Son Konu

Conflict: Denied Ops

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imagesconflictdeniedops5b096ab1506da

imagesconflictdeniedops5b096ab25d5d4

imagesconflictdeniedops5b096ab37a438

Conflict: Denied Ops

Puslu bir Aralık sabahıydı Kahvaltımı yeni bitirmiş bilgisayarımın başına gecmiştim Bir onceki ayın ortalarından beri zaten bilgisayarın başından kalkmak pek nasip olmamıştı Kahvaltıda yediğim şeylerin ağırlık yapması nedeniyle koltuğa yığılmış, masaustume boş boş bakıyordum Hayır duvar kağıdı olarak Jessica Albanın mayolu bir resmini koyduğumdan bakmıyordum tabi ki (yerseniz), bakma nedenim oynamaya fırsat bulamadığım yaklaşık 67 super otesi oyunun adeta beni oyna bugun ne olur yalvarırım olurum yolunademeleriydi Lanetli 2007 Kasımında cıkan o muthiş oyunlara bir turlu sıra gelmiyordu Ve icimden şu talihsiz cumleyi gecirdim; Ulan ne cok oyun cıktı be hangi birini oynayacağım kardeşim cıkmasın bu kadar guzel oyun bir arada bence Yaptığımın hatanın farkına cok gec vardım

Karlı bir şubat akşamıydı Elimde tenimi hafif yakan, dumanı burnuma yavaş yavaş dolan sıcak cikolatam (tamam tamam cay), bilgisayarımın karşısındaki koltuğa yayılmış masaustume boş boş bakıyordum Bu kez karşımdaki duvar kağıdı apacık meydanda 2 ay once ekranı kaplayan oyun ikonlarından eser kalmamış Hepsini oynamalıyım hooeeer edasıyla hepsini bitirmiş ve silmiştim Ne olduysa işte o zaman oldu Bu kadar oyun bir arada cıkmasın diye isyanım ters tepmişti anlaşılan Cunku 2 aydır kayda değer tek bir oyun bile cıkmamıştı Cıldırmak uzereydim oyun oynamam lazımdı Gittim ve en son cıkan oyun hangisiyse onu alıp oynamaya karar verdim Eve donduğumde elimde Conflict: Denied Opsun DVDsini tutuyordum Daha once sadece birkac ekran goruntusunu gormuştum yani fazla bir bilgim yoktu Keşke hep oyle kalsaydı
DİKKAT: Bu oyun yazarın ruh sağlığını bozduğu icin normalden farklı incelenecektir
Oyunu yukledim ve hemen oynamaya başladım İcimde nasıl bir oyun aşkı varsa gozum hicbir şey gormuyordu direk atladım yeni senaryo kısmına Tabii bunu yaparken aklımda oyunun bir senaryosu olduğu fikri vardı Meğer oyun duz yazı mantığı uzerine kuruluymuş Nasıl olduğu belli olmayan bir şekilde iki ozel ajan (biri yaşlı kurt diğeri siyahi zuppe, uuu! cok orijinal) birilerini kurtarmak uzere bir bolgeyi dağıtmaya gidiyorlar (sanırım Venezuela hatta birde diktator var işin icinde) Yaşlı kurt olan abimizin ismi Graves, siyahi ve kaslı olanın ismi ise Lang Oyun boyunca bu iki karakteri oyunun istediğimiz anında değiştirme olanağına sahip olarak yonettiğimizi sanıyoruz Birbirlerinden tek farkları taşıdıkları silahlar, Graves sniper taşırken Lang makineli tufek taşıyor İşin kotusu bunları hic bırakmıyorlar yani tahminim askeriye bunlara bu silahlar size zimmetli kaybolursa askerliğiniz yanar falan dedi herhalde Silah ceşitliliği bu işte nasıl super değil mi? Oyunda Tab tuşuna basarak karakter değişimi yapabiliyoruz ancak şoyle bir sorun var Bir karakterden diğerine gectiğimizde eğer ona peşimden gel oğlum demezsek olduğu yerde tamamen hareketsiz bir şekilde duruyor Ben bugune dek bu kadar şapşal bir olayı ne gordum ne duydum
Kendimi tum bunlara alıştırdıktan sonra oyunda biraz ilerlemeye calıştım Bakalım bir sonraki surpriz ne olacak derken karşıma ellerine zorla silah tutturulmuş komur ocağı işcileri cıktı Yani en azından ben oyle olduklarını umuyorum cunku aksi takdirde cok gulmem gerekir Adamlarda oyle bir yapay zeka var ki sizi gorene kadar koşuyorlar, sizi gorunce duruyorlar, sonra hicbir şey olmamış gibi kaba etlerini size donup tekrar geriye koşuyorlar ve bir kalkanvari şeyin arkasına saklanıyorlar Tabii siz tum bu olanlar sırasında etrafa serpiştirilen armutları topluyor iseniz Armuttan kastım duşmanların bizzat kendileri zaten zira kendileri armut gibi size bakıyorlar Eğer olurda bir şekilde bu silahlı armutlar tarafından vurulmayı başarır birde ustune yere yığılırsanız(veya siz değil diğer karakter) yonetmediğimiz karakteri yanımıza cağırıyor ve kendimize iğne vurduruyoruz Evet catışmanın ortasında Birde grip iğnesi gibi değil arkadaş kolum kadar silaha benzer bir şey onu sokuyor namussuz O ilacı yiyince zaten kafa bir dunya oluyor herhalde acı macı hissetmediğimizden kalkıp catışmaya devam ediyoruz
Mouseun sağ tuşuna bir kez basarak yonetmediğimiz karakteri istediğimiz yere gonderebiliyor, basılı tutarak bizimle gelmesini sağlayabiliyor, hic basmazsak enseye tokat atıp geri kacabiliyoruz Ekranda surekli iki adet imlec bulunuyor Bir tanesi yonetmediğimiz karakterin yerini, diğeri ise gorevin yerini gosteriyor Bu imleclerin ustune geldiğimizde bizden ne kadar uzaklıkta olduğunu gorebiliyoruz Gorevin yeri deyince matah bir şey sanmayın lafın gelişi o Ortada gorev falan yok git şuraya adamları temizle sonra onların hepsi bitince birazda beridekileri hallet sonra yanlardan biraz al ama favorileri fazla kısaltma En sonda birde tanka bin ki oyunda taşıt yok demesinler, var ama rezalet desinler

Butun ızdırap bu kadar mı? Tabi ki hayır boyle guzide bir oyun iflahımızı kesmeden bırakır mı? Gelelim oyunun grafik kısmına Sanırım oyunda Lego Engine grafik sistemi kullanılıyor Cunku etkileşime girdiğimiz her şey kutucuklar şeklinde parcalanıyor Orneğin bir binaya roket carpıyor bunun sonucunda tamamen onceden belirlenmiş bir şekilde binanın bir parcası yerinden sokuluyor ve olduğu gibi yere duşuyor Sonra oyuncakları kaldırırken duşen parcaları yerine takıyoruz ki kaybolmasın Grafik konusunda soyleyebileceğim PC, PS3 ve Xbox 360 platformlarının ucune de cıkan bir oyunda gorduğum en felaket grafiklere sahip olduğu oyunun İddia ediyorum ben PS2 de daha iyi grafikli oyunlar gordum Cevre modellemeleri, karakter model ve animasyonları, kaplamalar falan filan her şeyiyle oyun grafik konusunda mide bulandırıyor Sitemizde de bulabileceğiniz ekran goruntulerini incelerseniz ne demek istediğimi belki daha iyi anlayabilirsiniz Ha birde takıldığım bir başka noktada olen duşmanların zeybek havasında olmeleri Kolları, bacakları sallanıp yere yığılıyorlar ve mutlaka bir yerleri havada kalıyor Ardından aniden altlarına kırmızı bir halka yayılıyor Bu kan efektini gordukten sonra zaten oyuna daha fazla dayanamadım

En azından guzel bir seslendirme yapılmış olsun veya kaliteli muzikler olsunda havamızı bulalım diyorum ama yok arkadaş yok oyun istikrar abidesi cizgisini hic bozmuyor Yani ana karakterlerin seslendirmesi bile başarısız Muzikler ise arkada bir şey calsın da iğrenc seslendirmeler duyulmasın en azından denilerek koyulmuş yoksa koymaya pek niyeti yokmuş yapımcıların Silah sesleri de vasatın ustunde değil yani ateş ettiğiniz hissini asla alamıyorsunuz
Neyse boyle bir oyun hakkında daha fazla konuşup sinirlerimi hoplatmak istemiyorum Oyun icin soyleyecek iyi bir şeyler aradım, bir tane artı ozellik soyleyeyim dedim ama nafile bulamadım Yaşadığım bu buyuk oyun aclığını değil gidermek bildiğiniz mideme oturdu oyun Yapımcı Pivotal Gamese ve dağıtıcı Eidosa buradan selamlarımı yolluyorum Siz siz olun bu oyundan uzak durun Denemek icin dahi yaklaşmayın bu oyuna cunku inanın harcadığınız zamana yazık Ozellikle PS3 sahipleri sakın ha sakın diyorum Hadi diğerleri bir şekilde ucuz yoldan kurtarabiliyor ama PS3 sahipleri icin acı bir tecrubeden başka bir şey olmayacaktır Yazı icinde genelde hakim olan geyik havası nedeniyle affınıza sığınıyorum ancak bu tip oyunları da başka turlu incelemek mumkun olmuyor Uzun lafın kısası biz kaliteli bir oyunun gelmesini beklemeye devam edelim

Üst Alt