Son Konu

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Forumdas

Editor
Katılım
6 Ara 2022
Mesajlar
7,544
Tepkime
15,298
Puanları
113
Konum
adana
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ehliyetsiz araç kullanan sürücüye ceza kesildiği gibi aracın sahibine de ceza kesilmektedir. Örneğin babanızın arabasını ehliyetsiz bir şekilde aldınız ve uygulama noktasında yakalandınız. 3059 TL ehliyetiniz olmadığı için size ve 3059 TL’de babanıza ceza kesilir. Kesilen cezanın da geri dönüşü yoktur.

Para cezasından önemlisi de ehliyetsiz olarak kullandığınız arabayla bir trafik kazasına karışmanız. Eğer ehliyetsiz olarak araç kullanıp karşı tarafın yaralanmasına yada ölmesine neden olursanız çok ağır tazminatlar ve para cezaları ile karşı karşıya kalırsınız. Özetle ehliyetsiz araba kullanmayın ve kullandırtmayın.

Eğer ehliyetiniz var fakat yanınızda değilse bunun da 235 TL cezası var.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ödeme

Ehliyetsiz araç kullanma cezası nereye ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemleri vergi dairesi yada Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı ile yapabilirsiniz.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası taksitlendirme

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası fazla olduğu için dilerseniz cezayı taksitlendirebilirsiniz. Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen park cezasını taksitlendirmek istiyorsanız vergi dairesine başvurun.
 
Üst Alt