Son Konu

Ebu Bekr El-Betaihi Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
EbU Bekr ElBetaihi Kimdir

Irak'ta yetişen evliyanın buyuklerindendir İsmi EbU Bekr olup, babasının adı Huvara'dır Irak'ta Betaih'te yaşadığı icin Betaihi nisbesi ile meşhur oldu On ikinci asrın sonları ile on ucuncu asrın başlarında yaşadı Doğum ve vefat tarihleri bilinmemektedir Irak'ın Huvarin veya Huvariyyin kabilesine mensuptur O zamanda Irak'ta bulunan evliya arasında şanı yuce, kadri yuksek bir zat idi Evliyadan bircoğu kendisine talebe olup ilim oğrenmiş, istifade etmiştir

Onceleri, Betaih beldesinde yol kesicilik yapardı Bu yolda beraber oldukları arkadaşları vardı Bu da onların reisi idi Bir gece tenhada, bir kadının, kocasına; Cabuk buraya gel! Nerede ise İbni Huvara ve arkadaşları gelip bizi bulurlar, yakalarlardediğini duydu Gizliden de bir ses; Allahu tealadan korkma zamanın gelmedi mi?diyordu Bu sozler cok tesir etti Ağlamaya başladı İnsanlar benden korkuyorlar, ben ise Allahu tealadan korkmuyorum Olacak iş değildedi Tovbe edip Allahu tealaya yoneldi Arkadaşları da tovbe edip, haydutluktan vazgectiler İbni Huvara, bundan sonra tam bir donuşleAllahu tealaya yoneldi Tam bir sıdk, ihlas ve kuvvetli bir irade ile Allahu tealaya giden yolda ilerlemeye, yukselmeye başladı Allahu tealanın lutfu, inayeti ve tevfiki ile kısa zamanda velilerden oldu ve şanı yuceldi

EbU Bekr elBetaihi, hazreti EbU Bekr'in ruyada kendisine hırka ve takke giydirdiği ilk zattır Şoyle ki; EbU Bekr elBetaihi bir gece ruyasında ResUlullah efendimizi gordu Yanlarında da hazreti EbU Bekr vardı EbU Bekr elBetaihi, Peygamber efendimize; Ya ResUlallah! Bana bir hırka verir misiniz?dedi ResUlullah efendimiz; Ben senin peygamberinim (Hazreti EbU Bekr'i işaret ederek) Bu da senin ustadındırbuyurup, sonra hazreti EbU Bekr'e dondu ve; Arkadaşın olan EbU Bekr elBetaihi'ye giydir!buyurdu Hazreti EbU Bekr de ona, hırka ve takke giydirip, başını okşadı, alnını sıvazladı Sonra da; Allahu teala, bunu sana mubarek eylesinbuyurdu ResUlullah efendimiz de, EbU Bekr elBetaihi'ye hitaben; Ya Eba Bekr! Sen Irak'ta, ummetimden tasavvuf ehli olanların, unutulmuş yolunu yaşatacaksın Allahu tealanın dostlarından hakikat ehli olanların, kaybolan yollarını canlandıracaksın Bu yolda olanların oncusu, ışığı, yol gostericisi olacaksın Bu yolun onderliği, kıyamete kadar sende kalacak Senin ortaya cıkman ile, Allahu tealanın rahmet ruzgarları esecek Senin meydana cıkman ile, Allahu tealanın yardım, lutuf ve ihsanı bol bol gonderilecekbuyurdu EbU Bekr elBetaihi uyandığında, kendisine ruyada giydirilen elbise ve takkeyi uzerinde buldu O zaman Irak ufuklarından, herkesin rahatlıkla duyabileceği bir ses; Muhakkak ki EbU Bekr elBetaihi, Allahu tealaya vasıl olan velilerdendirdiyordu Bundan sonra, her taraftan insanlar, onu gormek icin akın akın yollara duştu Bu ruyadan hemen sonra, onda Allahu tealaya yakın olma alametleri gorulmeye başladı

EbU Muhammed Şenbeki ve başka bircok veli, kendisinden ilim ve feyz aldı İnsanlar akın akın gelip, bereketli sohbetlerinden istifade ederlerdi O zamandaki evliya ve alimler, ona; saygı, hurmet ve tazimde ve sozlerine itibar etmekte ittifak halinde idiler Bir ihtilaf meydana gelirse, son soz onun olurdu Hal ve hareketleri, sUreti, ahlakı cok guzel idi Tam bir edep ve tevazu sahibi idi Dinin hukumlerine uymakta cok sabırlı ve gayretliydi Bunda gevşeklik gostermezdi Dine bağlı ve Ehli sunnet itikadında olanlara cok ikramda bulunurdu

Azzaz bin Mustevda anlattı: EbU Bekr elBetaihi'yi dinlemeye gelen ricali gayb ismi verilen veliler, başlarını eğmiş oldukları halde, sohbetlerini dinlerken, yayılan nUrlar, Betaih şehrini aydınlatırdı O, duası kabUl olan tasavvuf ehli, cok yuksek bir veli idi

Üst Alt