Son Konu

Cuma gününün hikmeti

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuma gününün hikmeti ve bereketi

Cumanın gündüzünde (haram istekler haricindeki) duaların kabul olunacağı dar bir icabet vakti bulunduğu gibi gecesinin son üçte birinde de bir icabet vakti bulunmaktadır; tekrar benzer vakit dilimi, meleklerin de hazırlanmış bulunduğu meşhûd bir an olmaktadır

Enes İbni Malik'dan(RadıyAllahu anh) rivayet edildiğine göre, Rasülullah (sav) şöyle buyurmuştur:
“Her kim Cuma günü ve gecesi, bana yüz defa salat okursa, Allahu Teala onun öbür dünya isteklerinden yetmiş, dünya hacetlerinden de, otuz olmak üzere yüz arzusunu yerine getirir ve size hediyeler geldiği gibi, o salatları da bana arz edecek bir meleği Allahu Teala bu hususta görevlendirir Kuşkusuz benim ölümümden sonraki bilmem, sağken bilmem gibidir(Deylemi)

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

Üstüne güneşin doğduğu en uğurlu gün cuma günüdür Adem (as) o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır»
«Cuma gününde bir saat vardır fakat, hangi mü ’min o saatte Allah ’tan bir dilekte bulunursa Allah onun dileğini kabul eder

Bir cuma günü Allah Rasûlü: “Ey Müslümanlar! Bu o kadar bir gündür ancak, Allah Teala, onu sizlere bayram kılmıştır buyurmuştur

Cuma günü yapılan bahtı açık işlerin de özel kıymeti, kutsiyeti ve makbuliyeti vardır Amellerin sevabı, cuma gecelerinde binlere çıkar

“Cuma günü içindeki icabet saati, ramazan ’da kadir gecesi gibidir denilmiştir Ka ’b b Mâlik:
Hz Yakup, oğlu Yusuf ’a karşısında işledikleri suçtan nedeniyle öteki evlatları adına cuma gecesi istiğfar etmiştir Yusuf 1298
“Bir grup, anlaşarak cuma gününü dua etmek üzere taksim etseler, icabet vaktine daha basit erişirler demiştir
Canan, Kütübi Sitte, 12501
Cuma namazı kılmak, her düşüncebâliğ mü ’min erkeğe farzı ayndır Cuma 62910

Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:
“Kıyamet gününde her merhalede bana en yakın olanınız, dünyada bana en fazla salat ve selam getireninizdir Kim, cuma günü ve cuma gecesi bana salat ü selam getirirse, Cenabı Yargı onun yetmişi öbür dünya ve otuzu dünya ihtiyaçlarından elde etmek üzere yüz hacetini giderir Daha Sonra Allah bir meleği vazifelendirir Size nasıl hediyeler gelirse o da kabrime girer, bana salat edeni adı, nesebi ve kabilesine kadar haber verir Ben de onu beyaz bir deftere yazarım
“Cuma haftanın, ramazan yılın, hac ise ömrün ölçüsüdür
“Toplamak, bir araya getirmek anlamındaki (cem ’) kökünden türetilmiş bir ad olan cum ’a (cumua, cumaa) kelimesi, bununla beraber Kur ’ânı Kerim ’in 62 sûresi ’nin de adıdır

Cuma günü, tüm müslümanların, namaz için ve Allah ’ı zikretmek için toplandıkları (meşhûd oldukları) bir gündür Şu iki hadis de, cuma gününe “meşhûd dendiğine kötüye işaret etmektedir: “Cuma günü bana çokça salat ü selamlama getirin Çünkü bu gün, meleklerin kendisini müşahede ettiği, hazırlanmış bulunduğu meşhûd bir gündür , “, cuma günü camilerin kapılarında hazır bulunurlar ve (girenlerin) adlarını yazarlar İmam minbere çıkınca, bu sahifeler dürülürkapatılır
Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur Taberani
Allah ’a ve ahirete inanan, Cuma namazına gitsin! Taberani
Cuma diğer Cumaya dek ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir Taberani
Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk verilir Taberani
Cuma namazını kılmayan kimsenin kalbi mühürlenir iyilik yapamaz olur, tedbirsiz olurMüslim
Büyük günah işlenmediği müddetçe, beş zaman namaz ile Cuma namazı, öteki Cumaya değin aralarda işlenen günahlara kefarettir Müslim
Cuma namazına bu arada ayakları tozlanan kimseye Cehennem ateşi haramdır Tirmizi
Anababanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur Tirmizi
Seferi olana Cuma kılmak farz değildir, kılarsa farz sevabını alır (Hindiyye)
Cuma günü günah işlemeden geçerse, öteki günler de selametle geçer İGazali
Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur Ramuz
Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehid olur, mezar azabından kurtulur Ebu Nuaym
Yalnız Cuma günü oruç tutmayın! Bir gün öncesi ya da bir gün sonrası ile tutun Buhari
Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 takvim günahı affolur Dare Kutni
Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir İsfehani
Sünnet ve mekruh olduğu bildirilen bir işi yapmamalıdır! Bunun için Cuma günü orucu perşembe ya da cumartesi ile birlikte tutmalıdır!(Reddül Muhtar)
Cuma namazından daha sonra, yedi kez ihlas ve muavvizeteyn yani iki Kul euzüyü okuyan kimseyi, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korurİbni Sünni
Cuma günü sabahleyin namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolurİbni Sünni
Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır derler Deylemi
Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Patent gecesi, Cuma gecesi ve günleri Deylemi *

Üst Alt