Son Konu

Cuma Namazı Nedir

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuma Namazı Hakkında Kısa Veri,

Cuma gününün özelliklerinden biri ve en önde geleni Cuma namazıdır Cuma namazı hicret esnasında farz kılınmıştır Peygamberimiz birincil Cuma namazını, Ranûna vadisinde kıldırmıştır Ulu Allah, Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağırıldığınızda, alışverişi bırakıp Allah'ı anmaya koşun Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdırbuyurmaktadır (Cum'a, 629)

Cuma namazı, dördü birincil sünnet, ikisi farz ve dördü de son sünnet almak üzere on rek'attırCuma günleri öğle vaktinde kılınır ve o günün öğle namazının yerine geçer Cuma namazının farzı cemaatle kılınır kimsesiz kılınmaz

Cuma Namazı Kimlere Farzdır

Cuma namazının bir kimseye farz olması için, müslüman, zeki ve ergenlik çağına gelmiş olmaktan diğer altı şartın daha bulunması gerekir

Cuma Namazının Farz Olmasının Şartları:

1) Erkek elde etmek (Kadınlara farz değildir)

2) Özgür ve bağımsızlık almak

3) Mukîm almak (Yani misafir olmamak)

4) Sağlıklı elde etmek (Cuma namazına gidemeycek şekilde hasta olmamak)

5) Kör olmamak

6) Ayakları sağlam elde etmek

Bu koşullar kendisinde olmayan kişiye cuma namazı farz değildir Ancak bu durumda olan bir kimse câmiye gidip cumayı kılarsa o günün öğle namazının yerine geçer

Cuma namazının sahih olması için de altı durum lâzımdır

Cuma Namazının Sahih Olmasının Şartları :

1) Cumanın öğle vaktinde kılınması

2) Namazdan önce hutbe okunması

3) Cuma kılınan yerin herkese açık olması

4) İmamdan diğer minimum üç erkek cemaat bulunması

5) Cuma namazını kıldıranın, devletin (yetkili makamın) görevlendirdiği veya müsade verdiği bir kişi olması

6) Cuma kılınacak yerin şehir veya şehir hükmünde olması

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Cuma günü öğle vakti ezan okunduktan sonradan, önce dört rek'at olan ilk sünneti kılınır Bunun niyeti şöyledir: Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının birincil sünnetini kılmaya

Cumanın ilk sünnetinin kılınışı tıpkı öğle namazının dört rek'at sünneti gibidir Sünnet kılındıktan sonra câminin içinde bir ezan daha okunur ve imam minbere çıkarak hutbe okur Hutbe bitince ikamet getirilir ve cumanın iki rek'at farzı cemaatle kılınır İmamın arkasındaki cemaat şöy le kasıt eder: Gaye ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama

Farzdan sonradan cumanın dört rek'at son sünneti kılınır Bunun kılınışı da cumanın ilk sünneti gibidir Niyeti şöyledir: Gaye ettim Allah rızası için cumanın son sünnetini kılmaya

Cuma namazı bu nedenle işlenmiş olur *

Üst Alt