Son Konu

Dünyanın En Büyük Bankası'dan Türkiye İçin Enflasyon Tahmini

Garfield

Yeni Üye
Katılım
9 Ocak 2022
Mesajlar
171,000
Tepkime
0
Puanları
36
Yaş
45
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Dünyanın en büyük bankası JPMorgan, Türkiye ile ilgili yeni bir rapor yayınladı. TÜİK'in Haziran 2022'ye ait enflasyon bilgilerini açıklamasından çabucak sonra gelen bu rapor, ne yazık ki pek de iç açıcı değil. Çünkü JPMorgan analistlerinin Türkiye ile ilgili öngörüleri, enflasyonun yükselmeye devam edeceği istikametinde...

JPMorgan, daha evvelki Türkiye raporunda yıl sonu enflasyon varsayımını yüzde 49,5 olarak açıklamıştı. Lakin yeni rapor, bu varsayımı yükseltti. Son rapora nazaran Türkiye, 2022 yılını yüzde 63,1 enflasyonla kapatacak. Daha evvelki devirlerde 2023 yılı sonu için yüzde 19 enflasyon kestirimi yapan analistlerin son iddiası ise yüzde 22,5 olarak kayıtlara geçti.

"Turizm geliriyle enflasyon baskılanacak"


18c985ebe5a1cd04e9b87b4ef7fac9933cf3c355.jpeg

JPMorgan tarafından yapılan açıklamalarda; "Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskılar güçlü olmaya ve merkez bankası kredibilitesi zayıflamaya devam ederken, TCMB’nin siyaset duruşunu olağanlaştırmak için acelesi yok. Bu ortamda, döviz muhafazalı lira mevduat programı ile en azından kısmen teminat altına alınan ve muhtemelen güçlü turizm gelirleriyle desteklenecek olan lira istikrarı, kısa vadede enflasyonist baskıları dizginlemenin ana aracı olacaktır." tabirlerine yer verildi.

Para siyaseti hareketsiz kalmaya devam ederken, seçimlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak.” diyen JPMorgan analistlerine nazaran Türkiye, ince bir ip üzerinde yürümeye devam ediyor. Şayet Türk Lirası'nda yeni bir zayıflama ögesi gerçekleşirse, enflasyon rakamlarının daha da berbata gidebileceği söz ediliyor.


 
Üst Alt