Son Konu

Ersin Onay Kimdir, Ersin Onay hayatı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ersin Onay biyografisi
Ersin Onay hakkında data

Prof Ersin Onay

İstanbul ’da 1949 yılında doğan sanatkâr, piyano öğrenimine 4 yaşında başladı 1955 ’te İstanbul Belediye Konservatuarı ’na girdi Çalışmalarına, 1959 ’da Ankara Devlet Konservatuvarı ’nda Fuad Türkay ve Ulvi Cemal Erkin ile devam etti Konservatuvar ’ın Yüksek Devre'sini 1968 yılında bitirdikten daha sonra, Devlet Uzmanlaşma Bursu kazanarak Fransa ’ya gitti Paris ’te Pierre Sancan, Thierry de Brunhoff ve Pierre Fiquet gibi piyanist ve pedagoglarla çalıştı Alfred Cortot ’un kurduğu Ecole Normale de Musique de Parisden 1971 yılında virtüozite, 1973 ’de Licence d ’Enseignementdiplomalarını, birincilik ve jüri özel ödülleriyle (Premier nomme avec Felicitation du jury) aldı Prof Ersin Tasdik Paris ’te eğitimini tamamladıktan sonra, 1974 ’de İstanbul Devlet Konservatuvarı ’na atandı Bu kurumda Birim Başkanı ve Müdür olarak 1980 yılına dek kurucu çalışmalarda bulundu

Çalışmalarını 198083 yılları aralarında öğretim üyesi olarak Almanya ’da sürdürdü ve Avrupa ’nın farklı alanlara yönlendirilmiş ülkelerinde konserler verdi 1983 yılında,Ankara Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyeliği'ne ve Müdürlüğü ’ne getirildi 1987 yılında Bilkent Üniversitesi ’nin kuruluşuyla, Üniversite ’nin Kurucu Birim Başkanlığı ve Dekanlığı'na getirilen artist, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ’nin Fakülte ’ye ast Müzik Hazırlık Okulu ’nun ve mezuniyet sonrası programları veren Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü ’nün kuruluşunu ve çocuklara dört yaşından itibaren eğitim veren Erken Müzik Eğitimi Programını gerçekleştirdi

Onaylama, 1988 ’de Bilkent Uluslararası Müzik Yaz Okulu ’nu, aynı sene bu mektep bünyesinde Bilkent Milletlerarası Gençlik Senfoni Orkestrası ’nı; 1993 ’de önce Bilkent Sinfonietta daha sonra Bilkent Uluslararası Akademik Senfoni Orkestrası ’nı (Bilkent Senfoni Orkestrası) kurdu 1994 yılında ise, Bilkent Milletlerarası Anadolu Müzik Festivali ’ni kasıtlı olarak uygulamaya koydu 1995 ’te Bilkent Akademik Konserler Dizisi ’ni hayata geçirdi Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu Atatürk Merkezi ile Yüksek Öğretim Kurulu Genel Kurulu üyeliklerinde de yer alan Prof Ersin Tasdik, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanlığı, Müzik Hazırlık Okulu ile Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü Müdürlüğü, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Akademik Konserleri Sanat Yöneticiliği, Ahmed Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanlığı görevlerini 1999 yılına kadar yürüttü 20002002 yılları aralarında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Genel Müdürü olarak devir yaptı Halen İstanbul Festivali Danışma Kurulu Üyesi ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ’nde Öğretim Üyesi'dir 19911995 yılları aralarında Üniversitelerarası Komite kontenjanından YÖK üyeliği yapmıştır

Prof Ersin Onaylama,Sevda Cenap And Müzik Vakfı Danışma Kurulu Üyesi olup, ayrıca İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın isteği üzerine, Vakıf bünyesinde müzik ve sahne sanatları alanında yaş sınırı olmaksızın uygulanan bir eğitim programının tasarımını ve Yüksekokul İKSEV'in kuruluş organizasyonunu gerçekleştirmiştir *

Üst Alt