Son Konu

Cuma Namazı Nedir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuma Namazı Hakkında Kısa Bilgi,

Cuma gununun ozelliklerinden biri ve en onde geleni Cuma namazıdır Cuma namazı hicret esnasında farz kılınmıştır Peygamberimiz ilk Cuma namazını, RanUna vadisinde kıldırmıştır Yuce Allah, Ey inananlar! Cuma gunu namaz icin cağırıldığınızda, alışverişi bırakıp Allah'ı anmaya koşun Eğer bilirseniz bu, sizin icin daha hayırlıdırbuyurmaktadır (Cum'a, 629)

Cuma namazı, dordu ilk sunnet, ikisi farz ve dordu de son sunnet olmak uzere on rek'attırCuma gunleri oğle vaktinde kılınır ve o gunun oğle namazının yerine gecer Cuma namazının farzı cemaatle kılınır Tek başına kılınmaz

Cuma Namazı Kimlere Farzdır

Cuma namazının bir kimseye farz olması icin, musluman, akıllı ve erginlik cağına gelmiş olmaktan başka altı şartın daha bulunması gerekir

Cuma Namazının Farz Olmasının Şartları:

1) Erkek olmak (Kadınlara farz değildir)

2) Hur ve serbest olmak

3) Mukim olmak (Yani misafir olmamak)

4) Sağlıklı olmak (Cuma namazına gidemeycek şekilde hasta olmamak)

5) Kor olmamak

6) Ayakları sağlam olmak

Bu şartlar kendisinde olmayan kişiye cuma namazı farz değildir Ancak bu durumda olan bir kimse camiye gidip cumayı kılarsa o gunun oğle namazının yerine gecer

Cuma namazının sahih olması icin de altı şart lazımdır

Cuma Namazının Sahih Olmasının Şartları :

1) Cumanın oğle vaktinde kılınması

2) Namazdan once hutbe okunması

3) Cuma kılınan yerin herkese acık olması

4) İmamdan başka en az uc erkek cemaat bulunması

5) Cuma namazını kıldıranın, devletin (yetkili makamın) gorevlendirdiği veya izin verdiği bir kişi olması

6) Cuma kılınacak yerin şehir veya şehir hukmunde olması

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Cuma gunu oğle vakti ezan okunduktan sonra, once dort rek'at olan ilk sunneti kılınır Bunun niyeti şoyledir: Niyet ettim Allah rızası icin bugunku cuma namazının ilk sunnetini kılmaya

Cumanın ilk sunnetinin kılınışı aynen oğle namazının dort rek'at sunneti gibidir Sunnet kılındıktan sonra caminin icinde bir ezan daha okunur ve imam minbere cıkarak hutbe okur Hutbe bitince ikamet getirilir ve cumanın iki rek'at farzı cemaatle kılınır İmamın arkasındaki cemaat şoy le niyet eder: Niyet ettim Allah rızası icin bugunku cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama

Farzdan sonra cumanın dort rek'at son sunneti kılınır Bunun kılınışı da cumanın ilk sunneti gibidir Niyeti şoyledir: Niyet ettim Allah rızası icin cumanın son sunnetini kılmaya

Cuma namazı boylece tamamlanmış olur

Üst Alt