Son Konu

Duanın Kabul Olması İcin Ne Yapmak Gerekir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Duanın Kabul Olması İcin Ne Yapmalı

Dualar Nasıl Kabul Olur

Duanın kabul edilmesi icin gereken şartlardan bir kısmı aşağıda listelenmiştir:

1 Haram lokmadan sakınmalıdır!
Hadisi şeriflerde buyuruldu ki:
(Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gun duası kabul olmaz) Taberani

Sad bin Ebi Vakkas hazretleri dedi ki: Ya Resulallah, dua buyur da, Allahu teala, benim her duamı kabul etsin! Cevabında buyurdu ki:
(Duanızın kabul olması icin helal lokma yiyiniz! Cok kimse vardır ki, yedikleri ve giydikleri haramdır Sonra ellerini kaldırıp dua ederler Boyle dua nasıl kabul olunur?) Şira

Yine buyurdu ki:
(Duanın kabul olması icin iki şey gerekir Duayı ihlas ile yapmalıdır Yediği ve giydiği helalden olmalıdır Muminin odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı dua kabul olmaz) Tergibussalat

2 İtikadı duzgun olmalıdır
Bidat ehlinin duaları kabul olmaz Hadisi şerifte, (Bidat ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz) buyuruldu (İbni Mace)
Ayeti kerimenin, duanın tesir edebilmesi icin, okuyan ve okunan kimsenin buna inanması ve okuyanın itikadının duzgun olması, Allah rızası icin okuması, kul hakkından sakınması, haram yememesi ve karşılığında ucret istememesi şarttır

3 Uyanık kalble ve kabul edileceğine inanarak dua etmelidir
Hadisi şerifte buyuruldu ki:
(Allahu tealaya, kabul edileceğine tam inanarak dua ediniz! Biliniz ki, Allahu teala gafil bir kalb ile yapılan duayı kabul etmez) Şira

4 Dualarım nicin kabul olmuyor dememelidir
(Allahu teala, duanızı kabul eder Dua ettim, hala duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allahtan cok isteyiniz! Cunku kerem sahibinden istiyorsunuz) Buhari

İstenilen şeyin olmaması, duanın kabul olmadığını gostermez Onun icin duaya devam etmelidir! Duanın kabulunun gecikmesinin başka sebepleri de vardır Hadisi şerifte buyuruldu ki:
(Mumin dua edince, Allahu teala, Cebraile, Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!Facir, gunahkar dua edince de Ben onun sesini sevmiyorum İsteğini hemen yerine getirbuyurur) İbni Neccar
Şu halde, duanın kabulunun gecikmesi zararlı değildir

5 Bela gelmeden once cok dua etmelidir
(Sıkıntılı iken duasının kabul edilmesini isteyen, refah zamanında cok dua etsin!) Tirmizi
Ebu İshak hazretlerinden dua istediler Dua etti Duasının kabul edildiğini goren bir talebesi, (Efendim, bu duayı bana da oğretin, ihtiyac halinde ben de edeyim) dedi Buyurdu ki: (Duamın kabul edilmesinin sebebi, otuz yıldır kıldığım namazlar, ettiğim dualar ve haram lokmadan sakınmamdır)

6 Duaya hamd ve salevatla başlamalıdır
(Ey namaz kılan, acele ettin Namaz kıldıktan sonra dua ederken once Allahu tealaya layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salevat getir, sonra dua et!) Tirmizi

7 Yalvararak dua etmelidir
Hadisi şerifte buyuruldu ki: (Gafil olan kalb ile yapılan dua makbul değildir) Tirmizi

Hazreti Davud zamanında kuraklık oldu Halk dua etmek icin aralarından uc alimi sectiler
Alimlerden biri şoyle dua etti:
(Ya Rabbi, Kitabında kendimize zulmedenleri affetmemizi bildirdin İşte biz, nefslerimize zulmettik Senden af diliyoruz Bizi affet!)

İkinci alimin duası da şoyle:
(Ya Rabbi, Kitabında koleleri, azat etmemizi bildirdin İşte biz kul olarak huzurundayız Bizleri azat eyle!)

Ucuncu alim de şoyle dua etti:
(Ya Rabbi, Kitabında, kapımıza gelen saili kovmamamızı, yuz cevirmememizi bildirdin İşte biz de sail olarak huzurundayız Senden rahmet istiyoruz Bizi boş cevirme!)

Duaları kabul olarak rahmet yağdı

8 Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir
(Calışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir) Deylemi

9 Gunah işlemeyen dil ile dua etmelidir
Peygamber efendimiz, (Allahu tealaya gunah işlemeyen dil ile dua edin) buyurdu Boyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince, (Birbirinize dua edin! Cunku ne sen onun, ne de o senin dilinle gunah işlemiştir) buyurdu Tergibussalat

10 İsmi azam ve esmai husna ile dua etmelidir

Sual: Gafletle dua etmektense hic dua etmemek daha iyi değil mi?
CEVAP
Gaflet icinde olduğunu soyleyerek, duayı bırakmak doğru değildir Kalbine geldiği gibi dua etmek, ezberlediği duayı okumaktan daha iyidir (Bezzaziyye)

Dua dinin direğidir (Allahu teala indinde duadan daha şerefli bir şey yoktur), (Duşmandan kurtulmak, bol rızka kavuşmak icin dua edin! Cunku dua, muminin silahıdır) hadisi şerifleri duanın onemini acıkca bildirmektedir Allahu tealadan bir şey istememek ise cok kotudur Hadisi şerifte buyuruldu ki:
(Allahu teala, kendisinden bir şey istemeyene, dua etmeyene gadap eder) Tirmizi

Başka bir hadisi şerifte, (Dua ibadettir) buyuruldu İbadeti terk etmek ise hic uygun değildir Kur'anı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Bana dua edin kabul edeyim Bana halis kalb ile dua ederseniz kabul ederim Bana ibadet etmek istemeyenleri, zelil ve hakir eder, Cehenneme atarım) Mumin 60

Alıntıdır

Üst Alt