Son Konu

Diyetisyen

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Diyetisyen İnsanların yeterli, dengelenmiş ve dinç bir biçimde beslenebilmeleri için yemek yemek listelerinin hazırlanması, yiyeceklerin sağlığa yerinde bir şekilde pişirilip sunulması konusunda çalışan, varolan besin kaynaklarının hesaplı ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını karşılayan ve bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren meslek elemanıdır GÖREVLER Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması esnasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler, Toplumun yanlış gıda alışkanlıklarını saptar Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarına karşısında önlemlerin alınmasını sağlar, Gıda analizlerini yapar, Perhiz ürünleri geliştirir, Çeşitli rahatsızlık durumlarındaki kişi ve gruplar için rahatsızlık durumlarına yerinde diyetleri planlar, Toplu gıda yapılan kurum ve kuruluşlarda gıda ilkelerine yerinde hizmetin verilmesini sağlar Besinlerin satın alınması, hazırlanıp pişirilmesi, saklanması ilkelerini belirler ve uygulanmasını sağlar, Toplumu ve bireyleri dinç ve ekonomik gıda yöntemleri konusunda eğitir, Eğitim materyallerini hazırlar KULLANILAN CIHAZ VE MALZEMELER İlgili dokümanlar, Tıbbi ölçüm ve yoklama cihazları MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Beslenme Uzmanı almak isteyenlerin; Fen bilimlerine, bilhassa kimya ve biyolojiye ilgili ve bu konularda başarılı, Başkaları ile işbirliği yapabilen, İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, Özenli, Sorumlu kimseler olmaları gerekir ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Diyetisyenler hastanelerde, okullarda, yurtlarda, fabrikalarda görev yaparlar Ödev yeri temizdir Ama, mutfak denetimi yaparken, nemli ve kokulu ortamda niyetlenmek durumundadır Meslek genel olarak oturarak yürütülür Diyetisyenin ilişkide bulunduğu kişiler atama yaptığı kuruma tarafından değişir ÇALIŞMA ALANLARI VE IŞ BULMA OLANAKLARI Diyetisyenler; Beslenme eğitimcisi ve hoca olarak eğitim kurumlarında, Koruyucu ve eğitici diyetisyen olarak, millet sağlığı hizmetlerinde, Klinik beslenme uzmanı olarak afiyet kuruluşlarında ve yataklı çare kurumlarında (enfeksiyon, şişmanlık, şeker ve yürek hastalıklarının tedavilerinde ve rehabilitasyonda özel diyetler hazırlarlar) çalışabilirler Keza; Toplu beslenme yapan kuruluşlarda, besin üretimi yapan kuruluşlarda, Özel gıda ve spor merkezlerinde atama alabilirler MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Diyetisyenlik (gıda uzmanlığı) eğitimi ülkemizde, çeşitli üniversitelere tabi fakülte ve yüksekokulların “Beslenme ve Diyetetik bölümünde verilmektedir MESLEK EĞİTİMİNE ANTRE KOŞULLARI Bu bölüme girebilmek için, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) tatmin edici “Sayısal (SAY) puan olmak gerekmektedir EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Beslenmediyetetik programının eğitim süresi 4 yıldır Lisans düzeyindeki eğitim boyunca; Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil gibi derslerin yanı sıra, Esas Kimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Fizik, Matematik, Istatistik, Psikoloji, Sosyoloji, Biyoistatistik, Gıda Biyokimyası, Gıda İlkeleri ve Besinler, Fizyoloji, Vücut Yapısı, Besin Mikrobiyolojisi, Kişisel ve Toplumsal Sağlık, Aile Planlaması, Toplum Beslenmesi, Beslenme Hastalıkları Epidemiolojisi, Beslenme Kimyası ve Analizi, EsasÇocuk Beslenmesi, Kurum Beslenmesi, Beslenme Kontrolü ve Idare Ekonomisi gibi dersleri alırlar MESLEKTE İLERLEME Başarılı öğrenciler, diyetisyenliğin yanı sıra Beslenme Bilimleri, Diyetetik, Toplu Beslenme Sistemleri, Biyokimya, Vücut Yapısı, Halk Sağlığı ve bolizma dallarında lisans üstü eğitime devam edebilirler, Hastanelerde ansızın artı diyetisyen bulunması halinde baş hekimlikçe diyetisyenlerden birisi şef olarak görevlendirilebilir AYNI MESLEKLER: Halk sağlığı yiyecek uzmanlığı, halk müziği sağlığı hemşireliği, ev idaresi ve aile ekonomisi uzmanlığı BURS, KREDİ VE AIDAT DURUMU Eğitim boyunca öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca bahşedilen krediden ve çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler Millet kesiminde devir alan diyetisyenler, Devlet Memurları Yasası hükümlerine kadar ücret ve bağlı ödeme almaktadırlar Özel sektörde ise tecrübe, işteki pozisyon ve işletmelerin yapısına tarafından vergi, geçerli en az ücretin 45 katı civarında olabilmektedir DAHA AYRINTILI BILGI İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER · İlgili Eğitim Kurumları, · Türkiye Iş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Iş Danışma Merkezi, · Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye Iş Kurumu İl Müdürlükleri  

Üst Alt