Son Konu

Doğum kontrol yöntemleri hakkında bilmedikleriniz

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dinç bir cinsel ilişkinin yolu doğum yoklama yöntemlerinden geçiyor Ama herkesin aklında sorular var İşte doğum denetim yöntemleri hakkında bilmedikleriniz
Cinsel yaşam seçimlerden ibarettir Cinsellik yaşayacak yerinde bir benzer seçeriz, cinselliğe ne süre hazır olduğumuzu, ne süre beklememiz gerektiğini ve neyi yaparken gizli olduğumuzu seçeriz Son olarak, güvenli bir cinsel deneyim yaşayıp yaşamak istemediğimizi seçeriz
Hamile kalmamak için bütün doğum denetleme yöntemlerinin artıları ve eksileri masaya yatırılmalı Cinsel ilişkiye girdiğiniz her sefer kullanabileceğiniz, kendinizi rahat hissettiğiniz, doğru ve etkili bir doğum denetim yöntemi seçmelisiniz
Önünüzde çoğu alternatif olduğundan bir doğum denetim yöntemi tercih etmek şaşırtıcı olabilir Aşağıda bir doğum denetleme yöntemi belirlemeden önce kendinize sormanızda fayda olan sorular yer alıyor
Seçtiğim doğum kontrol yöntemini kullanırken kendimi ne dek bakımlı ve güvende hissedeceğim?
Bir doğum denetim yöntemi seçmeden önce, bu yöntemin sizin için ne derece gizli olduğunu düşünün Eğer düşündüğünüz seçeneği gönül rahatlığıyla kullanamayacaksanız ya da herhangi bir sebepten nedeniyle bu seçeneğe ısınamadıysanız uzun vadeli bir doğum denetleme yöntemi için öteki seçenekleri gözden geçirmeniz gerekecektir
•Seçtiğiniz yöntemin sizde veya eşinizde bedensel ya da manevi bir hastalık yaratıp yaratmayacağını gözden geçirin
•Vücudunuza tanıdık olmayan maddelerin girmesine ne derece sıcak baktığınızı düşünün Doğum denetim diyaframı ya da hamilelik önleyici halka gibi doğum kontrol yöntemlerinden bazıları vajinanıza yabancı bir madde yerleştirmenizi ve belirtilmiş bir zaman sonunda bu maddeyi çıkarmanızı gerektirmektedir Erkekler içinse bu koşul prezervatif kullanımında geçerlidir Bu konularda nasıl hissettiğiniz hakkında kendinize karşısında doğru olmanız oldukça önemlidir
Gebelik önleyici yöntemler cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıkları da önler mi?
Prezervatifler (bayan ve erkek için olan iki çeşidi de), HIV gibi cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini az daha sıfıra indiren tek doğum yoklama yöntemidir Unutmayın, partnerinizin cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık taşımadığından ve sizden başka birisiyle ilişkiye girmediğinden kesin olmadığınız sürece cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiniz vardır *Eğer cinsel ilişkiye girdiğiniz insan yukarıdaki tanınma uyuyorsa, kendinizi mümkün hastalıklardan gözetmek için doğum denetim yöntemlerine ilave olarak prezervatif kullanmanız gereklidir Ama unutmayın, bayan prezervatifi ile erkek prezervatifi katiyen benzer anda kullanılmamalıdır
Doğum denetleme yöntemlerinde başvuru kolaylığı ne değin önemlidir?
Bir Takım doğum teftiş yöntemleri lüzum işleyiş prensibini kavrayış gerekse uygulama açısından diğerlerine kıyasla daha kolaydır Mesela yalnızca haftada bir değiştirilmeye gereklilik duyan deri yaması, doğum denetim diyaframından daha *uygun bir yöntemdir Benzer şekilde 3 ayda bir yapılan ambar – provera adlı hormon iğnesi, doğal aile planlama yöntemlerinden (mesela kocakarı ilaçları) fazla daha kullanışlı bir yöntemdir Yukarıda bahsi geçen etkenlerin sizin için ne açıklama ettiğini ve yaşamınızda ne gibi değişikliklere sebep olacağını doğru ve rasyonel bir şekilde değerlendirmelisiniz
Gelecekte bir çocuk sahibi olmak istiyor muyum?*
Ilk Kez, kalıcı bir doğum teftiş yöntemi isteyip istemediğinize, yani ilerde bir çocuk sahibi olmayı isteyip istemediğinize karar vermelisiniz Eğer gelecek hakkında kararsızsanız geçici bir usul kullanın Hem bir doğum denetleme yöntemi seçmeden önce bu yöntemi kullanmayı bıraktıktan ne dek zaman sonradan çocuk sahibi olabileceğinizi de hesaba katın
Çocuğunuz yoksa, daha artı çocuk isteyip istemediğinizden emin değilseniz, yaşınız gençse, daimi doğum teftiş yöntemlerini somut sebeplerden dolayı tercih ediyor ya da bunu sadece eşiniz istediği için yapıyorsanız kalıcı bir yöntem kullanmaktan vicdan azabı duyma ihtimalinizin olduğunu katiyen unutmayın
Kullanacağım doğum denetim yönteminin ne dek etkin olmasını istiyorum?
Bir Takım doğum denetim yöntemleri diğerlerinden daha tehlikesiz olsa da, hiçbir doğum yoklama yöntemi hamilelik önlemede %100*etkin değildir Bu yüzden, etkili bir doğum kontrolü seçiyor olmanız önemlidir Genelde daimi yöntemler ve hormonal yöntemler diğerlerine kıyasla daha etkilidir*Doğum yoklama yöntemlerinin etkinlik derecesi tipik uygulama ve çok iyi başvuru olarak ikiye ayrılır Çoğunlukla fazla ilgilenmenizi gerektirmeyen doğum denetleme yöntemlerinin başarısızlık oranı daha azdır Doğum kontrol yöntemi belirlemeden önce bu yöntemin ne değin etkili olmasını istediğinizi ve yöntemin etkinlik oranının üzerinizdeki etkisini iyi düşünün
Hesapta olmayan bir hamilelik hayatımı nasıl etkiler?
Bu soruya vereceğiniz cevap hangi doğum denetleme yöntemini seçim etmeniz gerektiği konusunda oldukça etkin olacaktır Aşağıdaki durumlarda yüksek derecede etkili doğum denetim yöntemlerini seçim etmeniz tavsiye edilir:
•Eğer isteğiniz dışında gerçekleşen gebelik gelecek planlarınızı çok önemli olarak etkileyecekse
•Eğer hesapta olmayan bir gebeliği çekilmez bir ızdırap olarak algılıyorsanız
Düzgün bir ilişki içerisinde olmanız, uyumlu bir gelirinizin olması ve gelecekte çocuk sahibi olmayı planlamanız durumlarında (gebe kalmayı istemiyor, lakin hamile olmanız durumunda çocuğu doğurmak istiyorsanız) daha az etkili doğum kontrol yöntemlerini kullanırken bile kendinizi gizli hissediyor olabilirsiniz
Gebelik önleyici yöntem seçimimi kısıtlayacak bir sıhhat problemim bulunuyor mu?
Eğer açıklanmış afiyet sorunlarınız ya da başka tehlike faktörleriniz varsa bir takım doğum kontrol yöntemleri sizin için çok güvenli olmayacaktır Ama öteki afiyet sorunlarının seçilecek doğum denetim yöntemlerini etkilemesi fazla sık karşılaşılan bir durum değildir İşi sağlama edinmek için ilk iş olarak doktorunuzla sıhhat durumunuz hakkında konuşun Düşünmeniz gereken bir öteki sağlık da cinsel bağlantı yoluyla bulaşan bir hastalığınız olup olmadığıdır Bu durumu açıklığa kavuşturduktan daha sonra sizin için en güvenli doğum yoklama yöntemini seçebilirsiniz
Dini ve ahlaki değerlerim kararıma tesir edecek mi?
Eğer ahlaki tercihiniz (örneğin, vejeteryanlar hayvansal ürünlerden yapılan prezervatifleri kullanmamaktadır), manevi ya da dini inancınız belirtilmiş doğum kontrol yöntemlerini kullanmamanızı gerektiriyorsa eşlerin ortak uzlaşma ve işbirliği sonucu başarıyla kullanılabileceği doğal aile tasarlama yöntemleri de bulunmaktadır Bu yöntemlere başvuran çiftler geleneklerine ve hayat tarzına uyan bir usul seçmeleri durumunda, doğal aile planlama yöntemlerinin başarılı sonuçlar vermesinin yanısıra manevi olarak da büyükçe bir hoşnutluk sağladığını bildirmişlerdir Bu yöntemler genelde pek rağbet görmez lakin bunlara bir göz atmadan seçeneklerin dışarısına atmamanızı nasihat ederiz Dışarı boşalma her ne değin doğal bir doğum teftiş yöntemi olarak düşünülse de fazla etkin olmadığı bilinen bir gerçektir
Doğum denetim yönteminin maliyeti ne değin olacak?
Hamilelik önleyici her yöntemin bambaşka bir maliyeti bulunur Herhangi bir gebelik önleyici yöntem kullanırken bu yönteme ek olarak aşağıdaki maliyetleri de hesaplamanızda üstünlük var
•Reçeteli ilaçlar ahenkli doktor kontrolü isteyecektir, bu durumda tetkik ücretlerini de ek maliyet olarak hesaplamalısınız
•ParaGard IUD ve Implanon gibi cihazların yerleştirilmesi ve çıkartılması da ekstra maliyetler yaratacaktır
•Mümkün ast etkilerin tedavisi için oluşan ilave maliyetler olabilir
•Acele doğum kontrolü maliyeti (mevcut doğum teftiş yönteminin başarısız olması durumunda geçerlidir)
Ayrıca, bir seferlik uygulanan ve yüksek maliyete sahip olan hamilelik önleyici yöntemlerin doğum denetim hapı, deri yaması ve prezervatif gibi kesintisiz uygulama gerektiren ürünlerden toplamda daha ucuz olabileceğini hesaba katmanızda fayda var
Aradığım doğum denetim yönteminin ek faydalarının da olmasını istiyor muyum?
Doğum denetim yöntemleri gözden düşmüş gebeliği önlemede kullanılır Doğumun veya gebeliğin getirdiği tıbbi riskler herhangi bir gebelik önleyicinin teşkil ettiği risklerden çok daha fazladır Bazı doğum teftiş yöntemleri gebeliği önlemenin yanı sıra bazı ilave faydalar da sağlamaktadır Bunlardan bazıları altında yer almaktadır:
Doğum denetim hapı Bu yöntem yumurtalık ve rahim kanseri riskini ve adet öncesi yaşanılan rahatsızlıkların etkisini azaltır fakat sivilce ve aknelere sebep olabilir
Lateks prezervatifler Bu usul sizi HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyacaktır
Sadece progesteron taşıyan yöntemler Mirena IUD, ambar provera enjeksiyonu, ve sadece progesteron taşıyan (mini hap) gibi seçenekler adet kanaması ve krampların sızı veren etkilerini azaltmaya asistan olabilir Bu yöntemlerin kullanımı sonucunda adet kanamaları gecikebilir ya da hepten durabilir Bu durum da kansızlık (kansızlık) riskini azaltır

Üst Alt