Son Konu

Dünyaca Ünlü Heykeltraşlar

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dünyaca Ünlü Heykeltraşların isimleri
Dünyaca Ünlü Türk Heykeltraşla

Ülkemizin yetiştirdiği meşhur heykeltraş ve haklarında kısa bilgiler şöyle;

Oskan Efendi (Yervant)

1855 yılında doğdu 1914 yılında öldü

Bilindiği kadarıyla Avrupa'da heykel öğrenimi gören ilk Osmanlı yurttaşıdır İtalya'da ve Fransa'da öğrenim gördü Sanayii Nefise Mektebi Alisi'nin Heykel Şubesi'nin birincil öğretmenidir Osman Hamdi Bey'in yardımcılığını da yapmıştır Osman Hamdi Bey'in eşi Naile Hanım'ın ve Osman Hamdi Bey'in büstleri ile Efe ve Tavukçu Bayan adlı iki heykeli bugün elde olan ve bilinen eserleridir

Osman Efendi'nin heykel dalında başlayan eğitim faaliyetinin bir tamamlayıcısı özelliğinde olan işleri, genel olarak ifade değerleri abartılmamış olan büst çalışmalarıdır

İhsan Özsoy

1867'de İstanbul'da doğdu 1944'te İstanbul'da öldü

Sanayii Nefise Mektebi Alisi Heykel Şubesi'nin birincil öğrencilerindendir Bir tesadüfen ve Osman Hamdi Bey'in aracılığıyla bu okula girdi Oskan Efendi'nin öğrencisi oldu 9 sene öğrenim gördü 1981 yılında Paris'e gönderildi Bir süre Jan Baptist Gustave Deloye'un atölyesinde çalıştı

Hadi Bara

1906 yılında Tahran'da doğdu 1971 yılında İstanbul'da öldü

Babası Afganistan'lı, annesi Türkiye Büyükelçiliği'nde çalışan bir memurun kızıydı Ailesi, Hadi (Bara) 34 yaşlarındayken Türkiye'ye göç etti Hadi Bara, ilkokuldan sonra bir süre Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi'nde okudu 1923'te Sanayii Nefise Mektebi Alisi'ne girdiyse de, buradan da ayrıldı Bir zaman memurluk yaptı 1925'te burs kazanarak Paris'e gitti Julian Akademisi'nde Bouchard'ın öğrencisi oldu Despiau'dan özel dersler aldı

1930'da yurda dönünce, Akademi'de muallim muavini ve kitaplık memuru oldu Öğretim üyeleriyle anlaşmazlık içinde olan bir takım arkadaşlarıyla birlikte, Akademi'den uzaklaştırıldı (1932), 1933 başlarında ise modlaj öğretmenliğine getirildi 1949 yılında Paris'e gitti ve rahatsızlanınca bir vakit burada kaldı Nonfigüratif sanat anlayışından etkilendi Yurda dönüşünde, Belling'in yönetiminde olan heykel atölyeleri ikiye ayrılınca bir bölümün yöneticiliğine getirildi (Zühtü Müridoğlu ile) (1950) Hastalığı sebebiyle emekli oluncaya kadar öğretim üyeliğini sürdürdü

Zühtü Müridoğlu

1906'da İstanbul'da doğdu

Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu'nda, Kasımpaşa Numune Rüştiyesi'nde okudu Kabataş İdadisi'ne yazıldıysa da devam etmedi Bir süre çalıştıktan daha sonra, 1924'te İhsan Özsoy'un teşvikiyle Sanayii Nefise Mektebi Alisi'ne girdi ve heykel öğretmeni İhsan Özsoy'un öğrencisi oldu Bu okulu bitirince, Avrupa sınavını kazanarak Paris'e gitti (1928) Özel Colarossi Akademisi'nde ve Marcel Gimond'un atölyesinde çalıştı (1928 1932) Bu Arada Ecole du Louvre'daki sanat tarihi ve Sorbonne'daki estetik kurlarına devam etti
Yurda dönünce Samsun Lisesi'ne resim öğretmeni olarak atandı (1932) D Grubunun kurucuları aralarında yer aldı 1936'da İstanbul Kazıbilim Müzesi heykeltıraşlığına getirildi Bir süre Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nde öğretmenlik yaptı (1939) Sonra Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü öğretmenliğine getirildi (1940) Fakat Süsleyici Sanatlar Bölümü modlaj öğretmeni olarak görevlendirildi 1947 1949 yılları aralarında Paris'te kaldı Yurda dönünce GS Akademisi Helkel Bölümü'nde atölye öğretmeni olarak görevlendirildi (H Bara ile) 1955'te Ağaç Tatbik Atölyesi'ni açtı 1969'da ilgili kanun gereğince profesörunvanı aldı

Hüseyin Anka Özkan

1909'da Dumurcalı'da doğdu

Edirne Öğretmen Okulu'nda okurken, resim öğretmeni Ratip Aşir'di Ilk fotoğraf zevkini bu öğretmeninden aldı Dönemin Ulusal Eğitim Bakanı Mustafa Necati'nin ilgisiyle İstanbul'a hoca olarak atandı ve bu sırada Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etmeye başladı Belling'in öğrencisi oldu 1931'de girdiği okulu 1940'da bitirdi Ilke olarak sergilere katılmayan usta, genellikle anıtsal heykeller yapmıştır

Sadi Çalık

1917'de Girit'te Kandiye'de doğdu 1979'da İstanbul'da öldü

1923'te ailesi İzmir'e göç edince, ilkokul ve liseyi İzmir'de okudu İzmir Erkek Lisesi'ndeki resim öğretmeni Abidin Elderoğlu'ndan etkilendi Hoş Sanatlar Akademisi'ne girdi ve Belling'in öğrencisi oldu 1949'da bu okulu bitirince, kendi olanaklarıyla Paris'e gitti ve kısa sürede yurda geri dönerek serbest çalışmaya başladı 1957'de, Amerikan Haberler Merkezi'ndeki sergiye, Minimunizmdiye adlandırıldığı bir anlayışın ürünü olan acayip bir heykelle katıldı

Bu kavrama tatmin edici ilgiyi görmemekle birlikte, daha sonra Amerika'da Minimal Sanatadıyla anılan benzer bir kavrayış ortaya çıkmıştır (1967) 1959'da, başarılı heykel çalışmalarından ötürü GS Akademisi Heykel Bölümü Kurulu, kendisine atölye öğretmenliği verdi Sonradan tezgâhtar, doçent ve profesör oldu Ölümüne değin öğretim üyeliğinin yanı sıra, hür çalışmalarını da sürdürdü

Hüseyin Gezer

1920 yılında Mut'ta doğdu

İlkokulu Mut'ta, ortaokulu Silifke'de okuduktan daha sonra, Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'nu bitirdi (1940) 1 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, askerlik hizmetini tamamladı Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in emriyle, mecbur hizmeti ertelenerek Hoş Sanatlar Akademisi Helkel Bölümü'ne girmesi sağlandı (1944) Belling'in öğrencisi oldu ve 1948'de okulu bitirdi

Burslu olarak Paris'e gitti ve burada Julian Akademisi'nde Prof Gimond'un atölyesinde çalıştı Yurda dönünce, GS Akademisi Heykel Bölümü'ne asistan olarak girdi (1950) Modlaj öğretmenliği, atölye öğretmenliği, müdür yardımcılığı, müdürlük (sonradan başkanlık), keza 19691976 yılları aralarında Resim ve Heykel Müzesi müdürlüğü yaptı Okulla ilgili kanun gereğince profesörunvanını aldı

İlhan Koman

1921'de Edirne'de doğdu

Edirne Lisesi'ni bitirdikten sonra, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Bölümü'ne girdi (1941) Bir yıl sonra bölümünü değiştirerek heykel bölümüne geçti Belling'in öğrencisi olarak 1945'te bu okulu bitirdi Avrupa sınavını kazanarak, 19471950 yılları arasında Paris'te çalıştı Yurda dönünce Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü asistanı oldu (1951) 1959'de görevinden ayrılarak İsveç'e gitti ve bu ülkeye yerleşti

1967'de Stokholm Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu'na öğretim üyesi olarak kabul edildi Koman'ın eserleri yurdumuzda, İsveç'te ve diğer yabancı ülkelerde yer almaktadır Anıtkabir'in büyük rölyeflerinden doğu kanadını yapmıştır 1954 Ankara Devlet Sergisi'nde ikincilik, 1955 Ankara Devlet Sergisi'nde birincilik ödüllerini aldı

Ali Teoman Germaner

Ali Teoman Germaner, (1934 ) heykeltraş Aloş Germaner takma adıyla da bilinmektedir

1934 yılında İstanbul'da doğdu 19491954 yılları aralarında iDGSA Heykel Bölümü'nde Rudolf Belling, Zühtü Müridoğlu ve Ali Hadi Bara'nın atölyelerinde sanat öğrenimi gördü 1960 yılında Fransız hükümetinin bursuyla Paris'e gitti 19611965 yılları aralarında École des BeauxArts'da bulundu René Collamarini'nin atölyesinde heykel ve W S Hayter'in atölyesinde gravür çalıştı

1965 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı 1970 yılında doçent, 1976 yılında da Profesör oldu

Burhan Alkar

Burhan Alkar, (d 1928, Filibe) Türk heykeltraş

1951de Gazi Eğitim Enstitüsü FotoğrafMeslek Bölümünden mezun oldu 1958de benzer bölümün açtığı modelaj asistanlığı sınavını kazandı 1960da Parise gitti ve Julian Akademisinde Heykeltıraş Monsieur Mougenein atölyesinde çalıştı 196165 yılları arasında Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulunda Monsieur Leyquein atölyesinde heykel ihtisası yaptı 1965de Gazi Eğitim Enstitüsü ResimMeslek Bölümünde Modelaj öğretmenliğine başladı 1977de emekli oldu

Ernur Tüzün

Ernur Tüzün, (d 1938 Mersin ö 1986 Mersin) Türk heykeltraş

Ilkorta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamladıktan sonra Devlet Hoş Sanatlar Akademisi Yüksek Heykel Bölümünden 1968 yılında dereceyle mezun oldu Ulusal Eğitim Bakanlığı bursuyla gönderildiği ParisEcole Nationale superieure des beaux arts'da ihtisasını tamamladı

1973 ve 1974 yıllarında sergi ve müzelerle ilgili İtalya'da yaptığı araştırmalarının ardından Türkiye'ye dönen Ernur Tüzün, kişisel atölyesinde çalışmalara devam etti 1986 yılında araştırma ve çalışmaları için gittiği Mersin'de geçirdiği yürek krizi sonucu vefat etti

Hakkı Karayiğitoğlu

(1926 2007), Türk heykeltraş

1926 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali yöresinde çiftçi çocuğu olarak doğdu 1933 yılında ailesi Türkiye'ye göç etti ve Tekirdağ'a yerleşti Resme ilgisi ilkokul yıllarında başladı Ortaöğrenimini Tekirdağ'da tamamladı

1941 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nin fotoğraf bölümüne girdiyse de maddi imkânsızlıklar yüzünden 10 gün sorna Tekirdağ'a geri dönmek zorunda kaldı ve vekil hoca olarak çalışmaya başladı 1942 yılı başında Ankara'da Halkevleri Sergisi'nde Tekirdağ Halkevi adına sergilenen resmi ile üçüncülük ödülü aldı Benzer sene Balıkesir Öğretmen Okulu'na girdi Az Önce hoca okulunda öğrenci iken yaptığı İsmet İnönü büstünün bir dökümünü Balıkesir Halkevi, bir diğerini ise Bigadiç kaymakamlığı satın almıştı Bu başarı, yerel ve ulusal basında yer buldu

1947'de Edirne Öğretmen Okulu'nu, 1950'de Gazi Eğitim Enstitüsü Resimiş Bölümü'nü bitirdi Gazi Eğitim Enstitüsü'nün son sınıfında iken 11 Devlet Fotoğraf Heykel Sergisi'ne beş heykeli ile katıldı Jüri tarafından bir heykeli satın alınmaya layık görüldü ve jürinin Ulusal Eğitim Bakanlığı'na verdiği rapor sonucu 1950'de heykel çalışmalarını geliştirmesi için Hoş Sanatlar Akademisi'ne ödev edildi, bu nedenle lisansüstü heykel çalışmaları yapma olanağına kavuştu 3 sene sonradan askerlik görevini yerine getirmek için akademiden ayrıldı

Haluk Tezonar

Haluk Tezonar (d 1942 ö 1995) Türk heykeltraş En çok Atatürk Anıtı yapan heykeltraşlar aralarında yer alır

1942 yılında Çorluda doğdu Ortaöğrenimi esnasında müzikle ilgilendi ve bir vakit İstanbul Belediyesi Konservatuarı Telli Çalgılar Bölümünde kontrbas eğitimi aldı İstanbul Devlet Tatbiki Hoş Sanatlar Yüksek Okulu'nda seramik eğitimi gördü Okulun hocalarından heykeltraş Hakkı Karayiğitoğlu, kendisini heykel çalışmalarına yöneltti 1965 yılında mezun olduğu okulunda yardımcı olarak çalıştı Okulun, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine dönmesinden sonra da uzun yıllar öğretim üyeliğine devam etti 1985 yılında heykel bölümü başkanlığına atandı 31 Aralık 1995 günü hayatını kaybetti

Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy, (d 1939, Hatay Yayladağı), heykeltıraş

1939'da, acilen Suriye sınırlarında kalan Yayladağ'nın Kesap kasabasında doğdu Birincil ve orta öğrenimini Yayladağ, Hatay, Tarsus ve Antakya'da yaptı 1960 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Fotoğraf bölümüne girdi Sonra Heykel bölümüne geçti ve 19611967 yılları aralarında Prof Şadi Çalık atölyesinde öğrenim gördü Askerliğini yaptıktan daha sonra 196970 yıllarında aynı bölümde asistanlık yaptı ve bir devlet bursu alarak 1970'te Londra'ya gitti Sonra Berlin'e geçti ve Hochschule der Künste'den 1977'de master derecesiyle mezun oldu Berlin'de usta topluluklarında ve politik etkinliklerde yer aldı 1978'de Türkiye'ye dönerek 1980'e değin İDGSA'da öğretim üyeliği yaptı *

Üst Alt