Son Konu

Dondurulmuş Balkabağı Maması

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dondurulmuş Balkabağı Maması Tarifi İçin Malzemeler

*Sadesi için:
*1 büyük dilim balkabağı
*Alüminyum folyo
*
*Meyvelisi için:
*1 büyük dilim balkabağı
*2 elma ya da armut
*
*Dondurmak için:
*Buz kalıpları

Dondurulmuş Balkabağı Maması Tarifi Yapılışı Oğlum için yapmaktan ve yedirmekten en keyif aldığım besinlerden biri balkabağı! Hele bir de faydalarını öğrendikten sonra gün aşırı veriyorum artık Ama gel gelelim balkabağının mevsimi geçiyor Ben bu nimetten daha uzun süre faydalanalım diye bir bütün balkabağı alıp dondurmayı tercih ettim Ayrıca günlük mama hazırlarken de bu balkabağı taneleri çok pratik oluyor Sade meyve püresi olarak da verebilirsiniz ama ben irmiği suyla pişirip bir parça donmuş balkabağının üzerine sıcakken döküyorum hem o eriyor hem mamanın sıcaklığı tam ayarında oluyor Sade balkabağı maması: 1 büyük dilim balkabağını alüminyum folyoyla güzelce sarıyoruz ve 200 derece fırında yaklaşık yarım saat pişiriyoruz Kendi suyuyla çok güzel yumuşuyor Yumuşayan balkabağını istediğiniz yöntemle (blendır, çatal, suzgeç vs ) ezerek buz kalıplarına dolduruyoruz Üzerini bir poşetle örterek buzlukta dondurduktan sonra parçaları kalıptan çıkarıp kilitli buzdolabı poşetinde saklıyoruz Mama yapacağımız zaman tane tane çıkarıp bebeğimize afiyetle yediriyoruz Meyveli balkabağı maması: Balkabağını küp küp doğruyoruz Az bir suyla tencerece haşlamaya başlıyoruz 5 dk sonra elma ya da armut ya da ikisi birden küp küp doğrayıp onları da tencereye alıyoruz birlikte yumuşayana kadar haşlıyoruz Pişen meyveleri ezerek yukarıda yazılan işlemi uyguluyoruz
Bebişlere afiyet, şifa olsun

Üst Alt