Son Konu

Ethereum Bellatrix yükseltmesi gerçekleşti

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

BTCHaber TV yaptığı yayınlarla Türk kripto ve finans piyasalarına ışık tutmaya devam ediyor. Kıvılcım Mükemmel Ertunç’un moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayında Ekonomist Tunç Şatıroğlu finans piyasalarındaki son gelişmelerle birlikte gündemi kıymetlendirdi ve tahlillerini paylaştı. Programda; Avalanche ağındaki flash loan saldırısı, merakla beklenen Ethereum Merge süreci ve stablecoin süreç hacminde yaşanan artış üzere birçok mevzu ele alındı.

Kripto para ve blokzincir ile ilgili en son haberleri okurlarıyla buluşturan BTCHaber’in YouTube kanalı BTCHaber TV, yaptığı yayınlarla kripto para, blockchain ve global iktisattaki gelişmeleri izleyicileriyle buluşturuyor. Bu hafta yayınlanan programda; Avalanche ağındaki flash loan saldırısı, Ethereum Merge süreci ve stablecoin süreç hacminde yaşanan artış üzere gündem hususları ele alındı. Kıvılcım Kusursuz Ertunç’un moderasyonundaki yayında Ekonomist Tunç Şatıroğlu, gündem değerlendirmelerinin yanı sıra piyasalara dair tahlillerini paylaştı.

Avalanche ağında flash loan saldırısı gerçekleşti

Blockchain siber güvenlik şirketi CertiK tarafından elde edilen bilgilere nazaran; Avalanche ağında “flash loan” saldırısı gerçekleşti. Ağdan 370 bin dolar çalan hacker’lar, bu saldırıyı gerçekleştirebilmek için Avalanche ağında yer alan bir akıllı kontrattan yararlandı.

Ethereum Bellatrix yükseltmesi gerçekleşti

Ethereum blokzincir ağının iş ispatından (Proof-of-Work) hisse ispatına (Proof-of-Stake) geçişi için birinci adım tamamlandı. Merge ismi verilen ve eylül ortasında beklenen kritik güncellemeye yönelik birinci adım olarak Bellatrix yükseltmesi, 144896. epoch’da muvaffakiyetle gerçekleştirildi. Bu geçişle birlikte Ethereum ağındaki süreçler Merge için entegre edilecek ve blokzincir Paris yükseltmesine hazırlanacak.

Gizemli balina, 22,2 milyon dolarlık Shiba Inu aldı

Crypt Eye’e nazaran, kripto alanında balina olarak isimlendirilen ve kim olduğu bilinmeyen büyük bir yatırımcı, geçtiğimiz hafta piyasa bedeli yaklaşık 22,2 milyon dolar olan 1.713 trilyon SHIB alımı gerçekleştirdi. Bu kripto cüzdanında bulunan toplam token sayısı, yaklaşık olarak 24 trilyon SHIB olarak görülüyor. 24 trilyon SHIB’in piyasa kıymeti ise yaklaşık olarak 319,2 milyon dolar.

Endonezya, kripto para borsası kurmak istiyor

Son devirde birçok ülke kripto para üniteleri ile yakından ilgilenmeye başladı. Bu sefer kripto para dalına giriş yapmak isteyen ülke Endonezya oldu. Ülkenin ticaret bakan yardımcısı Jerry Sambuaga, kripto para ünitelerine olan ilginin arttığını ve Endonezya hükümetinin bu borsayı tüketicileri muhafazanın bir aracı olarak gördüğünü söyledi. Sambuaga, Endonezya’nın 2022 yılı sonuna kadar bir kripto para borsası kuracağını açıkladı.

Stablecoin süreç hacmi artışta

Terra’nın algoritmik stablecoin‘i UST, yalnızca piyasaları makûs etkilemekle kalmadı, stablecoin’lerin yatırımcılar nezdindeki güvenilirliğini de hayli olumsuz etkiledi. O denli ki, arka arda gelen stablecoin depeg’leri, bir devir yatırımcıların tekrar klasik para ünitelerine yönelmesine dahi neden oldu. Lakin son bilgileri incelediğimizde stablecoin’lerin süreç hacimlerinde artış gerçekleşti. Düzeltilmiş stablecoin hacmi, The Block Research datalarına nazaran Ağustos ayında 655,2 milyar dolardan tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 866,2 milyar dolara çıkarak yüzde 32,9’luk artış yaşadı.

LG, Hedera Ağında NFT platformunu piyasaya sürüyor

Güney Kore merkezli LG Electronics, 2022’nin üçüncü çeyreğinde “Wallypto” isimli birinci kripto cüzdan uygulamasını piyasaya süreceğini kısa mühlet evvel duyurmuştu. LG, bu kere şirket tarafından desteklenen Hedera ağında LG Arka Lab isimli NFT platformunu piyasaya sürüyor.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, piyasalar ve kripto paralar ile ilgili tahlillerini ise şu biçimde paylaşıyor:

Piyasa analizi

Cuma günü gelen tarım dışı istihdam bilgilerini piyasalar sevmişti. Borsalar üst gerçek gidiyordu. Aslında bizim için dönüm noktası olabilecek bir bilgiydi. Lakin Gazprom’un gazı kestiğini açıklamasının akabinde tarım dışı istihdam verisinin de bir kıymeti kalmamış oldu. Ben önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verisinin bir dönüm noktası olmasını bekliyorum.

Enflasyonda aslında düşüş bekliyorum. Temmuz’da enflasyonun düşeceğini iddia ediyordum gerçekten o denli de oldu. Üstelik çekirdek enflasyon da düştü. Açıklanacak olan Ağustos enflasyonunun da düşüş istikametinde olmasını bekliyorum. Yani enflasyon 2 ay üst üste düşmüş olacak. Fed için de bir aylık bilgi bir şey tabir etmiyor. Fed en az 2 hatta 3 aylık data görmek ister. Fakat piyasa için 2 aylık data kâfi olacaktır. Ardından de önümüzdeki hafta yükselişe başlayacağımızı düşünüyorum.

Aslında ağustos ayında hoş bir gidişat vardı. Lakin Fed üyelerinin konuşmalarıyla birlikte gerginlik de arttı ve düşüşler geldi. Lakin ben önümüzdeki hafta prestijiyle bunları geride bırakabileceğimizi düşünüyorum.

Ethereum (ETH) analizi

Ethereum (ETH) Merge’üyle ilgili olarak herkeste bir beklenti var. Herkeste beklenti yaratan bir haber beni biraz korkutuyor. Zira bu türlü şeyler genelde satış fırsatı olarak da değerlendirilebiliyor. Ama tüm bunlardan bağımsız, piyasada bir yükseliş olduğu takdirde Ethereum’daki (ETH) yükselişin daha tesirli olabileceğini aslında her seferinde söylüyorum. Ayrıyeten Ethereum’daki (ETH) maksadım ise 3.580 dolar düzeyi.

Bitcoin (BTC) analizi

Bitcoin (BTC) 20.500 dolar düzeyini üst kırdığı vakit yükseliş başladı diyebiliriz. Şu anda ise yatay olarak hareketine devam ediyor. Bunun da sebebi ABD borsalarında yaşanan düşüş. Aslında Bitcoin’de (BTC) Nasdaq’taki kadar bir düşüş yaşanmadı. Kısmen daha yatay ilerledi. Bence piyasa oyuncuları da bu fiyatların gereğince düşük olduğunu ve satmanın mantıklı olmadığını düşünüyor. Baktığımız vakit sinyaller de yükseliş için vaktin yaklaştığını söylüyor.

Ripple (XRP) analizi

Ripple’da (XRP) bir değişiklik yok. Daha evvel verdiğimiz 0,38 dolar maksadı devam ediyor. Buradaki bekleyiş uzun vakittir devam ediyor. Sanıyorum mahkeme süreciyle ilgili bir bekleyiş mevcut. Tabi bu esnada piyasa da üst gitmiyor. Piyasa gitmeyince Ripple’da (XRP) gidemiyor.

Altın analizi

Altın bir düşüş trendi içerisinde. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş bunda çok tesirli oluyor. Öte yandan Fed üyelerinden şahin açıklamalar gelmeye devam ediyor. O yüzden burada yalnızca Altın grafiğinin değil ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarının da grafiğinin takip edilmesi gerekiyor. Ayrıyeten ABD enflasyon verisi de tekrar buradaki harekette etkileyici ögelerden biri olacaktır. Önümüzdeki toplantıda Fed’in faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Beklentiler ise 75 baz puan olacağı tarafında şekilleniyor. Bu faiz artırımının piyasaya bir tesiri olmayacaktır. Fakat Fed Lideri Powell’ın ilerleyen periyoda ait vereceği ölçülü iletiler piyasalar için olumlu olacaktır. Powell, enflasyondaki düşüşten şad olmadığını ve faiz artırımının birebir sertlikte devam edeceğini vurgularsa altında satış görmeye devam ederiz.
Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Üst Alt