Son Konu

En Sıkıntılı Anda Okunacak Dua

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
sıkıntıdan kurtulmak icin dua

Kur'anı kerimde mealen, (Her zorluğun bir kolaylığı vardır) buyuruluyor Sıkıntıdan kurtulmanın da caresi vardır Hic boş vakit gecirmemeli, kendine faydalı bir meşgale bulmalıdır (Sabır kurtuluşun anahtarıdır) sozune uymalı, calışıp sabrederek bir cıkış yolu aramalıdır

Psikolog doktorlar, sıkıntının başlıca caresinin meşgale olduğunu soyluyorlar Kendinize severek yapacağınız işler bulursanız, rahatlarsınız Ayrıca manevi yonden, bazı dualar okumanız da faydalıdır

Hadisi şeriflerde buyuruldu ki:
(Her gun sabah akşam yedi kere, Hasbiyallahu la ilahe illahu aleyhi tevekkeltu ve huve Rabbul arşil azimokuyan, dunya ve ahiret sıkıntısından kurtulur) İbni Sunni

La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır Bunların en hafifi sıkıntıdır) Hakim

(Bir sıkıntıya duşunce, “Bismillahirahmanirrahim vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim diyeni Allahu teala, sıkıntı ve belalardan muhafaza eder) Deylemi, İbni Sunni

(Rızka kavuşan cok Elhamdulillah desin Rızkı azalan cok istiğfar etsin Uzulup sıkılan, la havle vela kuvvete illa billah desin) Beyheki, Hatib

(Sıkıntıya duşen veya borclanan, bin kere La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azimderse, Allahu teala işini kolaylaştırır) Şir’a

(Sıkıntılı iken “Hasbunallah ve ni’melvekil deyiniz!) İ Merdeveyhi

(Yasin okuyanın sıkıntısı gider) Deylemi

(La ilahe illallah kable kulli şey’in, La ilahe illallah ba’de kulli şey’in, La ilahe illallah yebka Rabbuna ve yefni kullu şey’in diyen sıkıntıdan kurtulur) Taberani

(Cuma namazından sonra, İhlas, Felak ve Nas’ı yedişer defa okuyan, bir hafta, kaza, bela ve sıkıntılardan kurtulur) İSunni

(La ilahe illa ente, subhaneke inni kuntu minezzalimindiyen, uğradığı beladan kurtulur) İ Sunni

(Sıkıntı icin şu duayı okuyun: La ilahe illallahulazimulhalim la ilahe illallahu RabbulArşilazim la ilahe illallahu Rabbussemavati ve RabbulErdi Rabbul Arşilkerim) Muslim

(Sıkıntıya duşen 7 defa Allah, Allahu Rabbi, la uşriku bihi şey’a desin!) Nesai

(Sıkıntı icin, “Allah, Allah Rabbuna la şerikeleh deyin!) Beyheki

Sıkıntıdan kurtulmak icin, Allahu tealaya kalbinden yalvararak, 14 secde ayetini ezberden, ayakta okuyup, her birinden sonra, hemen secde etmelidir (Nurulizah)

(Bismillahirrahmanirrahim ve lahavle ve lakuvvete illa billahil’ aliyyil’azim) okumak, sinir hastalığına ve butun sıkıntılara iyi gelir

İmamı Cafer hazretlerinin sıkıntıya duşunce, okuyup, sıkıntıdan kurtulduğu dua şoyledir:
(Ya uddeti ınde şiddeti, ve ya gavsi ınde kurbeti! Uhrusni biaynikelleti la tenamu vekfini biruknike ellezi la yuramu)

Anlamı şoyledir:

Guclukte desteğim, sıkıntıda imdadıma yetişen, her an gorup gozeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!

Hasanı Basri hazretlerine, kıtlıktan, fakirlikten, cocuğunun olmadığından şikayette bulunuldu Hepsine de istiğfar etmesini soyledi Sebebi sorulunca, şu mealdeki ayeti kerimeleri okudu:
(Cok affedici olan Rabbinize istiğfar edin ki, gokten bol yağmur indirsin; size, mal ve oğullar ile yardım etsin, sizin icin bahceler, ırmaklar versin) Nuh 1012

Bir hadisi şerif meali de şoyledir:
(İstiğfara devam edeni, Allahu teala, her sıkıntıdan, uzuntuden, dertten, gecim darlığından kurtarır, ferahlığa cıkarır ve ummadığı yerden rızıklandırır) Nesai, Ebu Davud, İbni Mace

Cepte altın taşımak da sıkıntı icin faydalıdır Sadaka vermek ve 70 kere (Estağfirullah min kulli ma kerihallah) demek, sıkıntıları giderir Bu istiğfarın anlamı, “Ya Rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru demektir

Sıkıntı icin şunlara da riayet edilmelidir Hadisi şeriflerde buyuruluyor ki:
(Sıkıntıları sadaka ile onleyin) Deylemi

(Tarak kullanmak, sıkıntıyı giderir) Deylemi

(Guzel koku ve temiz elbise sıkıntıyı azaltır) Bostan

(Abdestten artan suyu icmek sıkıntıyı giderir) Deylemi

(Akik yuzuk sıkıntıyı giderir) Ukayli

(Başkasının sıkıntısını giderenin sıkıntısı gider) İ Ahmed

(Sıkıntıda duam kabul olsun diyen, genişlikte cok dua etsin) Tirmizi

(En ustun ibadet sıkıntıya sabretmektir) Tirmizi

Kur'anı kerimde de mealen buyuruluyor ki:
(Sabır ve namazla Allah’a sığınıp yardım isteyin) Bekara 45

(Ey iman edenler, sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin Cunku Allah elbette sabredenlerle beraberdir) Bekara 153

(Doğru kılınan Namaz, munker ve fahşadan edepsizlikten, akla ve dine uymayan, esrar, icki, zina, livata gibi her turlu kotulukten, gunahtan alıkoyar) Ankebut 45

Her sıkıntının ilacı beş vakit namazı doğru kılmaktır Namaz doğru kılınırsa butun sıkıntıları yok eder

Üst Alt