Son Konu

EGO şoförü için 'kasten öldürmeden yargılansın' talebi

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Sincan ilçesinde 22 Aralık 2021'de meydana gelen kazada, Yıldırım Çiçek idaresindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin 06 BU 2075 plakalı EGO otobüsünün, denetimden çıkarak bariyere çarptığı kazada Hatice Akcabayır hayatını yitirirken, 34 kişi yaralandı. Kazaya ait soruşturmada Yıldırım Çiçek'in kanında sentetik uyarıcı 'amfetamin' tespit edilirken, kaza öncesinde sürücünün telefonla uğraştığı araç içindeki kameradan belirlendi. Yıldırım Çiçek hakkında 'taksirle bir kişinin vefatına ve birden çok kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek' kabahatinden 15 yıldan 22,5 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Sanık Çiçek'in, Ankara Batı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya 'konutu terk etmeme' isimli denetim talebiyle hür olan Yıldırım Çiçek katılmazken, müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu. Kelam alan müşteki avukatı, sanığın kaza anına kadar telefonuyla ilgilendiğini bu durumun kamera kayıtlarında sabit olduğunu belirterek, davanın 'taksirle mevte sebebiyet verme' olarak değil 'kasten mevte sebebiyet verme' biçiminde görülmesi talebinde bulundu.

Kazada iki bacağını da kaybeden Nurullah Çankal, "Ampute oldum. Yalnızca bacaklarımı kaybetmedim, iç organlarım da ziyan gördü. Koluma platin takıldı. Şikayetçiyim ve en ağır cezayı almasını istiyorum" dedi.

Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme, sanık Yıldırım Çiçek'in 'konutu terk etmeme' isimli denetim kaidesinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. (DHA)

Üst Alt