Son Konu

efendimizin şefaati

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamber efendimizin şefaati
Sual: Peygamber efendimizin şefaati nasıl olacak?
CEVAP
Kabirden önce Resulullah efendimiz, üzerinde Cennet elbisesi ile kalkacak Burak üstünde, elinde livaülhamd isimli bayrakla mahşer yerine gidecek, peygamberler ve tüm ırk bu bayrağın aşağıda duracak, tümü, beklemekten fazla sıkılacak, önce peygamberlerden Hazreti Âdem, sonra Hazreti Nuh, sonra Hazreti İbrahim, Hazreti Musa ve Hazreti İsa ’ya gidip, hesaba başlanması için şefaat etmelerini dileyeceklerdir herkes, birer özür bildirerek, Allahü teâlâdan utandıklarını söyleyecekler, şefaat edemeyecekler, sonra Resulullah efendimize gelip yalvaracaklardır

Önce, Onun ümmeti, Sırattan geçip Cennete girecektir Sonra tüm peygamberler şefaat edecektir (Buhari)

Peygamber efendimizin şefaati şöyle olacak:
1 Makamı Mahmud şefaati ile, mahşerde ummak azabından kurtaracaktır
2 Çok kimseyi, sorgusuz, sualsiz Cennete sokacaktır
3 Cefa çekmesi gereken müminleri azaptan kurtaracaktır
4 Günahı çok olan müminleri Cehennemden çıkaracaktır
5 Sevapla günahı eşdeğer olup, Araf ’ta bekleyen kimselerin Cennete gitmelerine şefaat edecektir
6 Cennete girmiş olanların derecelerinin yükselmesine şefaat edecektir

Şefaat ile hesaptan kurtardığı yetmiş bin kimsenin her birinin şefaatleri ile de, yetmişer bin birey sorgusuz, sualsiz Cennete girecektir

İmamı Rabbani hazretleri buyurdu oysa:
(Peygamberlerin sonuncusu gibi bir şefaatçi olmasaydı, bu ümmetin günahları kendilerini helak ederdi Bu ümmetin günahları çok ise de, Allahü teâlânın bağışlama ve mağfireti de sonsuzdur Allahü teâlâ, bu ümmete af ve mağfiretini pek saçacak ama, geçmiş ümmetlere böyle acınacak şey ettiği bilinmiyor Doksandokuz rahmetini, benzeri bu günahkâr ümmet için ayırmıştır

Allahü teâlâ, af ve mağfiret etmeyi sever Günahı fazla olan bu ümmet dek af ve mağfirete uğrayacak hiçbir şey yoktur Bunun için, bu ümmet, ümmetlerin en hayırlısı oldu Bunların şefaatçileri olan Peygamberleri, peygamberlerin en üstünü oldu

İmanlı ölen herkese şefaat
İmanını muhafaza ederek ölen cümbür cemaat şefaate kavuşacaktır Duha suresinin (Kuşkusuz Rabbin sana şefaat hakkı ve pek çok nimet verecek, sen de razı olacaksın) mealindeki beşinci âyeti kerimenin tefsirinde Resulullah efendimiz (Ümmetimden bir kişi Cehennemde kalsa razı olmam) buyurdu Şefaate kavuşabilmek için de imanlı vefat etmek şarttır İmanlı ölenler de baki kurtuluşa kavuşmuş demektir

Hadisi şeriflerde buyuruldu ancak:
(Kıyamette şefaat edeceğim Ya Rabbi, kalbinde hardal zerresi kadar iman olanları Cennete koy diyeceğim Bunlar Cennete girecekler Sonra, kalbinde az bir şey olanlara, Cennete girin diyeceğim) Buhari

(Ahirette ilk şefaat eden ve şefaati kabul olan ben olacağım) İbni Mace

(Ümmetimden, şirk üzere ölmeyen herkese Allah ’ın izni ile şefaat edeceğim) Buhari, Müslim

(Kıyamet günü en önce ben şefaat edeceğim) Müslim

(Her peygamberin, müstecab kabul olan bir duası vardır Ben duamı, ümmetime şefaat etmek için ahirete sakladım) Buhari

(Benden önce hiçbir peygambere verilmeyen beş şeyden biri şefaattir Şirk üzere ölmeyen imanla ölen herkese şefaat edeceğim) Bezzar

(Ümmetimden büyük günah işleyenlere şefaat edeceğim) İmamı Ahmed, Nesai

Peygamber efendimiz, günahkârlara şefaat edeceğini bildirince, Hazreti Ebüdderda, (İmanı olan hırsız ve zâniler de şefaate kavuşacak mı) diye sual etti, (Evet, onlara da şefaat edeceğim) buyurdu (Hatib)

(Günahı fazla olanlara şefaat edeceğim) Hatib

(Nefslerine aldananlara şefaat edeceğim) Deylemi

(Kıyamette, kum sayısından daha çok kimseye şefaat ederim) Taberani

(Kıyamette “Ya Rabbi, zerre kadar imanı olanı Cennete koy! diyeceğim Tümü şefaatimle Cennete girecek) Buhari

(Şefaatime inanmayan kimse, ona kavuşamaz) Şir ’a

(Şefaatime en değer olan, bana en fazla salevat okuyandır) Tirmizi

(Ümmetimden geri kalan olur korkusu ile Cennete girdiğim halde tahtıma oturmam Allahü teâlâya, Ya Rabbi ümmetim ümmetimderim Rabbim Ümmetine ne yapmamı istiyorsun?buyurur Ben de Ya Rabbi onların hesaplarını ivedi gör, sıkıntıdan kurtulsunlarderim Cehennemliklerin listesi bana verilir Onlara şefaat ederim Hatta Cehennem hazini Malik Ümmetinden cezalanacak kimse bırakmadınder) Beyheki, Taberani

(Rabbin sana ahirette çeşitli nimetler, şefaat izni verecek, sen de hoşnut, razı olacaksın) mealindeki Duha suresi beşinci âyeti kerimesi inince, Resulullah efendimizin, (Ümmetimden bir kişi Cehennemde kalsa razı oldum demem) diye söylediği tefsirlerde bildirilmiştir (Tibyan)

Not: Geniş veri için, Vehhabilik maddesinde, Şefaat Müslümanlara Vardır bahsinde, Resulullah Efendimizin Şefaati kısmına bakınız

*

Üst Alt