Son Konu

Domatesli Pirinç Pilavı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Domatesli Pirinç Pilavı Tarifi İçin Malzemeler

*2 su bardağı baldo pirinç
*2 yemek kaşığı zeytin yağı
*1 buçuk yemek kaşığı tereyağ
*6 yemek kaşığı domates sosu veya 2 domatesin rendesi
*Tuz

Domatesli Pirinç Pilavı Tarifi Yapılışı Pirincimizi yıkayarak süzdürüyoruz Zeytinyağı koyduğumuz tencereye alıyoruz İsteğe göre tuzunu da ilave edip çok az kavuruyoruz Üzerine domates sosumuzu koyarak üzerini bir parmak basacak kadar kaynar su ekliyoruz Suyunu koyduktan sonra bir karıştırıp bir iki dakika yüksek ateşte kaynara çıkmasını bekliyoruz Sonrasında altını en kısık ayara getirerek kapağını kapatıp suyunu çekene kadar pişiriyoruz Pişen pilavımızın tereyağını karıştırmadan en üste koyup bir iki dakika da öyle bekliyoruz Tamamen suyunu çektiğine emin olduğumuz pilavımızın altını kapatıyoruz ve dinlenmeye bırakıyoruz Dinlenen pilavımızı ezmeden tereyağını her tarafına gelecek şekilde karıştırıyoruz Daha sonra servis tabağına alıyoruz Ben pilavda suyu ölçerek eklemiyorum, göz kararı koyuyorum Pirinci kavururken değil suyunu eklerken domatesi ilave ediyoruz Bu da pilavımızın lapalaşmasını engelliyor Tereyağını sonradan koyduğumuz zaman ise hem ağır bir koku olmuyor hem de pilavı tane tane yapıyor Deneyeceklere afiyet olsun

Üst Alt