Son Konu

Cocuk haklarını koruyan kurumlar nelerdir ?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cocukları Koruyan Kurum ve Vakıflar Nelerdir?

Sosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumu
Turkiye Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı (TKMCV)
Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği
Turkiye Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı
Geleceğimizin Cocukları Vakfı
KIMSEV Kimsesiz Ve Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı
Sosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumu
Vizyon ve Misyon
Toplumun değişmesi ve gelişmesi
Artan, değişen ve gun gectikce ceşitlilik arz eden sosyal sorunları en aza indirgemek,
Bireylerin gelişimlerine ve toplumun değişen koşullarına uyum sağlamalarına destek olmak,
Sosyal bilinci geliştirmek,
Toplumdaki dezavantajlı kesimlere gereksinimleri doğrultusunda katkıda bulunmak gibi amaclar gutmektedir
Cocuk, genc, kadın, ozurlu ve yaşlılarımıza surekli koruma ve bakım hizmeti yanında koruyucu, onleyici hizmetler sunarak toplum refahının arttırılması icin calışmak
İnsanların hakları olan kaynaklara ulaşmasını sağlamak
İnsanların problem cozme kapasitelerini geliştirmek
İnsanın ve toplumun yaşam kalitesini yukseltmek
Sosyal hizmet alanında calışan gonullu kişi ve kuruluşları, kaynakların etkin ve doğru kullanımı icin ihtiyac doğrultusunda gerekli noktalara yonlendirmek ve bu kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapmak

Turkiye Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı (TKMCV)
1979 yılında gonullu kişiler tarafından kurulan Turkiye Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı (TKMCV), her cocuğun şefkat, sevgi ve anlayış gorme, yeterli beslenme ve sağlıklı bir ortamda yaşama, oyun ve eğlence olanaklarından yararlanma, cağdaş bir eğitim alma ve yeteneklerini geliştirme, kısaca insan haysiyetine yakışır bir şekilde yaşama hakkı olduğuna inanmaktadır
Kurup yaşattığımız “Cocukkoyleri ile ailesi olmayan veya terk edilen, kişisel varlığı tehdit altında olan, ihmal veya istismara uğramış, kotu alışkanlıklara karşı savunmasız bırakılmış korunmaya muhtac cocukları (Koruncukları), toplumda başarılı bireyler haline getirmek ve ulkemizde yaşanan korunmaya muhtac cocuklar sorununa da cozum sunarak ornek teşkil etmek

Amac
Ulkemizin geleceği olan cocuklara gerek kamu gerekse ozel kesimce sahip cıkıp, bedenen, ahlaken ve fikren olumlu gelişmeleri icin maddi manevi destek sağlamak, guvenlik duygularının aşılanmasına, ileride toplum icinde yapıcı ve verimli kişilik kazanmalarına calışmak ve bu doğrultudaki imkanların değerlendirilmesi neticesinde daha cok korunmaya muhtac cocuğa daha kaliteli ve kapsamlı hizmet goturulerek bu cocukları topluma kazandırmak

Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği
Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği; Nihai Faydalanıcı kitle olarak cocuk yuvarında toplu halde yaşayan 36 yaş grubundan başlayan kimsesiz cocuklar gozetilmektedir Dernek marifetiyle, normal yaşam alanlarında kiralanan ve tefriş edilen evlerde 5 – 6 cocuk barındırılmakta; her evde 3 bakıcı bayan istihdam edilmektedir Bu projeyle, cocukların sosyal hayata adapte olarak buyumesi, Turk aile yapısına uygun olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir

Amac
Korunmaya muhtac, yetim ve risk altındaki cocukları topluma kazandırmak icin Cocuk Koyu, Cocuk Evi, Cocuk ve Genclik Merkezi, Ozel Cocuk Yuvası, Ana Okulu, Yurt, Pansiyon, Bakım Merkezi, Gunduz Bakımevi, Okul, Kurs, Kişisel Gelişim Merkezi, Meslek Edindirme Eğitim Merkezi, Koruma ve Bakım Rehabilitasyon Merkezi, Rehberlik Merkezi ve benzeri tesisleri acmak ve işletmek, bu muesseseleri acan ve işleten kişi ve kurumlara her turlu yardım ve destek almak ve destek vermek
Korunmaya muhtac, yetim ve risk altındaki cocuklar ve onların bakım ve eğitimleri konularında nitelikli eleman yetiştirmek icin eğitim merkezleri acmak
Korunmaya muhtac, yetim ve risk altındaki cocuklar icin koruyucu aile bulunmasına yardımcı olmak
Ailelerin korunmaya muhtac ve yetim cocukların problemlerine yardımcı olmalarına yonelik proje ve programlar yapmak ve uygulamak
Yetiştirme yurtlarından cıkan gencleri topluma kazandırmak ve uyum sağlamaları icin rehberlik hizmetleri sunmak, istihdamlarına yardımcı olmak
Aile ortamından kopmuş sokaklarda yaşayan, sorunlu, maddi manevi yardıma muhtac olup kotu koşullarda calıştırılan, istismara uğrayan, evini terk etmiş, yetim kalmış, kanunla ihtilafa duşmuş, madde (tiner, esrar, eroin, alkol vb) bağımlısı olan cocuk ve gencleri topluma ve ailelerine kazandırılmaları ile ilgili eğitim ve kulturel calışmalar ve projeler yapmak ve uygulamak

Turkiye Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı
1979 yılında gonullu kişiler tarafından kurulan Turkiye Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı, aile sevgisi icinde kimsesiz cocukları barındırmak ve eğitmek, ruhen ve bedenen olumlu yonde gelişmelerini sağlamak ve yapıcı kişilikler kazanmalarına calışmak hedefiyle, ilk Turk cocuk koyu “Bolluca Cocukkoyunu 1992 yılında korunmaya muhtac cocukların hizmetine acmıştır
Turkiye Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı, daha cok korunmaya muhtac cocuğa daha kaliteli ve kapsamlı hizmet goturerek ulkemizin geleceği olan cocuklara sahip cıkıp, onları gercekten topluma kazandırabilmek gayretindedir 52 Bin m² arsa uzerinde inşa edilen Bolluca Cocukkoyunde, Uluslararası SOS Cocuk Koyleri modeli uygulanmıştır SOS Uluslararası Cocuk Koyleri Birliği, bugun icinde 29 Musluman ulkenin de bulunduğu, dunyanın bircok ulkesinde cocuk koyleri kurulmasında onculuk eden ve bu konuda doğrudan destek veren bir yardım kuruluşudur

Geleceğimizin Cocukları Vakfı
1997 yılında kurulan Geleceğimizin Cocukları Vakfı olarak, amacımız, başta korunmaya muhtac cocuklar olmak uzere, her yaştan insanımızı yeniden topluma kazandırmak yonunde gereken her turlu yatırımı yapmayı ve tum gerekli olanakları sağlamayı amaclamaktayız Cocuklarımızın her turlu eğitim ve oğretim giderlerini karşılayarak, insanca yaşayabilecekleri ortamlar yaratarak, okul, cocuk yuvası, aş evi ve sığınma evi gibi eğitim kurumları kurarak Turk insanının cağdaş duzeye ulaşmasında katkıda bulunmak icin calışmaktayız
1997 yılında kurulan vakfımız, Edirnekapı, Halkalı ve Bahcelievler ’de bulunan uc tane yurt binasını vakfımıza bağışlanan belediye arsaları uzerine vakfımız kaynakları ile inşa ettirmiş, Halkalı ve Bahcelievler yurt binalarını 1998 yılında SHCEK ile imzaladığı protokol cercevesinde Sosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumu ’na (SHCEK) devretmiştir Vakıf, yasalar gereği, hizmetlerini SHCEK ile işbirliği icinde yurutmektedir Yapılan protokolle vakfımıza yollanan, devlet tarafından koruma altına alınmış kimsesiz veya ailesi parcalanmış toplam 150 cocuğumuz evyuva haline donuşturulmuş vakfımız binalarında barınmaktadır Bu cocuklarımızın yaşam standardı vakfımız sorumluluğu altındadır Biz yukarıda anlatılan devletin sağladığı imkanların cocukların gelişimine yetmediği gerceğinden hareketle, Edirnekapı Cocuk Yuvasında Entegre Cocuk Bakım Sistemi (detayı icin ‘Projelerimiz ’ başlığını tıklayınız) adını verdiğimiz sistemimizi uygulamaktayız ve cocuklarımızın ihtiyaclarını, uc ayrı kavram altında, fiziksel, ruhsal ve eğitimsel olarak butunleşmiş bir şekilde ele almakta ve uygulanması icin gerekli kadroları vakıf olarak istihdam etmekteyiz

KIMSEV Kimsesiz Ve Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı
Kısa adı KIMSEV olan Kimsesiz Ve Korunmaya Muhtac Cocuklar Vakfı, 1997 yılında kuruldu kuruluş amacı sokakta kimsesi olmayan veya kimsesi olupta sokağa itilmiş genclerimizi barındırıp, okutup yetiştirip topluma kazandırmayı amac edinen vakfımız bugun daha iyi hizmet verebilmek icin toplumun butun bireyleri ile el ele vererek bize ait olan bu genclere hizmet edebilmek cabasındadır
İsterseniz hemen hemen her gun karşılaştığımız ama gormediğimiz sokak cocuklarını kısaca tanıyalım; Cevremizde bizlerle birlikte vakit geciren akşam olunca sığınacak hicbir yeri icecek bir tabak corbası, sıcak bir yatağı olmayan, soğukta titreyen, sıcakta terleyen yanında nazlanabileceği kimsesi olmayan, şefkatten uzak korumasız, sokağın butun tehlikeleri ile beraber yaşam mucadelesi veren kişidir sokak cocuğu…
İşte bunun icin sokakta caddede herhangi bir yerde karşılaştığımız genclere acımak uzulmek yetmez bu genclerin tinerci ve balici olmasını istemiyorsak sokakta onlardan cekinmeden yuruyebilmek onlara sevgi ve şefkat elimizi uzatmak bu calışmaları yapan KİMSEV Korunmaya Muhtac Kimsesiz Cocuklar Vakfı faaliyetlerini gormemiz bu faaliyetlerin icinde bir hizmet gonullusu olarak bulunmak duşuncesi ile yarın cok gec olmadan gelin KİMSEV e ne yapabileceğiniz kararını kendiniz verin
Topluma faydalı gencler kazandırmak
Amacımız kimsesi olmayan veya kimsesi olupta sokağa itilmiş genclerimizi barındırıp, okutup yetiştirip topluma kazandırmak Yaşama mucadelesi veren cocuklarımızı korumak
Şefkatten uzak korumasız, sokağın butun tehlikeleri ile beraber yaşam mucadelesi veren cocuklarımızı koruma altına almak
El ele hizmet edebilmek
Toplumun butun bireyleri ile el ele vererek bize ait olan bu genclere hizmet edebilmek

Üst Alt