Son Konu

Dr.Mehmet Öz Zayıflama

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dr Mehmet Öz Zayıflama Önerileri
Dr Mehmet Öz Zayıflama Formülü
Dr Mehmet Öz Diyet

Zayıflamak isteyenlere tavsiyem Akdeniz mutfağı

Yürek sağlığının besin ile yakından ilişkili olduğunu vurgulayan Prof Dr Mehmet Öz: Üstünde 'light' veya 'diyet' yazılı gıdalara inanmıyorum, hatta tehlikeli buluyorum Bunların içindeki sahte şekerlerin uzun vadede ne yaptığını hâlâ bilmiyoruz

Zayıflamak isteyenlere, Akdeniz mutfağına dayalı Türk diyetini öneriyorum Bu diyet taze sebze, meyve, sarmısak, zeytinyağı, fındık, çay, fıstık, pekmez ve balık ağırlıklı

Dünyaca meşhur kalp cerrahı Prof Dr Mehmet Öz, beslenmenin yürek sağlığı üzerindeki etkilerine uyarı çekti Akdeniz mutfağına dayalı Türk diyetini öneren Öz, soframızda bulunması gereken dinç gıdaları anlattı

* Perhiz ürünlerle beslemek daha yardımsever olur mu?
Üstünde 'light' veya 'perhiz' yazılı gıdalara inanmıyorum, hatta güvenli olmayan buluyorum Bunların içindeki sahte şekerlerin uzun vadede ne yaptığını hâlâ bilmiyoruz Kolalı içecekler yerine, limoni maden suyu için Kolalı içeceklerin havasını çıkartırsan antipatik oluyor Seslenmek oysa, kolalı içecek sevenler gerçekte karbondioksiti seviyor Ayrıca, bunların içinde yoğun kafein var Kafein bir çeşit ilaç Bunu almaya alıştıysan, seslenmek fakat vücudunda yanlış olan diğer bir şey var Ya uykun var ya da işinden sıkılıyorsun Kafein ayrıca yüksek tansiyona, ritm bozukluğuna yol açar

Diyette nelere dikkat edilmeli? Neleri yasaklıyorsunuz?

Şeker, tuz, pasta, beyaz pirinç, beyaz makarna gibi beyaz renkli yiyeceklerin tüketilmesini istemiyoruz Kabuklu pirincin zararı yok, kepekli makarna da tüketilebilir Fiilen önemli olan yediğiniz şeyleri tanımak Çoğu birey yemeklerini televizyon önünde yiyor Ne yediğinin farkına varmıyor bu yüzden Yediğin yemeği düşünmediğin zaman, o yemeği yeme Sadece televizyon önünde yok Mesela, ofiste bir yerden telefon geldiyse, o sırada yemeyi bırakın, su için Meşrubatların çoğu şekerli, yani kalorili Onların yerine su ya da maden suyu için Kola içecekseniz, düşünerek, tadını alarak yavaşça için Susuzluğu onarmak için bir litreyi bir kerede içmeyin Kolalı içecekler ayrıca şeker ayrıca de kafein içeriyor

Yürek sağlığı açısından en faydalı diyet hangisi?

Akdeniz mutfağına dayalı Türk diyetini öneriyorum Bu perhiz taze sebze, meyve, sarmısak, zeytinyağı, fındık, dere, fıstık, pekmez ve balık ağırlıklı Kısa dönemde (iki üç hafta) kilo kaybetmek için yüksek proteinli diyetler kullanılabilir Peşinde Akdeniz Türk diyetine dönmekte fayda var Bu, kötü kolesterolü (LDL) yüzde 10 düşürür Yeşil ya da bayağı akarsu, sertleşmiş yürek damarlarından hormon salgılanmasını artırarak damarları genişletir Özellikle somon balığı omega3 yağ asidi ile kalbinizi korur Kalorinin yüzde 60'ı rafine olmamış kepekli ekmekten gelebilir Ben hastalarıma özellikle sarmısaklı zeytinyağına batırılmış kepekli ekmeği nasihat ediyorum Sahiden yapılması gerekenler çok kolay; kalori miktarını eksilmek, sebze meyve yemek, şeker ve batmış yağdan uzak durmak, işlenmiş dondurulmuş yemeklerden kaçmak

İyi beslenmek geleceğe yatırım

SEBZE: Omega 3 içeren yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve badem yağı yürek için fazla yararlıdır
MEYVE: Meyve yemenin ölçüsünü günde bir avuç olarak hesaplayın, kavun karpuzu da ince birer dilim Üzüm ve muzda fazla yüksek dozda şeker var, uzakta duralım Kayısı ve incir ise, çok yardımcı
SARMISAK: Vücudun koruyucu hücrelerini destekliyor ve tansiyonu düşürüyor
DOMATES: Çok yardımsever Etin yanına çiğ domates yenildiği zaman, domatesin içindeki 'lycopin' adlı antioksidan, etteki zararlı Omega 6'ları zararsız ülkü dönüştürüyor
PİRİNÇ: Beyaz pirinç ve un her ikisi de hemen şekere dönüşüyor
LAHANA: Yararlıdır, zayıflatır
YUMURTA: Müthiş bir protein kaynağı Kolesterolü olanlar rahatlıkla beyazını yiyebilir

DIĞER ÖNERİLER:
Akarsu yerine ıhlamur içilmeli Her türlü kızartmadan uzak duralım Kırmızı üzümde kalbi koruyucu bir madde olduğu kanıtlandığı için akşamları iki kadeh kırmızı şarap içmek fazla yardımcı Tabii ancak, karaciğer rahatsızlığı olanlar hariç Her sabah aç karnına bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz yenmeli Sütün sağlıklı olanı baskı bulunuyor Çocuklara soya sütü içirilmeli 35 yaşın üzerindekilere sütün içindeki laktoz o kadar iyi gelmediğinden, laktozu dargın süt yerine bol bol su içirilmelidir İdeal kilonuzun altına düşün Şişmanlık sigara dek tehlikelidir İdeal rejimler haftada 1 kg verdiren rejimlerdir Eğer haftada bir kilodan artı kaybediliyorsa, vücuttan yalnızca su kaybediliyordur Kolalı içecekler yerine limonlu maden suyu tercih edin *

Üst Alt