Son Konu

Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması hakkında bilgi
Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması nasıl olur
Ekonomik Faaliyetler nasıl sınıflandırılır

Ekonomi: İnsanların gecimlerini surdurmek ve daha iyi yaşam şartlarına kavuşmak icin yaptıkları her turlu uretim, dağıtım, pazarlama ve tuketim faaliyetlerinin ilke ve yontemlerini inceleyen bilim dalıdır

Ekonomik Coğrafya: Ekonomik faaliyetlerin yeryuzundeki dağılışı ve dağılışın bolgeden bolgeye gosterdiği farklılıkları ve farklılıkların nedenleri ve insan yaşamına etkilerini acıklayan bilim dalıdır

EKONOMİK FAALİYETLERİN SINIFLANMASI:
İnsanlar gecimlerini surdurmek icin ve ihtiyaclarını karşılamak icin calışmak zorundadır Ceşitli iş ve mesleklerde calışan insanların mesleklerinin icinde bulunduğu ekonomik etkinlikler icinde yer alırlar

Ekonomik etkinlik( faaliyet): İnsanın yaşamak ve yucelmek icin giriştiği her turlu iş ve bunun sonucunda elde ettiği her turlu urun akla gelir Uretim, tuketim ve dağıtım ile ilgili her turlu faaliyet ekonomik faaliyet olarak değerlendirilirBuna gore avcılık, balıkcılık, tarım, hayvancılık, ormancılık, en ilkelinden en gelişmişine kadar sanayi faaliyetleri, inşaat, ulaşım, ticaret, turizm vb işlerin akla gelmesi gerekir

Gunumuzde ekonomik faaliyetler birincil, ikincil, ucuncul olarak sınıflandırılmaktadır Bu sınıflandırmalar ekonomik faaliyetlerin kokenlerini dikkate alarak yapılan sınıflandırmalardır

ABirincil ekonomik faaliyetler: Tarım, orman, maden ve hayvancılık gibi doğadan doğrudan yararlanmaya dayalı faaliyetleri icerir ( Topraktan ve denizden elde edile)
Bİkincil ekonomik faaliyetler: Hammaddenin işlenerek değiştirilmesi, yeni hammadde veya urun elde edilmesine dayalı sanayi faaliyetlerini icerir ( hammaddenin işlenerek değerli urunlere donuşturulduğu sanayi faaliyetleridir
CUcuncul ekonomik faaliyetler: Hizmete dayalı ekonomik faaliyetleri icerir Turizm, bankacılık, eğitim, sağlık, bankacılık, ulaştırma, haberleşme vb faaliyetlere denir

Gunumuz bilgi iletişim teknolojilerine bağlı olarak oluşan ve araştırma, geliştirme ve karar verme ile ilgili faaliyetleri kapsayacak şekilde dorduncul ve beşincil sektor sınıflandırması yapılarak ekonomik faaliyetler beş kategoride toplanmaktadır

Sanayi Sektoru: Her turlu tarımsal ve hayvansal ve madensel hammaddeleri işleyerek bunlardan doğrudan doğruya kullanılır maddeler ve eşyalar meydana getirme faaliyetlerdir

Ornek: Şekerpancarı veya kamışından şeker elde etmek, Pamuk, keten, yun gibi liflerden dokuma yapmak, topraktan cıkarılan madenlerden kullanılan her turlu alet ve arac yapımı gibi
Tarım Sektoru: İnsanların topraktan ceşitli bitki ve urunleri elde etmesi ve yine ceşitli evcil hayvanları yetiştirip beslemesi ve bunlardan urunler alıp değerlendirmesi faaliyetidir
Başlıca tarım teknikler:
A İntansif (Yoğun) Tarım: Modern tarım metodu olarak da bilinir Nufus yoğunluğunun fazla, tarım alanlarının sınırlı olduğu ulkelerde ve bolgelerde gelişmişlik derecelerine gore uygulanır (Hollanda, Belcika, Almanya, İsrail, Japonya, vb)
Bu metotla, birim alandan en yuksek verim elde etme amaclanır Bunun icin sulama, gubreleme, tohum ıslahı ve makine kullanımı gibi verimi artıran tum yontemler uygulanır Uretimde yıllar arasında cok farklılıklar olmaz Elde edilen verim ve gelir fazla olur

B Ekstansif (Yaygın) Tarım: Tarım alanlarının geniş, nufus yoğunluğunun fazla olmadığı ulkelerde ve bolgelerde yaygın olarak kullanılan metodudur (Arjantin, Kanada, Brezilya, Hindistan vb) Bu metot uygulanırken toprak yoğun bir şekilde işlenmez İklim şartlarına gore, verimde değişiklik olabilir Daha cok tahıl urunleri yetiştirilir

C Nadaslı (Kuru) tarım: Buna ilkel tarım metodu da denir Yağışların yetersiz olduğu ve sulama yapılamayan sahalarda uygulanır Topraklardan iki yılda bir urun alınır Urun ekilemeyen yıllarda toprak surulur, havalandırılır Boylece su depolaması ve mineral zenginleşmesi sağlanır Turkiye’de en fazla, İc Anadolu ve Guneydoğu Anadolu bolgelerinde uygulanır Karadeniz kıyılarında ise, yağışlı iklimden dolayı nadas tarımına ihtiyac yoktur

Hizmetler Sektoru: Elektrik, gaz ve su, inşaat ve bayındırlık işleri, toptan ve perakende ticaret, lokanta ve oteller, ulaştırma, haberleşme ve depolama, mali kurumlar, sigorta, taşınmaz mallara ait işler ve kurumları, yardımcı iş hizmetleri, toplum hizmetleri, sosyal ve kişisel hizmetler, (eğitim, sağlık, din,)

Üst Alt