Son Konu

Enerji Veren Gıdalar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Enerji Veren Gıdalar

imagesenerjiverengidalar5ad56af8a38f5

1 KIRMIZI BİBER (Kapsaisin): Aktif bir hayatınız varsa, vucudunuzun da enerjik olmasını istersiniz Kırmızı biberde bulunan kapsaisin doğal ağrı kesicidir ve dolaşımı duzenlemeye yardım eder Gercekten de kanınızı mukus ve toksinlerden temizleyen kırmızı biber, oksijenin hucrelerinize ulaşmasını kolaylaştırır Kırmızı biberin mide hastalığına yol actığı inancının aksine, kırmızı biber ulserle savaşmaya yardım ediyor Zayıf bir mideniz ve stres dolu bir yaşamınız varsa, acı veren mide problemlerinden korunmak icin beslenmenize kırmızı biberi ekleyin Ayrıca, kırmızı biber erkekler arasında kanserle ilişkili olumlerin başında gelen prostat kanserini de onlemeye yardım ediyor

2 HAVUC (Betakaroten ve alfakaroten): Yuzyıllardır, havucun gormeyi geliştirdiği duşunuluyordu ve modern araştırmacılar bu inancın doğru olduğunu ispatladılar Havuc ozellikle gece goruşunu geliştiriyor, cunku insan vucudu betakaroteni retina tarafından emilen A vitaminine ceviriyor Bu gece goruşunu destekleyen pigmente transfer ediliyor Ayrıca, betakaroten tuketmek gozleri katarakttan koruyor Havuc hucrelerinizi birbiriyle iletişim halinde kalmasını sağlıyor Betakaroten, dokuların bakımı ve tamiri icin onemli olan hucreden hucreye iletişimi destekliyor Bu da hucrelerinizin kanserleşmesini engelliyor Bilimadamları betakarotenden daha iyi olan alfakarotenin tumor gelişimini onlediğini buldular Cildiniz icin de cok iyi olan betakarotene yeteri kadar sahip olursanız, yaygın cilt problemleri ve hastalıklarından korunursunuz Eğer guneşte fazla kalırsanız, havuc UV ışınlarının hasarına karşı cildinizi korumaya yardımcı olur Diğer taraftan, yeterince guneş ışığı almıyorsanız beslenmenize ekleyeceğiniz havuc, cildinize bronzlaşmış bir goruntu verecektir Cunku, betakarotendeki turuncu renk cilt altında depolanıyor Havuca alternatif olarak yer elması ya da helvacı kabağını her gun tuketebilirsiniz

3 KİVİ (C vitamini): Fazla seyahat ediyorsanız, olağandışı saatlerde uyursunuz ya da stres altında olursunuz Bağışıklık sisteminiz de zayıflar C vitami bağışıklık sisteminin sağlıklı işlemesi icin gereklidir Kivide de portakaldan daha fazla C vitamini bulunuyor Sadece serbest radikalleri tahrip etmeyen antioksidanlar, belirli hastalık turlerini azaltmaya yardım ediyorlar Ayrıca her gun kivi yemek, vucudunuzu astım ya da kuru oksuruk gibi solunum yolu hastalıklarına karşı korur Bunun yanında gunde bir kivi, kalp krizi ve felci onlemeye yardımcıdır Kalp sorunu olanlar icin aspirinle yer değiştirebilen kivinin her gun yenmesi gerekiyor Cunku, damarlardaki pıhtılaşmayı onluyor Kiviye alternatif olarak portakal ya da papaya (vatanı Amerika olan ulkemizde de yetişen kavuna benzeyen meyve) yiyebilirsiniz

4 FASULYE (Lif ve protein): Yuksek oranda lif iceren fasulyeler bircok nedenden dolayı sağlık icin yararlıdır Lif sağlıklı bir sindirim sistemi icin gereklidir Sindirim sisteminde kolay ve hızlı bir şekilde hareket eden lifler sindirim sistemini temizler ve sistemin fonksiyonunu yerine getirmesini sağlar Duzenli olarak lifli gıdalar tuketmenin asabi bağırsak sendromu ve kolon kanseri gibi belirli sindirim sistemi hastalıklarından koruduğu belirtiliyor Fasulyedeki lifler, kilo vermeye de yardım ediyor Cunku bol lifli gıdalar, duşuk glisemik indekse sahiptir Ayrıca az kaloriye sahip olan fasulye sizi tok tutar ve yuksek kalorili yiyeceklere karşı kendinize hakim olmanızı sağlar Yemekte tukettiğiniz fasulye, kan şekeri seviyenizi daha sabit tutacağı icin diyet yapanlar icin de mukemmel bir secimdir Fasulye de ayrıca cilt dokusu, sac, kemik, tırnak, kas ve kan icin yapı taşı olan proteinden bol miktarda bulunuyor Protein ihtiyacını fasulye, kolesterol ve yağ olmaksızın karşılıyor Fasulyeye alternatif olarak ise bezelye veya mercimek tuketebilirsiniz

5 KARADUT (Antioksidan): Karadut yemenin bir faydası, vucudunuzdaki toksinleri ve kirleri atarak temiz tutmaktır Karaduttaki siyah pigmentlerde cok guclu antioksidanlar var Antioksidanlar sağlığınız icin yararlıdır ve yaşlanma surecini de yavaşlatır Bunun yanında antioksidanlar, yaşa bağlı hastalıkları ve rahatsızlıkları onluyor Karadut kotu kolesterolu duşuruyor ve kalbi koruyor Alzheimer ya da felcten sonra oluşan hafıza kaybı gibi sorunlara karşı beyni koruyor Ayrıca, kanser, viruslerden koruyan bu meyveyi sabahları kahvaltınıza dahil edebilirsiniz Karadut sevmiyorsanız, kiraz ya da eriği deneyebilirsiniz

Üst Alt