Son Konu

Defne Samyeli'nin Şikayetçi Olduğu Mustafa Sandal Hakim Karşısında

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-90b8e24946b419c4aadcf32aeb5f239f5dcd9565.jpg

"Beni Ağlatma" isimli kitabında bağlantı yaşadıklarını argüman ettiği gerekçesiyle Defne Samyeli'nin şikayetçi olduğu müzikçi Mustafa Sandal, hakim karşısına çıktı. "Hakaret" kabahatinden 2 yıla kadar mahpusu istenen Sandal, "Arkadaşlığımız kelam konusuydu. Fakat ortamızda bir alaka yaşanmadı. Kitabımda kendisine iltifat ettim. Hakaret olarak algılamasına şaşırdım. Kendisine hakaret etmedim. Hakaret kastım yoktur. Hatasızım beraatimi isterim" dedi. 

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Mustafa Sandal geldi. Şikayetçi Defne Samyeli'ni ise avukatı temsil etti.

"Aylık gelirim 25 bin lira"

Mustafa Sandal kimlik sorgusunda, sanatçı olduğunu ve aylık ortalama 25 bin lira geliri olduğunu tabir etti. 

Mustafa Sandal savunmasında, "Başta annem olmak üzere hayatıma dokunan tüm bayanlara hürmette kusur etmemeyi unsur olarak barındırıyorum. Bu nedenle burada olmaktan büyük keder duyduğumu söz etmek istiyorum. Kitabımda birtakım anılarımı paylaştığım ve devri yansıttığım anılara yer vermeye çalıştım. Defne Samyeli ile tanışıklığımız, arkadaşlığımız kelam konusuydu. Lakin ortamızda bir münasebet yaşanmadı. Defne Hanım'a kitabımda bir değil, birkaç iltifatta bulundum. Bağa dönme potansiyeli olan bir arkadaşlığımız vardı. Fakat yeni parlayan pop yıldızının sevgili olamaz niyetiyle kendisine görüşemeyeceğimizi aktarmıştım. Kendisi de sağlam duruşuyla 'O vakit görüşmemize gerek yok' dedi. Benim bu niyetimden ötürü ortamızda bir şey yaşanacaksa da yaşanmamış oldu. Ben bunu anlatmaya çalıştım. Kitabımda kendisine iltifat ettim. Rahatsızlık duyduğunu öğrenince de kitabımdaki o kısmı çıkarttırdım. Hakaret olarak algılamasına şaşırdım. Kendisine hakaret etmedim. Hakaret kastım yoktur. Hatasızım beraatimi isterim" dedi. 

Sandal, hakimin hakkında kararın açıklanmasını geri bırakılmasının uygulanmasını isteyip istemediğine ait soruya "İsterim" dedi.

Samyeli'nin avukatı: "Sanığın savunmasını kabul etmiyoruz"

Defne Samyeli'nin avukatı Ömer Eldem ise "Şikayetimiz devam ediyor. Katılma talebimiz vardır. Sanığın savunmasını kabul etmiyoruz. Çünkü kitabın ilgili kısmında müştekiye 'İlişkimizi saklı olarak ilerletebileceğimizi söyleyince Defne de bana hak verdi ve beni terk etti' biçiminde sözler geçmektedir. Bu türlü bir sözün kullanılabilmesi için öncelikle bir ilginin yaşanması gerekir. Ayrıyeten sanığın yaşanmamış bir ilgiyi yaşanmış biçimde göstermesi müvekkilimin onur ve saygınlığına ziyan vermiştir. Bu nedenle sanığın cezalandırılmasını talep ederiz" dedi.

Savcı beraat talep etti

Duruşma savcısı mütalaasında, sanık tarafından kaleme alınan 11 Ocak 2020'de yayımlanan "Beni Ağlatma" isimli kitabın 163. sayfasında, müştekiye hakaret aksiyonunda bulunduğu argümanıyla dava açıldığını hatırlattı. Sanığın, müştekiye yönelik "Türkiye'nin en hoş üç akıllı bayanından biri olarak seçilmişti ve podyumlarda fırtına üzere esiyordu. Hem çok hoş, hem de çok akıllı bir bayan olarak ondan etkilenmemek mümkün değildi. Artık geriye dönüp bakınca düşünme şeklime gülmeme karşın onu kız arkadaş olarak lanse edemeyeceğimi, bağımızı saklı olarak ilerletebileceğimizi söyleyince Defne de bana hak verdi ve beni terk etti..." biçiminde kelamlar sarf etmesinin hakaret hatasını oluşturur nitelikte olmadığı, kabahatin yasal ögelerinin oluşmadığı kanaatiyle beraatine karar verilmesini talep etti.

Duruşma ertelendi

Defne Samyeli'nin avukatı Ömer Eldem, mütalaaya katılmadıklarını belirterek mühlet talep etti. 

Mustafa Sandal'ın avukatı Aydın Kurban ise "Mütalaaya katılıyoruz. Cürüm isnadı büsbütün zorlamadır.  Binlerce Yargıtay kararı vardır yorum yoluyla suçlama yapılamaz. 'İlişki' sözü üzerinden yazının bütünlüğü dikkate alınmaksızın zorlama suçlamada bulunuluyor. Kamuoyunca tanınan bir ünlüdür. Münasebetleriyle gündeme gelmesi olağandır. Müvekkilimin beraatine karar verilmesini talep ediyorum" dedi. 

Duruşma, şikayetçi tarafa müddet verilerek ertelendi.

"Mahkemenin kararına hürmet duyarız"

Duruşma çıkışında basın mensuplarına sorularını yanıtlayan Mustafa Sandal, "Böyle bir sıkıntı ile isimli makamımızı meşgul ediyor olmaktan ötürü şu an nitekim çok üzgünüm. Mahkeme ne karar verecekse ona da hürmet duyarız. Haftaya da aslında karar verecek, savcı da beraat istedi" dedi. 

Sandal, gazetecilere "Yeni saç modelim nasıl?" diye de sordu.

İddianame

Defne Samyeli, "Beni Ağlatma" isimli kitabında kendisiyle münasebet yaşadığını tez eden müzikçi Mustafa Sandal hakkında savcılığa şikayette bulunmuştu. Kitapta hayal eseri tabirler kullanıldığını belirten Samyeli, onur, onur ve saygınlığının zedelendiği gerekçesiyle Mustafa Sandal'ın cezalandırılmasını talep etmişti. 

İddianamede, Mustafa Sandal hakkında "Hakaret" hatasından 3 aydan 2 yıla kadar mahpus talep ediliyor.

Üst Alt