Son Konu

'Dergah' Kurup 13 Milyon Liralık Vurgun Yapan Kadına 44 Yıl Hapis

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-5cd1249c9b60653cb9675395babceec225d6c325.jpg

Eskişehir'de 'dergah' ismi altında çiftlik meskeninde ruhsal rahatsızlığı olan bireyleri tedavi etme mazeretiyle dolandırıcılık yaptığı tespit edilen Sibel Gönül'ün tutuksuz yargılandığı davada mağdurların ziyanlarını karşıladığı için cezasında indirim yapılarak 44 yıl 8 ay 23 gün mahpus cezasına çarptırıldı.

Eskişehir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'dini inanç ve hislerin istismarı suretiyle dolandırıcılık' hatasından Sibel Gönül ile avukat oğlu Sadık Hamza Gönenli, Serkan D. ve Hasan Can B.'nin tutuksuz yargılandığı dava karara bağlandı. Karar duruşmasına Sibel Gönül katılmazken, başka 3 sanık salonda hazır bulundu. 

Mahkeme heyeti, son savunmaların akabinde hakkında 121 mahpus cezası istenen sanık Sibel Gönül hakkında, kovuşturma sırasında mağdurların maddi ziyanlarını karşıladığı için indirim yaparak, 'dini inanç ve hislerin istismarı suretiyle dolandırıcılık' kabahatinden toplam 44 yıl 8 ay 23 gün mahpus cezasına mahkum etti. 

Heyet ayrıyeten avukat olan oğlu Sadık Hamza Gönen'e (26) ise 'dini inanç ve hislerin istismarı suretiyle dolandırıcılık' kabahatinden toplam 6 yıl 6 ay 15 gün mahpus cezası verdi. Fakat heyet, Gönen için kararın açıklanmasını geri bırakılmasına hükmetti. Davanın öbür tutuksuz sanıkları ise beraat etti.

Davanın birinci duruşmasında kendisini savunan Sibel Gönül, suçlamaları kabul etmeyerek ömür koçluğunu yaptığını öne sürmüş, 'Büyücü ya da hoca değilim, ömür koçuyum. Kazandığım paralarda oğlumun hesabını kullandım. Oğlum olduğu için rastgele bir sakınca görmedim. Kimseyi dolandırmadım. Bana danışan beşerlerle yaptığım görüşmeler sonucu hizmetimin parasını alıyordum. Oğlumun hesabını kullanıyordum. Kendi hesabımın şifresini kaybetmiştim, suçsuzum' tabirlerini kullanmıştı.

Koyun kasasıyla büyü bozmuş

İddianamede ise Sibel Gönül’ün kendisine ulaşan mağdurlara 'Sizde büyü var onu çözeceğim' dediği, çamaşır leğenine kum birikintisi ve üzerinde koyun başı ile kemiklerinin bulunduğu cisimleri göstererek 'Bu çivileri sökerek sizi bu büyüden kurtaracağım’ dediği ve karşılığında para aldığı bilgisine yer verilmişti. 

Ayrıca sanık Sibel Gönül’ün mağdurlardan birini meskenin içerisinde bir odaya alarak seccade üzerinde beklettiği ve dini telaffuzlarda bulunarak hareket yapmaya başladığı, elindeki yumurtaları mağdurun bedeninin farklı yerlerinde sürdüğü, kimi mağdurlardan tedavi hedefiyle seanslarda kan alıp, şifalı diyerek kendi kanını da içirdiği belirtilmişti.

13 milyon liralık vurgun

Tepebaşı ilçesine bağlı Keskin Mahallesi'nde, 10 dönümlük toprakta 'dergah' ismi altında kullanılan çiftlik meskeninde ruhsal rahatsızlığı bulunan bireyleri para karşılığında farklı metotlar kullanarak tedavi ettiğini öne süren Sibel Gönül’ün dolandırıcılık yaptığı şikayetlerinin akabinde jandarma, 2019 yılı Ağustos ayında operasyon düzenlemişti. Gözaltına alınan avukat oğlu Sadık Hamza Gönenli tutuklanmış, firar eden annesi Sibel Gönül ise kısa mühlet sonra Sakarya'nın Serdivan ilçesinde yakalanmıştı. 

Yaklaşık 13 milyon liralık vurgun yaptığı sav edilen Sibel Gönül ve avukat oğlu Sadık Hamza Gönenli ile tutuksuz sanıklar Serkan D. ve Hasan C.B. hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' hatasından 121 yıla kadar mahpus cezası istemiyle Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açılmıştı. Mahkeme safhasında Sadık Hamza Gönenli ve annesi Sibel Gönül tahliye olmuştu. (DHA)

Üst Alt