Son Konu

etekleri zil calmak deyiminin hikayesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
etekleri zil calmak deyiminin hikayesi nedir

Osmanli'da gayrimuslimler (hamamlarda saniyorum) giysi uclarina minik canlar takmak ve yuruduklerinde yerlerini belli etmek zorundaymislar Etekleri zil calmak deyimi de buradan geliyor
Başka bir rivayete gore de; vaktiyle Anadolu ’nun bir şehrinde, herkesin sevdiği, hurmet ettiği, keramet sahibi guler yuzlu, tatlı dilli bir kişi varmış
Bu kişinin, pabuclarının sivri ucunda, cubbesinin eteklerinde yuzlerce ufak kuzu cıngırağı varmış Uzaktan bu kişinin geldiğini herkes cıngırağın cıkardığı sesten anlarmış Bu cıngırakları neden taktığını soranlara:
—Efendim, insan bilmeyerek gormeyerek yerdeki karıncaları ciğneyebilir Onları urkutup kacmalarını sağlamak icin olduğu kadar, tehlikeli ve zararlı hayvanlar da benim onları ezeceğimi anlayıp saklandıkları yerden kacmak isterken ortaya cıkmalarına sebep olur, diye yanıtlarmış
Bir gun emniyet kuvvetleri bir takip sonucu pusu kurarak azılı harami cetesinin saklandığı yerden cıkmasını beklerken, o sırada cıngıraklı kişi de oradan geciyormuş Azılı cete cıngırak sesini duyunca yakalanacağını sanarak bulunduğu yerden ortaya cıkıp kacmak isterken kıskıvrak yakalanmışlar
Azılı cetenin yakalanmasını sağladı diye emniyet kuvvetleri ve oraya koşan halk sevincinden bu kişiyi kucaklayıp havaya kaldırırken, eteklerindeki cıngıraklar daha cok ses cıkarmış adeta ve zil calmış Zil sesinden de herkes mutlu olmuş
Bu olaydan sonra bu yorenin halkı, bir şeye cok sevinince veya mutlu bir sona ulaşanları gorunce “ne o eteklerin zil calıyor, demeye başlamış Bu deyim de bizlere bu oykuden kalmış

Üst Alt