaş temel hareketler dönemi ve 7 yaş üstü sporla ilgili hareketler dönemi olarak kabul ediliyor Çocuklar, bütün spor dallarında branşlaşmaya geçmeden temel eğitim denilen ve içerisinde denge, koşma, atlama, sıçrama, yakalama gibi temel maharet programların bulunduğu eğitim devresinden geçirilmeli 27 yaş aralarında kazanılan bu değişiklik beceriler içten biçimde uygulandığında çocuğun daha sonraki hayat kalitesine kayda değer derecede olumlu etki yapıyor Temel eğitim devresinde oyun kavramı ön plana çıkıyor Oyun, çocuğun keyif duyarak yaptığı somut bir etkinlik Temel becerileri taşıyan oyun formatlarının kullanıldığı çalışmalar çocuk gelişimi üzerinde manâlı katkılar sağlıyor Bazı spor branşlarında çocuk, performans sporcusu (yarışma sporcusu) olarak yetiştirilecekse temel eğitim ile beraber çabukluk, güç, sağlamlık, koordinasyon ve elastikiyet kavramlarını taşıyan motor becerilerin gelişimi için yaş gruplarına kadar özel araştırmalar yapılıyor Ama, önemli olan esas ve motor becerilerin hangi biçimde ve ne amaçla çalıştırıldığı Sporun çocuğa faydaları Spor yapan çocuklar kişisel deneyimlerini, yaratıcılıklarını geliştirir ve mesuliyet duygusu kazanır Yardımlaşma ve işbirliği yapma, arkadaşlarına ve oyun kurallarına saygı gösterme gibi sosyal davranışlar kazanarak olumlu bir ego gelişimi sağlar Cisim ve düşünce arasındaki işlevsel ilişkiyi kapsayan bilişsel gelişim, hissi ve sosyal gelişimi kapsayan duyuşsal gelişim, somut yapıda ve sinir adale işlevlerindeki değişim süreçlerini kapsayan psikomotor gelişim yönünden spor yapmayan çocuklara kadar daha önde olur Ne vakit başlamalı SPOR DALI BAŞLANGIÇ YAŞI BRANŞLAŞMA YAŞI Atletizm1012 1314 Basketbol 781012 Boks 13141516 Bisiklet 1415 1617 id Eskrim 78 1012 Artistik Cimnastik 56 810 Cimnastik (Bayan) 67 1011 Cimnastik (Erkek) 67 1214 Kürek1214 1618 Kano 1214 1618 Kayak671011 Futbol10121113 Yüzme 37 1012 Judo 8101211 Tenis 68 1214 Voleybol 1112 1415 Halter 11131516 Güreş 13141516 hurriyet  

Üst Alt