Son Konu

Eda Nur Kaplan'a Cinsel Saldırı Davasında Sanıklara Beraat Kararı!

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-9866f8b74e234814c13ddf1bb331ad70972aacad.jpg

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir binanın 15. katından atlayarak intihar eden Eda Parıltı Kaplan’ın (18) vefatından evvel cinsel taarruza uğradığı savıyla görülen davada karar açıklandı. Savcının mütalaasında 18'er yıl mahpus talep ettiği sanıklar Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu beraat etti.

Eda Işık Kaplan, geçen yıl 7 Ağustos'ta ablası Güler Kaplan'ın erkek arkadaşının Çankaya Alacaatlı Mahallesi'nde bulunan 15'inci kattaki konutunun balkonundan atlayarak ömrüne son verdi. 

Kaplan, intihardan evvel annesine 'Anne küçük kızın birtakım şeylere dayanamıyor artık. Kızını çok harcadılar. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Daima içine attı. Lakin o da çok birikti. Dayanamıyor artık. Hiçbir şeyin hoş olacağına inancı kalmadı. Hakkımı yerde bırakmayın lütfen' iletisi gönderdi.

Kaplan'ın vefatıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında intiharından 1 hafta evvel kendisine cinsel akında bulunduklarını ileri sürerek şikayette bulunduğu Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu gözaltına alınıp tutuklandı. 2 sanık hakkında Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli cinsel saldırı' kabahatinden dava açıldı. Sanıklardan Yusuf Güzelyurt yargılama sırasında isimli denetim koşuluyla tahliye edildi.

Savcı 18'er yıl mahpus talep etti

Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına öbür hatadan tutuklu sanık Yusuf Güzelyurt, tutuklu sanık Mehmet Ardıçoğlu, Eda Işık Kaplan’ın yakınları ile taraf avukatları katıldı. Mahkeme, celse ortasında verilen orta karar gereği olay günü otelde tutanak tutan polis memurlarını şahit olarak dinledi. Akabinde kelam alan cumhuriyet savcısı, evvelki celse sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanıkların ‘nitelikli cinsel saldırı’ hatasından 18’er yıla kadar mahpusla cezalandırılmalarını talep etti.

Taraf avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarının akabinde son kelamı sorulan sanık Mehmet Ardıçoğlu, 'Ben zorla bir şey yapmadım. Toplumsal medyadan algı yaratılarak suçlandık. Bütün savlar palavradır. Mahkemenin adaletine güveniyorum' dedi.

Sanık Yusuf Güzelyurt da, 'Tüm raporlar hatasız olduğumuzu gösteriyor. Hatasız olduğumuz halde bir bayanın beyanı ile hayatımız mahvoldu. Takdir mahkemenindir' tabirlerini kullandı.

Mahkemeden beraat kararı

Mahkeme heyeti her iki sanığı da hatasız bularak beraatlarına hükmetti. Sanık Ardıçoğlu hakkındaki kararın oy birliği, sanık Güzelyut hakkındaki kararın ise oy çokluğu ile alındığı belirtildi. Kararla birlikte tutuklu sanık Ardıçoğlu’nun tahliyesine de hükmedildi.

Üst Alt