Son Konu

Cuma Namazı Nasıl Kılınır Resimli

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuma Namazı Nasıl Kılınır Resimli Anlatım

Resimli Cuma Namazı Kılınışı

Cuma Namazı tek başına kılınmaz Öğle vaktinde cemaatle kılınması gerekir
Öğle ezanının ardından Cuma namazının 4 rekatlık ilk sünneti kılınır Ilk Olarak Gaye ettim, Allah rızası için Cuma Namazının birincil sünnetini kılmayaşeklinde niyet edilir

Cuma namazının ilk sünneti öğle namazının sünneti gibi kılınır Bütün rekatlarda Fâtiha ve zammı zaman okunur
Ilk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur
Son oturuşta ise Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur

Ilk sünnetin peşinde cami içinde ikinci ezan okunur ve imam hutbe okumak için minbere çıkar Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması harâm olur Hatibin dualarına sesli olarak yok içinden sessiz amin denir

Sonradan, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır Bu namaz benzer sabah namazının farzı gibi kılınır

Cuma namazının farzına Kasıt ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imamaşeklinde amaç edilir
Sonradan, dört rek'at son sünneti kılınır Bunun için ise Amaç ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmayaşeklinde niyet edilir Bu sünnet de birincil sünnet gibi kılınır

Son sünnet kılındıktan daha sonra zuhri ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır Gaye edilirken şöyle denilir: Gaye ettim edâsı üzerime olup da demin üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan nedeniyle kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınmış olur Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır

Bundan sonradan, iki rek'at vaktin sünneti kılınır Vaktin sünnetinediye maksat edilir Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur Bundan sonra, Âyetelkürsî ve tesbîhler okunup, duâ edilir

Seçme Parça *

Üst Alt