Son Konu

Esra Erol "Kara duvak" hakkinda konustu

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Esra Erol Kara duvakhakkinda konustu esra erolun ilk kitabi kara duvak esra erol birincil kitabi kara duvak ile okurlar bulusuyor kara duvak esra erol Sevgili melekler kisa vakit önce anne olan basarili sunucumuz Esra erol Kara Duvakisimli kitabiyla sunlari anlatti Gözü âmâ eden 'aşk'ın gözünü bir nebze olsun açmak için yazılmış bir kitap Kara Duvak, çocuk gelinler ablalarının teyzelerinin hatalarını tekrarlamasın diye 1548646990 1548646990 esraerolkaraduvakhakkindakonustu5c4e7a538ec7fesraerolkaraduvakhakkindakonustu5c4e7a538ec7f esraerolkaraduvakhakkindakonustu5c4e7a538ec7f ​Atv Yenibosna stüdyolarına randevumuzdan biraz erken gidiyoruz, Müge Anlı’nın programı bitmek üzere, birazdan Esra Erol’un burada olacağı haberi geliyor Mükemmel bir koşuşturma var, burası bir televizyon stüdyosundan fazla bir hastane koridoru gibi Herkesin bir derdi var ve bu dertlerine tedavi bulmak için buraya gelmişler Biz de Esra Erol’un yeni kitabı ’Kara Duvak’ için buradayız! Esra Bayan kapının birkaç adım önünde görünüyor, yayından saatler önce stüdyoya gelmesiyle, iyi bir programcının birkaç adım önünde Erol, çocuk yaşta gelin olan kadınlar için ’reel’ bir kitap yazmış, buradaki hiçbir şey kurgu yok! Kimi kendine tecavüz eden adama gelin edilmiş, kimi aşkın heyacanına kapılıp çoçuk yaşta evliliğe ’evet’ demiş on beş bayan ve onların hikâyeleri Erkeklerinin sevdikleri kadını imzadan sonradan neden başka biri yapmaya çalıştıklarını, yalnızca ’aşk’ üstüne bina edilen evliliklerin birincil depremde nasıl yıkıldığını, kirişlerinden kolonlarından çalınmış evlilikleri konuştuk’Çocuk gelinler’ sadece Güney Doğu’nun bir sorunu mu? ’Evlenenince düzelir’, ’Beyim, ne yapsa yeridir!’ klişelerine Esra Erol ne diyor? Genç kızlara öğüt ne? Gözü âmâ eden ’aşk’ın gözünü bir nebze olsun açılmak için yazılmış bir kitap Kara Duvak, çocuk gelinler ablalarının, teyzelerinin hatalarını tekrarlamasın diye Esra Erol bugün Tüyap kitap fuarında 15:0017:00 aralarında okuyucuyla imzada buluşacağı kitabı ’Kara Duvak’ı sabahcomtr okuyucuları için anlattı ’Sahici’ bir kitabı, ’sahici’ bir kadınla konuşunca, röportajın sahici olması da bir mecburiyete dönüştü Kara Duvak’ta 15 kadın var, 4’ü adsız ve geri kalanlar da soyisimsiz Bu kadınlara nasıl ulaştınız? Bu kadınların tümü programa evlenmek için gelen kadınlar Onların yaşam hikâyelerini, çocuk yaştaki gelinlerin hikâyesini insanlarla paylaşmak istedik Yaptığımız röportajları, kitaba dönüştürelim ve birazcık da insanların gözüne sokalım istedik aslında Ben de keza bir bayan hem bir televizyoncu hem de ’çocuk gelinler’ konusunda hassas biri olarak, kadına her türlü şiddetin aleyhinde durmak istedim Fena evliliklerin en büyük mazereti olarak ’aşk’ çıkıyor karşımıza Kitapta görüyoruz ki adaleli bir aşk adaleli bir evliği getirmiyor! Cümbür Cemaat âşık olduğunu sanıyor! Âşık elde etmek dünyanın en hoş şeyi Hepimiz, bedenimizin yenilenmesi için, beynimizin yenilenmesi için, yeni bir enerjiye sahip edinmek için âşık olmayı seçiyoruz Evlilik monotonlaştığı vakit da bir kıyamet kopartıyoruz ve Bu evlilik nereye gidiyor, biz birbirimizden uzaklaştık mı, diyoruz O da aşkın bir belirtisi fiilen, fakat bu kitaptaki kadınların hayatlarında sadece aşkları var! Benim de bir aşkım var, ben de bir adamı seviyorum, ben o adama 22 yaşında âşık oldum ve o ilişkimi de aşkımı da sürdürdüm Nihayetinde evlilikle sonuçlandırdım ve bir çocuk doğurdum, ama tüm bunlarla birlikte yürüyen diğer taraftan ’Esra’ var! Özgüvenimi doyurduğum, egomu doyurduğum, kendimi memnun etme ettiğim, var olduğumu ispatladığım bir alanım var! Benim sadece 5 yıldır popüler bir kimliğim var, ama ondan önce de çalışma hayatı olan, gelecekle ilgili kendi adına zihin ve görüşleri olan biriydim! Fakat elinizde yalnızca aşkınız varsa ve hayatınızı bir adama bağlıyorsanız, aslında felaket orada başlıyor Içki ve kıskançlık evlilikleri uçuruma sürükleyen en büyük faktör olarak karşımıza çıkıyor! Hemen herkes sosyal içici, alkol almak, kafayı dağıtmak, alkolün verdiği rahatlıkla eğlenmek fazla neşeli olabilir, fakat buradaki içki erkeğin bastırılmış duygularını ön plana çıkartan bir alkol, adam içerken, Azıcık kafamı dağıtayım, rahatlayayım, sabahleyin hoş uyanayım demiyor!O içki alırken, evdeki ekonomik sorunları, karısıyla problemlerini, annesinin onu ’dır dır’ yemesini, özgüven eksikliğini, hepsini bir heybeye koyarak içiyor ve bunun kadına dönüşü ’baskı’ oluyor! Ailelerin payı nedir, genç kızlar, ufak gelinler meselesinde Tecavüz sonrası namuslarını temizlemek için, kendilerine tecavüz eden adamlarla evlendirilen kadınlar da var kitapta! Katiyen bir genelleme yapmak istemem, lakin Kız büyüdü, evlensin de sofradan bir ekmek yetersiz olsun, gözüyle de bakılıyor birazcık! Bunu asla genellemiyorum, fakat benim gözlemim bu yönde! Aman evlensin de sorumluluğu diğer birinin üstüne yıkılsın!Evlendikten daha sonra da Aman sakın ayrılıp gelmesin, bir de yanına çocuğu var, biz zaten üç boğaza kuvvet bakıyoruz, sofraya iki boğaz daha eklenmesin, gibi fikirler var! Bütün bunların sonucunda ailelerde Evliliğini sürdür, evliliğini kurtar, feryadı oluşuyor! O sahipsizlik erkeği güçlendiriyor gerçekten Sana sahip çıkan benim, ben ne yaparsam o, durumuna getiriyor! O yüzden kadının bir gelecek ve kariyer planı olmalı Kariyer planı derken herkes üst düzey idareci olsun, gazeteci televizyoncu olsun demiyorum, herkesin yatkınlığı, ilgisi ne ise, dokuma mi, yemek mi, temizlik mi, sekreterlik mi, bundan böyle ne ise, o yolda yüreyeceği bir bölge seçmeli kendine ve o yoldan gitmeli Kitapta başarı hikayeleri de var aslında; darbe yiyen, yıkılan, fakat her yerde ayağa kalkan kadınlar! Ayla, Dilara Teyze, yaşadıkları sıkıntıları unutup yollarına ve hayatlarına devam edebilen, o mücadeleyi içlerinde barındırabilmiş, yaşatabilmiş kadınlar Erkeklerin evlendirdikleri kişiyi değiştirmeye karşın bir eğilimleri oluyor! Kılık kıyafet, hâl hareket! Sevdikleri kadını başka biri yapmaya çalışıyorlar id Bu yalnızca eğitimsiz kesimde yok, eğitimli kesimde de böyle fiilen Bizim camiada mesela, kadını sahnede görüyor, sahnede âşık oluyor Herkesin ona hayran olmasına hayran oluyor ve o kadınla evleniyor! Birincil cümlesi de Bundan Böyle sahneye çıkmayacaksınoluyor Kadın kendini yuvasına, ailesine, çocuklarına veriyor, bu sefer de, Aa, bu evdeki kadın pespaye, sahnedeki kadın ışıl ışıldı, rengarenkti, cilveliydi, daha özgüvenliydi, diyor! Onu ezmeye başlıyor Sen, doğrusu senin onu sevmene sebep olan özelliklerden vazgeçirmeye çalışıyorsun o kadını Buradaki sebepler, birazcık kıskançlık, birazcık özgüven eksikliği ve azıcık da erkek egemenliği devreye giriyor Emrindeki burada kadınlarda da kusur var! Hemen bir erkeğin boyunduruğu altına girme, o ne derse kabul etme, yeni gelin moduna girip Erkeğim ne derse o olurtavrının da etkisi var Senin kimliğin nerede, kişilin nerede, karakterin nerede? Bu ’çocuk yaşta gelinlik’in algıda Doğu’nun bir sorunu gibi gözükse de kitapta anlıyoruz ama, bu coğrafyalardan egemen bir sorun doğrusu! Böyle bir seziş var lakin, elbette böylece değil! Karakterlerden biri Amerika’da yaşıyor! Birinin ailesi eski İstanbullu Batı’da da bu olaylar yaşanıyor, bunu gazelerden, televizyonlardan görüyoruz maalesef İstanbul’un göbeğindeki kıskançlık cinayetleri yakın zamanda, yanıbaşımızda yaşanan olaylar Evlenmeyi düşünen tüm genç kızlar, çocuk gelin adayları, sizin programa katılanlar, bu kitabı okumalı, çünkü yapılan hatalar, yanlışlar hep benzer doğrusu Hepimiz evlenmek istiyoruz, hepimiz bir ilişkimiz olsun istiyoruz, aile ayarlamak, çocuk doğum yapmak sitiyoruz Kurduğumuz hayalin mutlu sonla bitmesini temenni ediyoruz, lakin bu mutlu son için iki taraflı fedakârlık gerekir, çaba gerekir O huzuru ve mutluluğu cümbür cemaat için temenni ederken, bir yana da şunu söylemek lazım Sizin ilişkinizin gidişatı, evliliğiniz için koskocoman bir gösterge İlişkide kıskanç birine Ah bana bayılıyor, beni fazla kıskanıyor, bana âşıkdeyip, sözlü, fiili şiddetini sineye çekerseniz, şüpheniz olmasın ancak, bu kişi bu haraketlerine evlilikte de misliyle devam edecektir Biz o farkı göremiyoruz! Kimse kendini gizlemez Evlenmeden önce böyle değildi, ben ona inamıyorum Aşkın gözü kördür maalesef Öyleydi ama sen görmüyordun, bakmak istemiyordun! Biz bu kitabı biraz da ’aşkın gözünü açabilmek’ için hazırladık doğrusu Eskiden sorulan sorular, evin var mı, araban var mı, sigortan var mı, şeklindeydi! Acilen iseProgramdan bahsetmişken, ufak bir gözlemimi de paylaşmak istiyorum Herkesi evi, parayı, güzelliği arıyor lakin burada Bayram Otel örneği karşımıza çıkıyor! Dış cephesi çok hoş bir otel fakat, kolonlara kirişlere aynı özen gösterilmemiş Evlilik için de biraz böyle yok mi, kuşkusuz bütün bunlara sahip biri bununla birlikte iyi bir karakter de olabilir, fakat biraz hatalı yolla aranmıyor mu mutlu evlilikler? Çok güzel bir soru sordun doğrusu, ama programın giderek profili değişmeye başladı Birincil yaptığım yıllarda, iş, sigorta, konut gibi temel şeyler aranıyordu adaylarda Şu Anda gelen grubun yaş ortalaması düşük olduğu ve hayatla ilgili beklentileri öbür olduğu için sorular da değişti Ben bu adamlakadınla anlaşabilir miyim, ailelerimiz uyar mı, hayat görüşlerimiz ortak mı? Önceden sorulan sorular, evin var mı, araban var mı, sigortan var mı, şeklindeydi! Acilen bundan böyle kadınlar Sinemaya gidiyor musun, hayatla ilgili beklentilerin nedir, kaç flört yaşadın, bunlardan niye ayrıldın, gibi sorular soruyorlar Gün sonunu nasıl geldiğinizi merak etim açık konuşmak gerekirse, ben burada yarım saat geçirdim ve gerçekten şaşırdım Acayip hummalı bir alıştırma ve ebedi bir koşuşturma var Hastane koridoru gibi, herkesin bir derdi var ve sizler bu dertlerle bire bir muhatap oluyorsunuz? Her gün bunu yapmak nasıl bir şey! Muhteşem bir şey! Burada yarım saat süre geçirdin, onlarca yüzlerce insan geliyor, dertleriyle birlikte Bunları çözmeye çalışıyoruz daha sonra da aralarından eleme yapıp programa çıkartıyoruz! Sonradan üç saat boyunca onların derdini kişisel olarak ben dinliyorum Hadi program bitti, bu halk evlerine, otellerine kendi dünyalarına gidiyor Sahiden büyük organizasyon Burada disiplin fazla önemli, yaptığımız iş bıçak sırtı bir meslek! Bayan ve erkek ilişkileri bayağılaşabilir, kontolü sağladığınızda fazla tatlı bir hâl de alabilir Ben işimi dürüst yaptığıma, sistemi doğru kurduğuma inanıyorum O insanlarla iletişime geçen arkadaşlarımın sabrı, ikili ilişkilerdeki tavırları benim için fazla kayda değer Burada çalışan arkadaşlarımın hepsi iyi aileleri olan, sabırlı ve mutlu çocuklar ve hayata bakışlarımız da bir! O yüzden konukları dinlerken programa evlenmeye gelen biri yok de bir arkadaşımız bir ablamız gibi dinliyoruz Bu ilişkiler de zamanla gerçekten bu şekliyle kuruluyor! Geçen yıl şöyle bir espri vardı, dizilerde, izaç progrmalarından daha fazla evleniliyor diye Durum bu sezon nasıl? Dizilerle yarışıyoruz Başarılı evliliklerin dönüşleri oluyor bize! Bunları duyduğumuzda çok da mutlu oluyoruz Ben biraz eksik ve net izaç yapma taraftarıyım, çünkü fazla izaç yaptırıp takip edemediğiniz süre ve o evlilikler hüsranla sonuçlandığında fatura, Onlar anlaşamadı, diye çıkmayacak ’Esra Erol’da evlendiler diye çıkacak! Sizi etkileyen en çok hangi hikaye oldu kitapta! Semra, Ipekli, Dilara, sahiden tümü ama ekseriyet Ipek üzerinde duruyor, Semra da benzer şekilde Semra Tecavüze uğruyor ve o kişiye eveniyor sonra öğreniyoruz ama eşi daha önce 10 yaşındakı bir erkek çocuğuna da tecavüz etmiş! Evet Semra’nın hikâyesi de kitaptaki en etkin hikâyelerden biri Beni de çok etkiledi Bana geliyorlar ve kitabı soruyorlar, ben de ne varsa anlatıyorum, yayıncım dedi fakat Ne yapıyorsun Esra Hanım?Ne yapıyorum, kitabı anlatıyorumdedim Sen kitabın tamamını anlatıyorsun insanların okumasını engelliyorsundedi Bizim işimizde televizyonda yaptığımız işi detaylı olarak anlatmamız gerekiyor! Ben de oradan kalma bir alışılmışlık her şeyi detaylı anlatırım Dedi oysa, Anlatma, birkaç kelimeyle özetle, o zamandan beri öyle yapıyorum!Atv’de ’Hayat Devam Ediyor’ başladı, paralel bir hikaye, ne düşünüyorsunuz? ’Yaşam Devam Ediyor’dan fazla umutluyum, yalnızca ben yok, ayrıca izleyici ayrıca kanal koskocoman bir beklenti içinde, inşallah bu beklentiler karşılığını bulacak! Irk da önemli bir seziş oluşturacağını düşünüyorum!’Fatmagül’ün Suçu Ne?’ de bu hafta muazzamdı, gözyaşları içinde izledim, tüylerim diken diken oldu! Hayat, Fatmagül ve onun gibi daha nice kadınlar, aynı dramı yaşıyorlar, onların susmaması gerekli! Çünkü onlar sustukça bu sapkınlar devam edecek Bu bir ’iffet davası’ yok, başlarına gelen olayları o kadınlar seçmedi, onlar yaşamadı Bu yaşamlar onlara dayatıldı, defalarca susturuldular! Lüften susmasınlar, o çirkin davranışlarda yer alan insancıklar adalet ettikleri muamaleyi görsünler, hak onlara cezasını versin! Kadınların kendine sorması gereken soru ne onlar neleri yapmasınlar? Biri hakkımızda bir dedikodu kötüleme çıkardığı zaman, başımıza bir şey geldiği süre hemen pusuyoruz Katiyen pusmasınlar, Cümbür Cemaat beni yanlış mı, anlar?, Hayır kardeşim anlamaz!, ailene anlat,ailen dinlemiyorsa, ailede en sözü geçen birine anlat, o da dinlemiyorsa git polise anlat Biz rezil olmaktan korktuğumuz için daha rezil olacak ülkü geliyoruz Elalem ne der?Kim ne derse desin! Kitapta şöyle bir tümce var; Aile baskısını, toplumun baskısını, mahale baskısını bir yanlamasına bırakarak, kendin için içten kararlar verme zamanı! Çünkü yarın, bu acıları yaşadığında yanına kimse olmayacak!Sen parasız kaldığında, pulsuz kaldğında, tecavüze uğradığında, ufak yaşta cebren evlendirildiğinde, mutsuz olduğunda hiç kimse olmayacak! Sen kaderinle baş başa kalacaksın! İşte ben bu kadınların kaderleriyle baş başa kalmasını istemiyorum Izaç kararını vermeden önce düşünsünler, nokta! Ümit BUGET  

Üst Alt