Son Konu

Eğitim ve calışma hakkı insanlar icin nicin gereklidir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Eğitim ve calışma hakkı insanlar icin nicin gereklidir?

Eğitim ve calışma hakkı
Eğitim hakkı calışma hakkı insanlar icin neden gereklidir?

Eğitim ve oğretim insanların yaratılıştan sahip olduğu, en temel uğraş alanlarından birisidir Eğitim ve oğretim dunya nimetlerinden faydalanmanın otesinde insanın toplum icinde kendisine etkili ve eylemli bir yer bulabilmesinin de en onemli şartıdır Eğitim faaliyeti ile insanın toplumla ilişkisi karşılıklı etkileşim ve iletişim sağlamakta, ayrıca bir cok ihtiyacta bu faaliyet sonucu temin edilebilmektedir Eğitim ve oğretim ile ilgili temel haklar ve odevler ve bunlarla ilgili her turlu ulusal ve uluslar arası kanuni duzenleme ve belgeler insan hakları ile ilgilenenlerin onemli bir uğraş alanıdır

Temel bir hak olan eğitim ve oğretim hakkının kanımıza gore ilk once tanımını yapmak gerekmektedir Buna gore eğitim insanın yaradılışında var olan butun bilgi ve kabiliyetleri baz alarak onu yonlendirmek, geleceğe hazırlamak, hayatı boyunca gerekli bilgiyi nasıl elde edeceğini oğrenmesine yardımcı olmaktır Oğretim ise bilgiyi bulmak, kazanmak, bilgiyi kazanma yolunun ve kazanılan bilgiyi hafızada tutarak yeri geldiğinde kullanabilmek icin hatırlamaktır Bu anlamda eğitim irfanı, oğrenim ise kulturu geliştirir

Tarihi surec icerisinde insanların birey olarak yaşayabilmeleri ve toplum dışı kalabilmelerinin mumkun olamayacağı goruşunden hareketle insanlar toplumun kurallarına uymak ve bu kuralları gercekleştirmek icin devlet organizasyonu yapmışlar Devlet toplum kurallarını duzenlemiş ve hangi hakların kullanılacağını tespit ve tayin etmiştir Sosyal devlet anlayışının gelişmesi ile devletin onemli gorevlerinden biride topluma eğitim hizmetlerinin sunulması olmuştur Bu konu ozellikle son iki yuzyılın devlet felsefesi tartışılmaları icinde yoğun bir şekilde yerini almıştır

Sosyal devlet eğitim ve oğretimi devletin başta gelen odevi sayar ve tum vatandaşların eşit imkanlar icinde ,bilime dayalı duşunduren,bilinclendiren, yaratıcı, barışcı,laik ve demokratik eğitim gormesini sağlamaktır Bu cumleden olmak uzere fırsat eşitliğini ve eğitimin toplumla butunleşmesini sağlamak sosyal devletin gorevleri arasındadır devletin eğitimi parasız yapması eğitim faaliyetlerinin planlanması,eğitim kurumlarını yurt capına yayması mesleki ve teknik eğitime ağırlık verilmesi devletin başlıca gorevleridir

alıntı​

Üst Alt