Son Konu

Ebu İdris Havlani Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
EbU İdris Havlani Hayatı

EbU İdris Havlani Kimdir

Tabiinin fakihlerinden İslam Hukuku alimidir İsmi, Aizullah bin Abdullah Kunyesi, EbU İdris Hicri sekizinci yılda doğdu 80 (m 699) yılında vefat etti Said bin Abdulaziz (ra) buyurur ki: “EbudDerdadan sonra Şamlıların alimi (bilgim) idi “MekhUl (ra) “İlmiyle; amel eden bir zat idi Onun ilmi pek cok idi der

Ebuderda, EbU Zer, Huzeyfe, Ubade bin Samit, Avf bin Malik, EbU Hureyre ve daha bir cok alimlerden hadis bildirmiştir Ondan da Zuhri, MekhUl, Yunus bin Meysere ve başka alimler, hadis rivayet etmişlerdir Nesai, Onun hadis ilminde guvenilir olduğunu kabul etmektedir EbU İdris hazretleri, Şamlıların vaizi ve kadiri (hakimi) idi

EbU İdris hazretlerinin bildirdiği hadisi şerifler:

Hadisi kudside; Allahu teala buyurdu ki:

“Ey kullarım, zulmu kendime haram kıldım Onu size de haram kıldım, oyleyse birbirinize zulum yapmayınız

Ey kullarım! Siz, gece ve gunduz hata edersiniz Ben de sizin butun gunahlarınızı bağışlarım Benden bağışlanmanızı dileyiniz Ben sizi bağışlarım

Ey kullarım! benim yedirip, doyurduklarım dışında hepiniz acsınız, onun icin, benden sizi doyurmamı isteyiniz, ben sizi doyururum

Ey kullarım! Ben sizi giydirmezsem sizler, cıplak olurdunuz O halde benden giydirmemi isteyiniz, ben de sizi giydireyim

Ey kullarım! Siz bana zarar veremezsiniz Fayda da veremezsiniz Ey kullarım! Eğer sizin evvelkileriniz ve sonrakileriniz, cinler ve insanlar bir araya gelseniz, hepiniz en kotu bir insan durumunda olsanız bu benim, her şeyin sahibi olmamdan zerre miktarı bir şey eksiltmez

Ey kullarım! Sizin once gecenleriniz ve sonra gelenleriniz, cinler ve insanlar bir yerde bir araya gelseler, benden isteseler, ben de herkese, her istediğini versem, iğnenin koskoca bir deniz batırılmasıyla meydana gelen eksiklik kadar birşey olur

Ey kullarım! Amelleriniz size, gosterilir Kim hayır bulursa, bana hamd etsin Kim bundan başkasını bulursa, ancak kendini kınasın

kaynak:bizimsahife

Üst Alt