Son Konu

Elmalı Havuçlu Ve Fındıklı Soslu Kek

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Elmalı Havuçlu Ve Fındıklı Soslu Kek Tanımı İçin Malzemeler

Keki için;
  • 4 adet yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 adet elma
  • 1 adet havuç
  • 1 yemek kaşığı kakao (Tepeleme)
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı un (Kontrollü bir şekilde)
  • 1 çay bardağı toz fındık
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
Sosu için;
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı maskarpone yada labne peyniri
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 paket vanilya

Elmalı Havuçlu Ve Fındıklı Soslu Kek Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Öncelikle un, nişasta, kakao ve kabartma tozu olmak üzere tüm kuruları farklı bir kaba eliyoruz ve sütü, yağı ve robottan çekilmiş elma havucu ve fındık tozunu ek edip karıştırıyoruz.
  2. Ayrı yerde yumurta ve şekeri mikser yardımı ile köpük haline ve beyazlaşana kadar karıştırıyoruz köpük köpük olduğunda hazırladığımız unlu karışama azar azar ekleyip alttan üste ala ala tüm yumurtayı bu karışıma yedirtiyoruz.
  3. Yağlanmış kek kalıbına harcımızı döküp, 180 derece ısınmış fırına veriyoruz (İlk 25 dakika fırının ağzını katiyen açmıyoruz ki kabaran kek sönmesin)ve kürdan testi yapıp kekin içinin pişip pişmediğini denetim ediyoruz.
  4. Fırından çıkarıp birinci sıcağı çıktıktan sonra servis edeceğimiz tabaga aykırı çevirip güzelce soğumasını ve kekin kendini kalıptan bırakmasını sağlıyoruz.
  5. Kek soğuduktan sonra kalıbı kekten ayırıp üzerine sos döküp dilediğiniz üzere süsleyip servis edebilirsiniz (Ben şeker hamurundan minik havuçlar yapıp süsledim) afiyet olsun.
  6. Sosunun hazırlanışı bir kaba yoğurdu şekeri, peyniri, ve vanilyayı ekleyip, ipek üzere bir görünüm alanadek el çırpıcısı ile çırpıyoruz.
Elmalı Havuçlu Ve Fındıklı Soslu Kek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt